Röviden: Sony DSC-HX7V teszt

0

Különlegességek

GPS vevő

A DSC-HX7V-t GPS vételi lehetőséggel is ellátták. Az LCD-n folyamatosan figyelemmel kísérhető a vétel állapota, de egy külön menüben bármikor le is tilthatjuk ezt a funkciót.

A készülék gyorsmenüjében pillanatok alatt elérhető a GPS infó lehetőség, mely egy külön oldalon részletesen tájékoztat a jel erősségéről és a pontos helyzetünkről. Ezen kívül a képmező bal oldalán egy nagyméretű iránytű segít az eligazodásban.

A GPS adatok az elkészült fotók és videók mellé is mentésre kerülnek, a fényképezőgéphez mellékelt szoftverrel pedig utólag kiolvashatók legutóbbi „kirándulásunk” helyszínei és útvonala.

Nyílt tererepen nagyjából 35-40 mp időre van szükség ahhoz, hogy megtalálja a szükséges négy műholdat, városon belül viszont ennél hosszabb idő is szükséges lehet, magas házak között pedig a szinkronizáció akár nem is következik be.

Stabilizátor

A Sony Cyber-shot DSC-HX7V-nél is optikai stabilizátort alkalmaztak a nemkívánatos berázások előfordulásának csökkentésére. A megoldás érdekessége, hogy a stabilizátorral kapcsolatban nem találunk menüpontot a gépben, vagyis nem tudjuk azt kikapcsolni. Ennek egyébként állványról való fotózásnál lenne jelentősége, bár a mai stabilizátoros gépek nagyrésze már képes felismerni az állványon való működést.

Arc felismerés (Face Detection)

Bár már nem számít különleges megoldásnak az arcfelismerés, mégis meg kell említeni, mivel a DSC-HX7V képes megkülönböztetni a gyermeki és felnőtt arcokat, s ennek köszönhetően beállítható, hogy elsődlegesen gyermekekre vagy inkább felnőttekre állítson élességet.

Mosoly érzékelés (Smile Shutter)

Háromféle érzékenységre állíthatjuk a mosoly érzékelés finomságát. A mosolyra történő exponálást a felvételi funkció menüben választhatjuk ki. Ilyenkor a kijelző bal oldalán egy skála jelenik meg, mely az arcfelismerés során befogott arcon lévő mosoly mértékét hivatott jelezni. Ha a triggerszint fölé megy a mosoly mértéke, a gép exponál.

HDR – ellenfény fotó

Ez a témamód a sötét részek világosabban történő megjelenítését szolgálja, de a részlegesen a csúcsfényekre is ügyel, mint a lenti képeken látható.
A fényképezőgép három képet készít, majd ezeket összefűzi. Sajnos – mivel témamód – expozíció kompenzáció nem használható (ezért szokásos tesztképünk sem volt összehasonlítható módon elkészíthető).

Standard fotó és HDR témamód

Vörösszem javítás (Red Eye Correction)

Ha vakuval készült képeinket az elővillantás ellenére vörös szemek jelennek meg, ezzel a lehetőséggel utólag javíthatjuk az ilyen fotókat. A lejátszás mód retusálás menüpontjából érhető el.

3D fotó

Az új cyber-shotok statikus képről kínálnak 3D fényképezési lehetőséget. Ez esetben nem kell elmozdítani a fényképezőgépet, ugyanabban a pozícióban készül két kép, különböző fókusszal. Ebből próbálja meghatározni a gép, hogy mely tárgyak vannak közelebb, illetve távolabb.

Pásztázó panoráma (Sweep Panorama)

A gyors, FullHD videózásra alkalmas szenzornak és a gyors processzornak köszönhetően a világ legegyszerűbb panorámafelvételezésére nyílik lehetőségünk. Egyszerűen csak el kell indítanunk a panorámafelvételt (panoráma mód, majd exponáló gomb), ezt követően a gépet a jelzett irányba kell elfordítanunk. A gép a belső giroszkópok segítségével érzékeli az elfordulás szögét, s a gyors egymásutánban kiolvasutt FullHD felbontású képkockákat azonnal összefűzi.
Sweep Panorama módban háromféle lehetőség közül választhatunk:

  • normál: 4912×1080 (152 fok) vagy 3424×1920 (114 fok) pixeles panoráma fekvő vagy álló gépállásban
  • széles: 7152×1080 (221 fok) vagy 4912×1920 (152 fok) pixeles panoráma fekvő vagy álló gépállásban
  • nagy felbontású: 10480×4096 (172 fok) pixeles panoráma, a gép álló helyzetében

normál fekvő pásztázó panoráma: 4912×1080

normál álló pásztázó panoráma: 3424×1920

széles fekvő pásztázó panoráma: 7152×1080

széles álló pásztázó panoráma: 4912×1920

nagy felbontású pásztázó panoráma: 10480×4096

Nagy felbontású panorámát csak a gép portré állásba fordított állapotában készíthetünk, ekkor jóval nagyobb felbontás áll rendelkezésünkre, de sajnos ez esetben többször tapasztaltuk a panorámázás idő előtti befejezését. A fenti helyen több próbálkozás után sem sikerült teljes panorámát készíteni, emiatt maradt a jobb szélen szürke terület.

2 dimenziós panorámák mellett 3D-s térhatásúak is készíthetők MPO formátumban, ez esetben nagy felbontású változat nem választható.