Quantuum Pulse 800

0

Aki még nem hallott a Quantuum vakukról, az nem olvas Pixinfot! – mondhatnánk viccesen. De valóban, a Quantuum egyelőre nem túl közismert vakumárka idehaza, pedig a képességei és a látottak alapján a fotóamatőrök és a profik kedvelt márkájává avanzsálhat. Az ősz elején bemutatott Quantuum Move 400 cikkben már ejtettünk pár szót a gyártóról, ezt most nem tennénk meg újra. Aki még nem olvasta, egyébként is érdemes megnéznie, mert a Pulse 800-nál is jóval kedvezőbb árú a Move 400, amely főként amatőröknek készült.

Nem úgy a Pulse 800, amely már a méretével is profizmust sugall, s a gyártó is a haladó amatőröknek és a profiknak szánja.

A Quantuum Pulse 800 stúdióvakut hasonló kartondobozban kapjuk, mint a Move 400-at. Az igényesen kivitelezett karton dobozban a 800 Ws-os fejgenerátoros vaku, egy alapreflektor, a 150 Wattos halogén beállítóizzó, szinkronkábel és persze a tápkábel található.

A vaku üveg és levehető műanyag védőbúrával is rendelkezik, így sem hordozás során, sem fényformáló felhelyezése során nem sérülhet a vakucső. A modellfényt adó halogén izzót mi már a vakuba szerelve kaptuk, de egyébként az üveg védőbúra mögé kellene beszerelni.

A vaku Bowens bajonettes, alapkiépítésben egy alapreflektor jár hozzá, amelyet természetesen akár szoftboxra, akár más fényformálóra lecserélhetünk. A vakun és az alapreflektoron ernyő fogadására alkalmas hüvelyt is kialakítottak.
A vakucső szinte tökéletesen kör formájú, így homogén fényt kaphatunk tőle.

Bekapcsolás után a vaku teljes csendben marad, amely jelzi, hogy itt intelligens hűtési rendszert alkalmaztak, s csak akkor fog a ventilátor elindulni, ha a vaku már túlmelegedett.

A kezelőszerveket szokás szerint a vaku hátulján találjuk, amelyek a következők:

  • beállítóizzó fényerejének analóg potenciométere
  • vaku teljesítményének digitális potenciométere
  • modellfény ki/bekapcsolása
  • hangjelzés ki/be
  • slave mód ki/be
  • teszt villantás
  • főkapcsoló

A hátlapon található még a 6,3mm-es Jack szinkron bemenet, valamint egy USB aljzat az opcionális rádiós kioldó vevőegységének.

A modellfény erősségét kézzel állíthatjuk be, sajnos a vakuteljesítménnyel arányos (proporcionális) állás nincs, de ha nincs szükségünk a segédfényre, legalább lekapcsolhatjuk azt. A vaku teljesítményét 5-8 közötti értékűre állíthatjuk, 0,1 érték lépésekben, az aktuális teljesítményt a hátsó 2×7 szegmenses kijelzőn olvashatjuk le. A 8 jelenti a maximális, azaz 800 Ws-os teljesítményt, míg az 5 a legkisebb, specifikáció szerint 1/32 teljesítményt. Már a Move 400-nál sem értettük, hogyan kell értelmezni akkor a 6 és 7 értékeket, s ez most is előjött. Ugyanis ha egész értékre egy fényértéket változna a teljesítmény (azaz relatív fényérték volna a számok értelmezése, ahogyan más vakuk esetében), akkor a 7-es érték 1/2-et, a 6-os 1/4-et, míg az 5-ös 1/8-ot jelentene.

Az elvillanást kiválthatjuk szinkronkábel segítségével, vagy optikai slave elven, de akár opcionális rádiós kioldó segítségével is. A Genesis Navigator néven kapható kioldó vevő egységét közvetlenül a vaku USB csatlakozójába kell helyeznünk (ez a hátlapon található). A vevőt a vaku látja el a működéshez szükséges energiával.

A rádiós kioldó adó egysége két AA méretű elemmel vagy akkumulátorral működtethető. A 433 MHz-es frekvencián dolgozó adó 32 csatorna valamelyikére állítható be, ezen belül pedig 16 csoport valamelyike választható ki. A távkioldóval a vakut is tudjuk vezérelni, a rajta lévő gombok a teljesítmény módosítására, a hangjelzés és a modellfény ki/bekapcsolására, illetve tesztvillantásra használhatók.

Az adóra kis méretű LCD is került, amelyről a vaku aktuális beállításai olvashatók le.

De térjünk vissza a stúdióvakuhoz. A teljes teljesítményű villanást követően a vaku igen gyorsan újratölt, ehhez saját méréseink szerint 1,4 mp-re van szükség (a gyári adat 1,5 mp), amely a 800 Ws-os teljesítményt figyelembe véve igen szép sebességet jelent.

Örömteli, hogy ha a vaku teljesítményét csökkentjük, akkor a legegyszerűbb modellekkel szemben a vaku nem süti ki a már feltöltött kondenzátorát, csupán teszi a dolgát és a soron következő villanásnál a beállított teljesítménnyel fog elvillanni.

A Quantuum Pulse 800-hoz egy Phottix 95 cm-es, nyolcszögletű, azaz Octagon szoftboxot is kaptunk, amelyhez külön megvásárolandó az adapter, nyilván ehhez a vakuhoz egy Bowens adaptert kell vennünk.

A szoftbox összeszerelése a szokásos módon történik, a szoftbox külső borítóját kiterítve a közepére el kell helyeznünk az adaptert (vagy nevezhetjük akár a szoftbox magjának is), majd ebbe egyenként el kell helyeznünk a rögzítő pálcákat és becsúsztatni a szoftbox pálca-tartó fülébe. A pálcák elhelyezésénél az első pálca után az azzal szemközti, majd a tőle 90 fokban lévő és az azzal szemközti a helyes sorrend. Ezt követően a 45 fokban mellette lévő következik, majd a szemközti, s szintén újra a 90 fokra lévő hiányzó darabok jönnek.

A váz összeszerelése után a belső diffúzor anyagot kell elhelyeznünk, amelyet egy kapocs segítségével fogathatunk fel a szoftbox burkolatának belső részén elhelyezett gumi karikába (amelybe egyébként a vázat alkotó pálcákat is bele kellett csúsztatnunk).

A végső lépés természetesen a külső diffúzor felhelyezése, amely az olcsóbb megoldásokkal szemben nem tépőzáras, hanem stabilan illeszkedő ráhajtós megoldású (itt a vázat adó pálcák merevítik a szoftbox külső diffúzor „sapkáját” is, amely feszesebbé teszi, mint az egyszerű tépőzáras megoldás).

A Quantuum Pulse 300, 600, 800 és 1200 Ws-os teljesítménnyel kapható, áruk 78 ezer és 215 ezer Ft közötti. A nálunk járt 800 Ws-os változat ára bruttó 162.000 Ft, a rádiós kioldó 12.700 Ft-ba kerül, míg a Phottix 95 cm-es octagon szoftboxja 10.064 Ft-ért, a Bowens adaptergyűrű 7.310 Ft-ért vásárolható meg.

A Quantuum vakut és a Phottix szoftboxot a Triponttól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére.

A Quantuum Pulse 800 főbb jellemzői
Teljesítmény 25-800 Ws
Kulcsszám alapreflektorral 90 (m, ISO100)
Villanási idő 1/2000-1/800 mp
Színhőmérséklet 5600±200K
Beállítóizzó 150 Watt, halogén
Újratöltési idő (specifikáció) 1,5 mp
Újratöltési idő (mért) 1,4 mp

Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!