Képminőség
Színhiba
Kevés olyan zoomobjektív létezik, amelynél tökéletesen lehetne korrigálni a színhibát, pláne ha az nagylátószöget és tele állást is kínál. A Sigma minden bizonnyal a lehetőségei maximumát érte el a Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) objektívénél, hiszen nem kevesebb, mint három SLD tagot is beépített. Bár ettől akár azt is gondolhatnánk, hogy teljesen megszűnt a színhiba, erről sajnos nincs szó, de tény, hogy csak minimális a kromatikus aberráció, egyáltalán nem nevezhető zavaró mértékűnek. Teljes nagylátószögnél még jól látható a kromatikus aberráció kékes-lilást elszíneződést okozó hatása, 28 mm-es gyújtótávolságnál már ez a hiba alig látható.
A színhiba mértéke egyébként nem túl jelentős, 10 Mpixelre vonatkoztatva legrosszabb esetben 5-6 pixel szélességben látható, amely 10×15 cm-es papírképnél 0,2 mm, 60×40 cm-es nyomatnál pedig 0,8 mm szélességben jelentkezik.
Bokeh
Az objektívbe 7 lekerekített lamellából álló rekesz került, amely elviekben a maximális fényerőnél szűkebb blende esetén is kedvező bokeh formát biztosít. A 200 mm-es gyújtótávolságon készített tesztkép azonban inkább azt mutatja, hogy már 1 blendével szűkebb rekesz esetén is látható egy kis szögletesség a fényfoltokban,, még szűkebb rekesznél pedig már messze járunk az ideális körformától.
Aki tehát szép háttérelmosás mellett finom bokeh-vel díszített fotót szeretne készíteni, ezzel az objektívvel maradjon nyitott blendénél.
Geometriai torzítás
A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) geometriai torzítás szempontjából nem teljesít túl jól. Teljes nagylátószögnél az átlagosnak számító 0,7%-os hordótorzítással találkozunk, amely a gyújtótávolságot növelve igen gyorsan átcsap párnatorzításba, 28 mm-nél már a párnatorzítás is 0,7% mértékű, amelyet majdnem a tele végéig meg is tart az objektív.
A torzítás mértéke alapvetően nem számít nagynak, de az a tény, hogy 0,5%-nál kisebb torzítással szinte csak 22-24 mm környékén fotózhatunk, egy kicsit megnehezíti a precíz munkát igénylő fotózásokat. Persze jópár RAW konverter kínál remek korrekciós lehetőséget, így az ilyen torzítások ma már inkább csak elvi kérdések.
Geometriai torzítás
Peremsötétedés
Komoly átfogású objektíveknél is sűrűn jelentkezik a sarkok erőteljesebb sötétedése, főként teljes nagylátószögnél, illetve a tele végen. A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) nagyjából hozza is a papírformát: nagylátószögnél nyitott blendével még 20% feletti a képsarok sötétedése, köztes zoomállásnál ez az érték 15% alá csökken, majd teljes tele állásban valamicskével 15% fölé kúszik.
Persze a számszerű érték csak egy dolog, s ennél talán fontosabb az, hogy a sötétedés milyen módon következik be: hirtelen, jól láthatóan, vagy szép finom átmenettel. Előbbi ugyanis jóval zavaróbb tud lenni, míg utóbbi akár egy művészi jellegű kép előnyére is válhat.
Peremsötétedés
Makró, közelfényképezés
A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) objektívvel érdekes dolgot tapasztaltunk közelfényképezés tesztünk során. Bár a specifikáció úgy szól, hogy a legkisebb tárgytávolság 39 cm, nekünk a minimális tárgytávolságunk, ahol még az autofókusz élesre állított, 30 cm volt. Mindez teljes tele állásnál 11,5 cm-es munkatávolságot jelent, ilyen közel lehet a téma az objektív frontlencséjéhez.
Ilyen esetben 62 mm széles témával tölthetjük ki a teljes képmezőt, amely 1:2,75 leképezési arányt jelent (a gyári adat a leképezési arányra 1:3). A kép minimális mértékben, 0,3%-ban hordótorzítású (itt hadd utaljak vissza a torzítás tesztünkre, ahol 4 méteres tárgytávolságnál még 0,5%-os párnatorzítást tapasztaltunk a tele végnél), ennél kicsit problémásabb viszont, hogy sík témánál a képsarkok már kiesnek a fókuszból.
Képminőség
A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) kategóriáján belül igen jól teljesít. Nagylátószögnél már teljesen nyitott blendével is szinte a maximumot hozza, azaz f/3,5-nél sem kapunk erősen lágyabb képet, mint kissé lerekeszelve. 28 mm-nél azért már a nyitott, F4-es blende jóval lágyabb képet eredményez, mint az F5,6-os, s itt már az F8 is még jobb eredményt hoz.
Ezek persze megszokott dolgok, az viszont nem, hogy nyitott blendénél is alapvetően igen jó képeket készíthetünk, főleg a zoom köztes állásaiban. Ha még rekeszelni is van lehetőségünk, akkor kategóriáján belül az egyik legjobb rajzot kaphatjuk.
A képsarkokat a nagylátószögű álláson kívül dicsérni tudjuk, hiszen míg nagylátószögnél azért a képsarkok rajzolata jól láthatóan gyengébb, mint a képközépé, nagyobb gyújtótávolságoknál ez a jelenség nem annyira szembetűnő.
A tesztfotók között érdemes egy pillantást vetni az ellenfényban készült képre is, amelyen jól látható, hogy mennyire sikeresen csökkentették a belső reflexiókat (ugyanezen fotónak a párja, ugyanott és ugyanakkor készítve a 18-250 mm-es objektívnél is elérhető).
Értékelés
Tesztünk során bizonyosságot nyert, hogy a Sigma új szériás 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) optikája méltán került az új termékvonalba, a korábbi modelleknél egyértelműen szebben dolgozik, ami főként a nyitott blendés fotózásnál érhető tetten. Torzítása elfogadható mértékű, peremsötétedése főként nagylátószögnél és makrózásnál lehet zavaró a viszonylagos hirtelensége miatt.
A rajzolat javításán túl azonban a Sigma mérnökeinek azt is sikerült elérni, hogy az új változat könnyebb és kisebb legyen, mint elődje, így e tartományban a második legkönnyebb optikaként tarthatjuk számon (a legkönnyebb a Tamron 18-200 mm-ese, ebben azonban nincs optikai stabilizátor).
Bár a Canon és Nikon termékpalettáján f/3,5-5,6 fényerővel találunk 18-200 mm-es utazózoom objektívet, azok mind nehezebbek a Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C)-nél, ráadásul makróban bőven alulmaradnak, s a Nikon változata majd dupla ennyibe kerül (persze ott igazi ultrahangmotoros élességállítást élvezhetünk).
Aki tehát a kis tömegért, a jó makrózási lehetőségért cserébe hajlandó tele végnél 1/3 Fé-kel gyengébb fényerőt elfogadni, mint a nagy gyártók konkurens objektívei, az nagyon jól járhat ezzel az objkektívvel. Igaz, fókuszmotorja miatt az élességállítás sebessége nem mondható túl gyorsnak, de hobbi és amatőr célokra, ha a téma nem gyorsan mozgó, akkor ez is megfelelő.
A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sigma S és Sony A bajonettes változatban vásárolható meg, jelenleg 115.000 Ft körüli áron.
A Sigma 18-200mm f/3,5-6,3 DC MACRO OS HSM (C) objektívet a Sigma objektíveket idehaza forgalmazó Hama Kft-től kaptuk a teszt idejére. Köszönjük!