Utazózoomok

0

Olympus µ-9010

Bevezető

A Fujifilm mellett az Olympus az a gyártó, amelyik nem félt 30x-os zoommal ellátott gépet kiadni az idén, igaz az SP-800UZ nagyobb pályán játszik, mint mostani tesztalanyaink. A japán gyártótól sosem álltak távol a nagy zoomos modellek, sőt jó pár éve nem csak a bridge kategóriában, de az átlagos méretű kompaktok között is adtak ki 10x-es átfogással szerelt gépeket, mint például a C-770UZ. A µ-sorozat (vagy angolos kiejtéssel ‘mju’) mindig az apró, fémházas kis ékszerdobozok terepe volt. A µ-9010 jóvoltából most már az utrazoomoké is.

Az Olympus ezen modellje nagyjából Fujifilm FinePix JZ300-zal említhető egy lapon. Megalkotásának fő szempontja a kis méret, nagy felbontás és zoom, valamint az igényes kivitel volt, nem feltétlenül a mindent lefedő szolgáltatások. Egy többségében automata gépről van tehát szó, melyet így az amatőr felhasználóknak ajánlhatunk. Szolgáltatásait kettős képstabilizátor, HD mozgókép felvétel, automata témafelismerés, követő fókusz, árnyék kompenzáció, arc felismerés, Retus üzemmód és különböző szűrőeffektusok színesítik.

A gépet 2010 januárjában jelentette be az Olympus, többek között testvérmodelljével a µ-7040-el együtt, mely hasonló képességű, de „csak” 7x-es zoomátfogást nyújt.

Képérzékelő

Az Olympus CCD szenzorának mérete 1/2,33”, mely kategóriájában általános. Az érzékelőre 14,5 millió képpont került, valódi képalkotásra ebből 14 millió hasznosul. A legnagyobb képméret 4288 x 3216 pixeles, de itt is legalább féltucatnyi kisebb méret áll rendelkezésre, 8, 5, 3, 2, 1 Mpx és VGA felbontásokkal. Nem maradt ki a szinte alapnak számító 16:9 oldalarány sem, mely két felbontást kínál. A JPEG képek tömörítése minden esetben Fine, vagy Normal lehet. RAW formátum itt sem választható.

A képadatok feldolgozását az Olympus házi rendszere a TruePic végzi, abból is a III. generáció. Az érzékenységet ISO64 és 1600 között állíthatjuk, ISO100-tól egész értékenként. Választhatunk automatikus, illetve csak magas érzékenységet használó AUTO beállítást is.

A gép CCD eltolásos optikai stabilizációt használ a kisebb rázkódások hatásának csökkentésére, ezt digitális stabilizátor egészíti ki, (DIS – Dual Image Stabilizer).

Optika

Az Olympus zoomobjektív fizikai gyújtótávolsága 5-50mm, ami kisfilmes értéken 28-280 mm-nek felel meg. A 28mm-es nagylátószög egy jól használható kezdő érték, viszonylag széles nagylátószöget kínálva. Az optikai zoomátfogás 10x-es, csakúgy mint tesztelt gépeink többségében. A zoomállás szabályozásához itt egy kétállású gombot kapunk a gép hátulján. Választhatunk legfeljebb 5x értékig állítható digitális zoomot is, vagy úgynevezett Fine Zoom szolgáltatást. Utóbbinál a zoomérték növelésével automatikusan csökken a felbontás, így akár 67x-es nagyítást is kaphatunk, igaz ekkor már csak VGA méretben.

Az objektívbe 9 lencsetag került, melyet 6 csoportba rendeztek. Köztük 5 aszférikus elemet találunk. Fényereje átlagos, nagylátószögnél 1:3,2, tele állásban 1:5,9, a rekesz manuális szűkítésére azonban nincs módunk. A frontlencse előtt nincs szűrőmenet.

Ergonómia

A gép elég kicsinek tűnik, bár 1-2 milliméterrel tömzsibb az átlagnál. Kialakításakor az Olympusnál bevált, kissé retro hatású kocka dizájnt és persze a minimalizmust vették alapul. A szögletes gépen a gombok is hosszúkásak és többnyire szögletesek. Markolatot persze nem találunk rajta, mindössze a csapott élű és nagyon enyhén ívelt jobb oldala mutatja, hol érdemes megfogni. Tetején és alján egy-egy ezüstös díszcsík visz némi „színt” az amúgy egyhangú összképbe.

A fém váz gombjai és kezelőszervei műanyagból készültek, de szerencsére itt nem akarták őket kipolírozni, vagy az összeset minden áron a vázba süllyeszteni. Kicsik és laposak, de elég jól használhatók, kivéve talán a bekapcsoló gombot, ami olyan apró és mélyen ülő, hogy talán egy gyermek ujj sem boldogulna könnyen vele. Nekem nem ment, az biztos. Piros pontot ér viszont a hátsó, körbeforgatható vezérlőtárcsa, amely gyorsítja és kényelmesebbé teszi a kezelést.

A közepén lévő OK gombon kívül egy menü és egy lejátszás gombot találunk itt, de a kevés kezelőszerv ellenére hagytak helyet egy info és egy külön videofelvétel gombnak is. Kicsi méret, az állványmenet pedig az alsó akkufedél mellett; nem is csoda tehát, hogy állványon nem fogunk kártyát és akkumulátort cserélni.

Kijelző

Az Olympus µ-9010 egy HyperCrystal LCD kijelzőt kapott, melynek felbontása 230 000 képpont, mérete pedig átlósan 2,7” (6,8 cm). 2010-ben ezek már inkább csak átlagosnak számítanak – alulról. A képernyő az átlagnál jobb láthatóságú laposabb szögből is, és napsütésben sem válik teljesen láthatatlanná, de azért a tűző napot megszenvedi. Ez ellen világosságának emelésével tehetünk valamit, mely a Setup menüben +/-3 fokozatban szabályozható.

Az LCD-n megjelenő információkat a vezérlótárcsa fel irányával jeleníthetjük meg, vagy kapcsolhatjuk ki. Ha korábban engedélyeztük, élő hisztogram és kompozíciós segédrács is kérhető a kijelzőre.

Élességállítás, fénymérés

Talán már írnom sem kéne, hogy az autofókusz rendszer ezúttal is kontraszt érzékelésen alapul. A beállítható fókuszmódok a következők lehetnek:

  • Arc/iESP: a fényképezőgép automatikusan választja ki a fókuszpontot. Ha emberi arcot érzékel erre állít élességet. Az arcfelismerés legfeljebb 16 arcot képes egyszerre kezelni.
  • Szpot AF: a gép a kép közepén lévő kis fókuszponton állít élességet.
  • Követő AF: az OK gombot lenyomva a fókusz rögzítésre kerül a témán, majd annak elmozdulásakor a készülék folyamatosan leköveti az élességgel és a fókuszmezővel.

Az élességállítás nagylátószögnél 0,5, tele állásban 1 méter távolságtól működőképes. Makró módban 10 cm-ról is fotózhatunk. Beállíthatunk Szuper makró módot is, mely a frontlencsétől számítva 1 cm-es munkatávolságot jelent. A µ-9010-n kézi élességállítás nem érhető el.

A fénymérés kétféle beállításban (ESP és Szpot) használható. ESP-nél a teljes képmezőn, szpot esetén csak a kép közepén mér a gép. Manuális expozíciós beállításokat nem kapunk, kivéve a +/-2 fényérték között szabályozható expozíció kompenzációt.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Ha a gép markolatának tetején lévő kis műanyaglapot felhajtjuk két csatlakozóhely bukkan elő. A µ-9010 egyik extra szolgáltatása a HDMI kimenet, melynek segítségével – megfelelő kijelzőn – nagy felbontásban is élvezhetők a képek és a videók. A HDMI kábelt külön kell beszereznünk. Alatta egy kombinált USB (2.0 Hi-Speed) és A/V kimenet található, melyhez egy-egy kábelt is mellékelnek.

A lítium-ion akkumulátor (LI-50B) ennél a méretnél elengedhetetlen, hiszen kisebb helyet foglal 2 ceruzaelemnél is és jó teljesítményű. Az áramforráshoz persze egy hálózati tápegység is jár, melynek segítségével a gépen belül kb. 2 óra alatt tölthető fel. Az Olympus mérései alapján egy feltöltéssel kb. 300 felvétel készülhet.

Az Olympus µ-9010 a többiekhez képest igen tekintélyes kapacitású, 2 GB-os belső memóriával rendelkezik, tehát általános használathoz akár ez is elég lehet. Ha még is kevésnek bizonyulna SD vagy SDHC kártyákkal egészíthető ki.

Videó, sorozat

A fényképezőgép 1280 x 720 pixeles HD videofelvételre alkalmas, melynek hossza nem haladhatja meg a 29 percet, vagy a 4 GB-ot. Az MPEG-4 tömörítésű mozik kisebb képméretben, 640 x 480 pixeles, vagy 320 x 240 pixeles felbontásban is rögzíthetők. Ekkor nincs időkorlát, csupán memóriánk kapacitása. Mindhárom felbontásban kétféle tömörítés (Fine és Normal) használható.

A felvétel indításához és leállításához a gép hátulján egy külön gomb található. Videózás alatt működik a fénymérés és az autofókusz, az optikai zoom viszont nem használható, csak digitális képkivágást állíthatunk be. Stabilizátorból is csak a digitális változat használható. A mozgóképhez a fényképezőgép AAC formátumban mono hangot is rögzít, mely a beépített hangszórón keresztül utólag visszajátszható. Állóképek esetén is vehetünk fel rövid hangjegyzeteket, max. 4 mp hosszan.

Többféle sorozatfelvételi mód állítható be az Olympus µ-9010-zel, attól függően, hogy milyen képméretben szeretnénk dolgozni. Teljes felbontásban meg kell elégednünk a 0,7 kép/mp-cel, melynél mindössze két felvétel készülhet. 3 megapixelen már 17 kép menthető 5,9 kép/mp sebességgel, 2 megapixelen pedig 10 kép/mp-et érhetünk el és szintén 17 felvételt menthetünk.

Szolgáltatások

Szolgáltatások összefoglalása
érzékenységállítás lépésköze 1 Fé
automatikus érzékenység minimumának beállítása
automatikus érzékenység maximumának beállítása
nagy érzékenységű zajszűrés fokainak száma (kikapcsolt
is)
hosszú expozíciós idejű képek hotpixel szűrése
végtelen fókusz mód
kézi fókusz
képnagyítás kézi élességállításnál
távolságskála kézi élességállításnál
folyamatosAF
mozgáskövetõ AF Igen
AF segédfény
szabadon mozgatható fókuszpont
arcfelismerés AF Igen
exponálás képtartalom megváltozására
mosolygásra induló exponálás
pislogás érzékelés
belső memória képeknek Igen
másolás belső memória és kártya között Igen
vakupapucs
vaku teljesítmény kompenzáció
külső vaku vezeték nélküli vezérlése a beépített vakuval
kézi vaku teljesítmény
zoomgyűrű
mechanikus zoom
nagy betekintési szögű LCD Igen
tükröződésmentesítő az LCD-n
transzflektív LCD
segédrács élőképen
LCD fényerejének módosítása Igen
LCD színezetének (Hue) módosítása
státusz kijelzés az LCD-n Igen
aktív státuszkijelzés (közvetlen módosítható paraméterek)
ki/bekapcsolható torzítás csökkentés
ki/bekapcsolható kromatikus aberráció csökkentés
szenzor eltoláson alapuló stabilizálás Igen
optikai képstabilizálás
stabilizátor mód svenkeléshez
digitális képstabilizálás (nem magas érzékenység)
kétsebességes zoom
programozható gombok száma
virtuális horizont
saját menü (elemek hozzáadása vagy törlése)
sorozat folytatása puffer telítődés után
sorozat RAW formátumban
sorozat <=3 kép/mp sebességgel Igen
sorozat >3 kép/mp <=6 kép/mp sebességgel Igen
sorozat >6 kép/mp sebességgel Igen
Full HD (1920×1080p) videó
HD (1280×720p) videó Igen
VGA (848×480p vagy 640×480p) videó Igen
optikai zoom videó közben
digitális zoom videó közben Igen
AF videó közben Igen
fénymérés videó közben Igen
nagy képfrissítési sebességű videó (>=60 kép/mp)
videók gépen belüli vágása
videók gépen belüli összefu^zése
kép kimentése videóból
sztereo hangfelvétel
mono hangfelvétel Igen
időzített automatikus sorozat
automatikus expozíció sorozat (bracketing)
érzékenység sorozat
vaku sorozat
fehéregyensúly sorozat
színtelítettség sorozat
színezet sorozat
világosság sorozat
kontraszt sorozat
zoom sorozat
élesítés sorozat
fehéregyensúly finomhangolás
színhőmérséklet kézi megadása
kézi fehéregyensúly regiszterek száma
Adobe RGB színtér támogatása
képek dátumozása felvételkor Igen
diktafon funkció
rövid hangmegjegyzés készítése képekhez felvétel után Igen
kiégett részek jelzése lejátszáskor Igen
kiégett részek jelzése felvételkor
bebukott részek jelzése lejátszáskor
bebukott részek jelzése felvételkor
élő hisztogram Igen
világosság hisztogram lejátszáskor Igen
RGB hisztogram lejátszáskor
nagyított nézetben képváltás lehetséges (fókusz összehasonlítás)
mappák létrehozása, váltása
HDR képkészítés (több expozícióból)
fekete-fehér képkészítés Igen
szépia képkészítés Igen
cianotíp képkészítés
képkészítés digitális színszűrőkkel a fentieken túl Igen
képkészítés színcserével
képkészítés szelektív színnel (egy szín + FF)
Hi-/Low-key fotók készítése
kontraszt beállítása felvétel előtt
színtelítettség beállítása felvétel előtt
képkeménység/élesítés beállítása felvétel előtt
színezet (Hue) beállítása felvétel előtt
fehéregyensúly/színezet utólagos módosítása
fényerő utólagos módosítása
kontraszt utólagos módosítása
színtelítettség utólagos módosítása
élesítés utólagos módosítása
RAW konverzió gépen belül
képek keretezése
dinamika „kiterjesztés”, sötét részek kivilágosítása Igen
vörösszem javítás gépen belül Igen
retusálás a kép egy kiválasztott részén
retusálás (bőrlágyítás) az egész képre Igen
többszörös expozíció (multiexpo)
több fotó, egy képre (egymás mellé) helyezése nyomtatáshoz
paralelogramma/keystone korrekció
panoráma automatikus összefűzése gépen belül
szerkeszthető fájlnév
magyar menü
világidő Igen
ébresztő funkció
leméretezés 2 Mpixel vagy nagyobb méretre Igen
leméretezés 2 Mpixelnél kisebb méretre Igen
leméretezés VGA vagy kisebb méretre Igen
képforgatás Igen
képkivágás készítése Igen
diavetítés Igen
diavetítés zenei aláfestéssel
vezetékes LAN támogatás
WiFi támogatás
GPS támogatás
akkutöltöttség visszajelzés darabszáma 4
akku csere állványon
memóriakártya csere állványon

Képminőség

Ez a modell inkább a természetes színeket szereti, így a képeslapszerű színvilágról álmodóknak szükségük lesz egy kis utólagos telítettség növelésre. A képek egyébként alacsonyabb érzékenységen elég jól utómunkázhatók, hiszen nem teszi úgy oda magát a feldolgozó rendszer. A végeredmény inkább lágy, jobban élesíthető, mint a többieknél, és a zajszűrés sem üti fel túl korán a fejét.

Normál makró állásban 10 cm-ről készíthetünk fotókat, ami 102 mm széles lefedett területet jelent. A kis Olympus azonban szuper makró móddal is rendelkezik, mely 1 cm-ről is lehetővé teszi a fényképezést. Itt azért már jelentős torzításra és a sarkok komolyabb életlenedésére számíthatunk, ráadásul elég nehéz bevilágítani ilyen közelről a témát, hiszen saját objektívünk is jelentősen árnyékol. A nagyítás viszont kiváló, hiszen hiszen a lefedhető terület alig 21 mm széles.

Makró képességek

Normál makró (28 mm ekv.) nagylátószögnél, 10 cm-ről, legkisebb szélesség: 102 mm

Szuper makró (28 mm ekv.) nagylátószögnél, 1 cm-ről, legkisebb szélesség: 21 mm

Alapérzékenységnek ISO64-et választhatunk, mely hasonlóan a Casio gépéhez, itt sem túl zajmentes. Egy fokkal azért jobb annál, kivéve a kék csatorna színzaját amely elég magas.
ISO100-at kapunk következő lépcsőként, zajból pedig nem sokkal többet mint előzőleg. Szemre nincs sok különbség az ISO64-hez képest. A világossági zaj a magasabbak között, bár nem a legrosszabb, a kék csatorna színzaja azonban a leggyengébb ebben a mezőnyben.
Az ISO200-as beállítás a tízes tesztmezőny legmagasabb zaját hozza (ezen a szinten), kb. 50%-os emelkedéssel. Nem igazán éri meg ezt a beállítást használnunk, ha nagyobb felbontásban dolgozunk.
Ehhez képest az ISO400 nem hoz semmi emelkedést, kivéve a színzajban, melynek szűrése jól látható foltokat hagy hátra. Érdemesebb inkább ezt használni ISO200 helyett, ha kényesek vagyunk a zajra. Ha a szűrést nem bírjuk, akkor inkább az előző fokozat, mivel a mosottság ISO400-on zavaróbb.
Szintén csak a zajszűrés részletmosó hatása érződik ISO800-on is. Zajszintben semmi emelkedés nem látható. Itt már nem csak a mosottság lehet zavaró, hanem a darabos, szétfutó élek is.
A fényképezőgép utolsó érzékenységi fokozata ISO1600, melynél ismét egy jelentős zajszint emelkedés figyelhető meg, de nem kiugróan magas a többiekhez képest. A képen a szűrés után is durva, nagy frekvenciás zaj marad vissza, mely kisebb felbontásban is szembetűnő lehet, de érdekes módon nem olyan bántó a szemnek, mivel a nagyobb érzékenységű filmek durva szemcséire emlékeztet. A sötétebb területeken nem járunk vele jól, mert a színzaj szűrés ellenére, elég kellemetlen kék foltok maradtak a feketékben.

Érzékenység – képzaj



ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp

A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.

Alacsonyabb érzékenységi beállításokon szép, kevésbé kiugró színtelítettségű, középen éles képeket kapunk. A sarkok életlensége sem olyan zavaró, kivéve ha ilyesmi ábrák fotózásával töltjük a drága időnket. A gyenge láncszem az ISO200, melynél egy kicsit tovább lágyul a kép és a középtónusú, valamint sötétebb területeken már feltünedezik a zaj. Ez ISO800-ig nem lesz komolyabban zavaró, csak a szűrés miatti lágyulást fedezhetjük fel.

Az ISO1600-as képeinkről finom, filmszerű papírfotók készülhetnek képeslap méretben, leszámítva a fent említett erős kék elszíneződést, melyet érdemes a leméretezés előtt valami hatásosabb zajszűrő programmal eltüntetni.

Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)



ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp


ISO64; F5,2; 1/4 mp


ISO100; F5,2; 1/6 mp


ISO200; F5,2; 1/10 mp


ISO400; F5,2; 1/20 mp


ISO800; F5,2; 1/50 mp


ISO1600; F5,2; 1/80 mp

Mellékelt tartozékok

  • szoftver CD-ROM
  • LI-50B lítium-ion akku
  • hálózati tápegység/töltő
  • csuklópánt
  • A/V kábel
  • USB kábel

Az Olympus µ-9010 ára bruttó 69 900 Ft.

A fényképezőgépet a Olympus hazai képviseletétől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo működését. Köszönjük!

Tesztképeink

A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.

A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.

Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!