Röviden: Olympus TOUGH TG-3 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A TG-3 nagyjából ugyanazt a kontraszt érzékelésen alapuló élességállítási rendszert használja, mint a nemrég általunk tesztelt Olympus SH-1. Még üzemmódjaik is azonosak:

  • Arc/iESP: Ebben a módban a gép elsősorban emberi arcokat keres a képmezőben, és ha talál fehér kerettel jelzi helyüket. Amennyiben a képen nincs emberi arc, a rendszer egy tetszőleges (általában erősen kontrasztos) tárgyra állít élességet.
  • Szpot: A rendszer a képernyőn kijelölt (vagy automatikusan választott) helyre állít élességet kizárólag a fókuszkereten belüli témát figyelve.
  • AF Tracking: Témakövető élességállítás, melynél az OK gomb segítségével rögzíthetjük a fókuszt egy tetszőleges témán, majd ennek esetleges elmozdulásakor, vagy a gép elmozgatásakor a rendszer megpróbálja élességben is lekövetni az adott témát. A témakövetés gyorsan működik és a képmezőből kilépett majd visszahozott témára képes ismételten ráállni.

Természetesen itt nincs érintőképernyő, így az AF pontok egyszerű, érintéses kijelölése nem lehetséges.

Az automata élességállítás az exponáló gombot félig lenyomva aktiválódik, és nyomva tartva a kiválasztott ponton marad. Sikeres élességállítás esetén zöld kör jelenik meg a fókuszmező helyén, de előfordulhat, hogy a zöld jelzés ellenére sem sikerült pontosan fókuszálnia a gépnek. A fényképezőgépen nincs kézi élességállítási lehetőség.

Sötétben a vaku melletti, fehér színű LED villan fel, így segítve a fókuszrendszert. Ugyan csak néhány méterig hatásos, de erős fényének köszönhetően meglehetősen gyors beállítást tesz lehetővé a gép számára.

A fénymérési módok is ismerősek lehetnek a hasonló Olympus gépektől. Egészen pontosan két üzemmódot kapunk, a teljes képmezőn fényt mérő ESP-t, illetve a kizárólag a kép közepét figyelembe vevő Szpot módot.

Sorozat fényképezés

Sorozat módból három különbözőt kínál a készülék. Normál üzemmódban 5 kép/mp sebességgel dolgozik a gép, akár 16 megapixeles felbontásban. A sorozatban készíthető képek száma ez esetben 100 lehet. Mindezen felül kapunk két gyors sorozatot is, ahol 15 vagy 60 kép/mp sebességgel lövöldözhetünk. A fotók száma itt is 100 darabban maximált, felbontásuk azonban nem haladhatja meg a 3 megapixelt. Ez a nagy sebesség ára.

Sajnos automatikus expozíció sorozat a kompakt Olympus hagyományokhoz híven ebben a gépben sincs, kapunk azonban egy titokzatos, Fókusz BKT nevű módot, mely csak a készülék új Mikroszkóp üzemmódja alatt használható. Segítségével 10, 20 vagy 30 fotót készíthetünk, mindegyikük között háromféle mértékben eltolva a fókuszt. A makrófotók közelsége miatti kis mélységélesség így a képek utólagos egyesítésével megnövelhető, vagy kiválaszthatjuk a nekünk tetsző élességi helyet mutató fotót.

A ‘le’ navigációs gombbal, vagy a sorozat menüből elérhető önkioldó itt is három beállítást kínál. Választhatunk 12 vagy 2 mp-es késleltetést, illetve Custom módot, melynél 10 másodperces késleltetésekkel 3 fényképet készít a gép.

Videofelvétel

Az Olympus TOUGH TG-3 hátulján egy külön videó gomb kapott helyet a mozgóképfelvétel indítására és megállítására. Közben az exponáló gombnak nincs funkciója, így állóképek sem készülhetnek vele.

A maximális videó felbontás 1920 x 1080 pixel (FullHD), melyre 30 kocka/mp (29,97) sebességgel képes a készülék. Az összes többi felbontásban, vagyis 1280 x 720, és 640 x 480 pixelen is ugyanilyen képfrissítést produkál a fényképezőgép. A videók Quicktime MOV H.264 kódolással, .AVI (Motion JPEG) kiterjesztéssel kerülnek a memóriába. Egy snitt engedélyezett hossza 29 perc lehet. Egy 4 GB-os SD kártyára hozzávetőleg 20 perc videó anyag fér. Gyártója legalább Class6 sebességosztályú SDHC, vagy SDXC kártyát javasol a minél zavartalanabb, szaggatásmentes felvétel érdekében.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 32 mp, 99 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A TG-3 lassított felvételre is képes, ami a gyakorlatban gyorsabb képfrissítésű felvételt jelent. HS120 beállításnál 120 kocka/mp felvételi sebességet, azaz 4x-es lassítást kapunk 640 x 480 pixeles felbontással. HS240 módban a lassítás ennek duplája a felvétel pedig 240 kocka/mp. A felbontás ilyenkor 432 x 324 pixel. A lassított felvételek hossza legfeljebb 20 mp lehet, tehát a végleges videó max. 80, vagy 160 mp hosszú lesz.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 39 mp, 122 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvétel alatt működik a fénymérés és a teljes optikai vagy digitális zoomtartomány is. A menüben videó képstabilizációt, vagy szélzaj csökkentést is engedélyezhetünk. Lehetőség lesz a hangfelvétel letiltására, illetve jelszintjének két fokozatban történő beállítására is. A gép tetején lévő mikrofonpár sztereó (PCM) hangot rögzít.

1280 x 720 pixel, 30 kép/mp, MOV, 32 mp, 54 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Ha előzőleg Művészi képeffektust állítottunk, hatása a videón is látszik majd, de némely effektnél (pl. Pinhole) a képfrissítés durva belassulására, szaggatásra kell számítani.

640 x 480 pixel, 120 kép/mp, AVI, 80 mp, 150 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A videó lejátszásánál lehetőség van a felvett anyag kockánkénti léptetésére, a visszajátszás megállítására, illetve a hang erősségének beállítására. A mozgóképek gépen belül nem vághatók és szerkeszthetők.

432 x 324 pixel, 240 kép/mp, AVI, 160 mp, 75 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva