Röviden: Sony DSC-HX7V teszt

0

Felépítés

Ergonómia

A Sony Cyber-shot DSC-HX5V-re sokféle jelzőt lehet aggatni, de negatívat semmiképpen. Igaz, műanyagból készült a külső burkolat és a váz is, de az illesztések precízek, s az anyagválasztás is ügyes. A nálunk járt változat ráadásul az elegáns gyöngyház festést kapta. A gép mindenhol lekerekített, komoly éleket, sarkokat nem találunk rajta.

A borítás felső és bal oldali részén egy fém díszpánt fut végig, mely egészen a gép aljára is ráhajlik. A fényes felület egyetlen hátránya, hogy az ujjlenyomataink jól meglátszanak. Törölgetni tehát sűrűn fogjuk ezt a részt. E vastag pánt egyébiránt a gép védelmét is szolgálja.

Az objektív alatt egy apró gombot találunk, ez azonban ne tévesszen meg senkit, csak dizájnelem, nincs levehető gyűrű előtét adapterhez.

A külsőségek után térjünk át a használhatóságot meghatározó elemekre. A kompakt gépeknél mindig kiemeljük, ha a fogást igyekszik a gyártó kényelmessé tenni. Nincs ez másként itt sem, a 25 mm vastag gépre még egy kis markolat is került, melyet bordázott keménygumiból alakítottak ki.

A kezelőszerveket fent és hátul találjuk, felülre került a ki/bekapcsoló nyomógomb, a zoomkar és az exponáló gomb, valamint az üzemmódtárcsa. Hátulra került a videófelvételt indító gomb, a lejátszás, a menü és a törlés/súgó gombok, illetve a négyirányú navigáló gombként is funkciónáló tárcsa.
E négy iránynak különböző funkciókat adtak:

  • fel: a megjelenített információk mennyiségét szabályozza mind felvétel mind lejátszás módban
  • le: önkioldó
  • balra: sorozat/exp. sorozat mód
  • jobbra: vaku mód

A tárcsának felvétel módban nincs különösebb szerepe, azon túlmenően, hogy az egyes opciók közül válasszunk (pl. a vakumódok között, vagy a sorozat módok között). Más kérdés, hogy ezt a jobbra-balra irányokkal talán gyorsabban is megtehetjük. Manuális módban viszont már jól jön a tárcsa, hiszen az expozíciós érték kiválasztását így gyorsabban megtehetjük, mint ha gombokat nyomkodnánk. Ugyanígy gyors kezelést tesz lehetővé lejátszás módban, amikor a képek közötti lapozásra használhatjuk (a jobbra-balra nyilak itt is alternatívát jelentenek).

Az állványmenetet fémből készítették, s az optikai tengely vetületétől 2 cm-re helyezték. Mivel az akku és memóriakártya foglalata közvetlenül az állványmenet mellett található, így állványra helyezett fényképezőgépnél sem az akkut, sem a memóriakártyát nem cserélhetjük, csak ha előzőleg leszereljük a gépet az állványról (és az állványtalpról).

Optika

A fényképezőgépbe ugyanaz a 4,25-42,5 mm-es fizikai gyújtótávolságú, kisfilmre átváltva 25-250 mm-nek megfelelő nagylátószögű zoomobjektív került, mint ami már a DSC-HX5-ben bizonyított. A Sony G feliratú optika fényereje f/3,5-5,5, ami nem nevezhető kirívóan jó értéknek, de az átlagosba bőven belefér.

Az optika frontlencséjét a gép kikapcsolt állapotában a két automatikusan elhúzódó műanyag lamella védi.

Az objektíven belül nem alakítottak ki igazi blendés rekeszt, a bejutó fény mennyiségét egy ND szűrő segítségével csökkentik, így csak két érték áll rendelkezésre, nagylátószögnél F3,5 mellett F8, teljes telénél F5,5 mellett F13.
A gyengébb fényben történő fotózásnál a berázott képek arányának csökkentésére optikai SteadyShot stabilizátort alkalmazott a gyártó.

Képérzékelő

A Sony Cyber-shot DSC-HX7V 1/2,3″ méretű BSI Exmor R CMOS képérzékelőt kapott, 16,2 megapixel felbontással (az előd DSC-HX5V 10,2 Mpixeles képérzékelővel került piacra). Ez a szenzor a kompaktok között a legnagyobb felbontásúak közé tartozik.
Legnagyobb felbontásban 4608×3456 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük (10 és 5 Mpixeles köztes felbontásokon keresztül). A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarány is választható, ez esetben 4608×2592 képpontos (12 Mpixeles), vagy a FullHD felbontással megegyező 1920×1080 pixeles kép készül. 3:2 oldalaránnyal nem készíthetünk fotókat.

A feldolgozóprocesszor most is a bevált BIONZ, abból is a legújabb széria. A gyors CMOS és a feldolgozórendszer kettőse nagy felbontású videofelvételt és gyors sorozatot is lehetővé tesz, bár ezek az elődben is adottak voltak.

A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, tömörítési fokot nem választhatunk.

A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ilyenkor akár ISO1600-ig növelheti az érzékenységet. Kézileg ISO125 és ISO3200 között választhatunk értéket, 1Fé lépésekben. Legalábbis egy képes üzemmódban, mert sorozat módban max. ISO800 használható.
A záridő maximuma program automatika módban 1 mp, de manuális üzemmódnál 30 mp is beállítható.

Kijelző

A DSC-HX7V-be a HX5-ével azonos méret, 3″ képátlójú (7,5 cm) LCD került, a kijelző felbontása azonban 230.000 szubpixel helyett immár 921.600 képpont, ami jelentős javulást jelent. A TruBlack TFT kijelző nagyon szép színeket és kontrasztot nyújt, részletes felbontású élőképpel, mely maximális felbontásnál a 4:3 oldalarányú kijelző teljes területét kitölti.

Fotózáskor kérhetünk segédrácsot és élő hisztogramot is, az exponáló gomb félig lenyomásakor pedig leolvasható a rekesz és zársebesség értéke is. Ugyanúgy ellenőrizhetőek ezek az értékek lejátszás módban is, ahol szintén van hisztogram megjelenítés is, de a kiégett részeket nem jelzi külön a gép.
Az energiatakarékosság jegyében a gép képes csökkenteni az LCD háttérvilágítását, ha nem nyúlunk a gombokhoz. Természetesen amint egy gombot megnyomunk, a kijelző fényereje visszaáll az eredeti értékre.

Vaku

A Sony DSC-HX7V beépített apró vakuja kb. 3,5 cm-re található az optikai tengelytől, szemből nézve a gép felső részének bal szélén. Üzemmódjai között tiltott, automatikus, derítő és hosszú szinkronidejű választható. Vörösszem csökkentést a menüben kell kérnünk.
A vörösszemek szoftveres javítására utólag, a lejátszás menü retusálás menüjéből van lehetőségünk.

A fényképezőgépre külső vaku nem tehető.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fényképezőgép 19 MB-nyi belső memóriával rendelkezik (a gyári adatlap 45 MB-ról számol be, de ebből a valósan képekhez felhasználható 19 MB), amelybe azonban csak fotókat rögzíthetünk. Ha videózni is szeretnénk, ahhoz mindenképpen memóriakártyára van szükség. Memóriakártyából nem válogatós a kis Sony gép, ugyanis MemoryStick Pro HG Duo mellett SD, SDHC és SDXC kártyákat is fogad. A kártyafoglalat az akkumulátorral egy ajtó mögött található.

Ha a fedlapot kinyitjuk, a gép továbbra is használható marad, vagyis az ajtó véletlen letörése nem okozná a gép használhatatlanságát. A letörésre egyébiránt igazán kis esélyt látok, tekintve, hogy a fedő ajtó és a zsanér is fémből készült, csak a burkolata műanyag.

A Sony Cyber-shot DSC-HX7V-re két csatlakozó került, az egyik a jobb oldalon, egy műanyag ajtó mögött található HDMI kimenet, másik a gép alján kb. középen lévő kombinált USB és AV kábel speciális aljzata (az AV kábel külön megvásárolandó).

Az energiaellátást NP-BG1 jelű, 3,6V névleges feszültségű, 960 mAh töltéstároló képességű Lítium-ion akkumulátor valósítja meg. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét négy szegmenses ikonon jelzi.