Prémium kompakt digitális fényképezőgépek

0

Értékelés

Sok olvasói kérdésre reagáltam már úgy, hogy ne csak pixelről pixelre elemzés alapján döntsenek. Most is ezt tudom hangsúlyozni. Bár az ISO képkivágások arra sarkallhatnak, hogy ez alapján hozzunk végső ítéletet, ne feledkezzünk meg a felhasználás jellegéről.
Abban az esetben, ha emlékképeket készítünk, s azok webes felhasználásán túl 10×15 cm-es papírképek készülnek csak, akkor a 10 Mpixeles felbontás mellett eltörpülnek az 1:1-ben látható eltérések.
Ha szeretnénk nagyobb nyomatokat, esetleg kiállításra is szánunk a képekből, akkor fontos lehet a homogén, jó képminőség.

Ennél azonban fontosabb, hogy legyen élvezetes a fényképezés. A fotózás ugyanis akárhogy is nézzük, szellemi tevékenység, ha pedig hobbi, akkor ráadásul szórakozás, kikapcsolódás. Mi értelme is lenne egy olyan kikapcsolódásnak, ami nem élvezetes?
Keressük hát meg azokat a szolgáltatásokat, ami számunkra fontos, amitől érdekesebbé, jobbá válhat a fényképezés folyamat, s ezeket is vegyük figyelembe a döntéshozatalkor (szolgáltatások táblázat).

Végső soron viszont úgyis a mindenki számára mást jelentő ár/érték arány fog dönteni. Hiába tud nagyon sokat egy gép, ha azért számunkra aránytalanul sokat kell fizetni. De mindenkinek más a szükséglete, s mindenkinek más vastagságú a bukszája.
Nem hirdethetünk hát győztest, nem mondhatjuk ki, hogy A, vagy B gép a legjobb ár/érték arányú.
Ha valakinek nincs szüksége a HD videóra, akkor a Samsung gépe alacsony árával lehet befutó (persze más paramétereit is figyelni kell). Ha a leggyorsabb élességállításút keressük, akkor a Panasonic Lumix DMC-LX5 a nyertes (de csak paraszthajszálnyival). A legjobb makróképességet szintén a Panasonic DMC-LX5 adja, illetve mellette a Canon PowerShot G12 is igen jól szerepel.
Igen szubjektív, de a sok dedikált gombnak és tárcsának köszönhetően a legjobban kezelhető gép címet a Canon PowerShot G12-nek adhatjuk.

S hogy kiknek ajánljuk ezeket a gépeket? Azonak, akik kis méretű fényképezőgépet keresnek okos funkciókkal.
Akiknek a tömeg és méret másodlagos, s a minőség fontosabb, nos, számukra lehet, hogy inkább egy tükör nélküli cserélhető objektíves masina lenne jobb választás (ezekről a gépekről is készült egy összefoglaló, igaz, még tavaly júniusban, azóta pedig bővült a választék). Egy Olympus E-PL1 kit már 110.000 Ft-ért megvásárolható.

S végül nézzük a prémium kompaktok árait:

Canon PowerShot G12 132.000 Ft
Nikon Coolpix P7000 130.000 Ft
Olympus XZ-1 140.000 Ft
Panasonic Lumix DMC-LX5 140.000 Ft
Samsung EX1 100.000 Ft

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!

Tesztfotók

Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, és tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok! A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!