Utazózoomok

0

Összefoglaló

Ahogy a bevezetőben is írtam, az imént felsorolt tíz gép jobbára csak két dologban azonos, kis méretűek és nagy zoomátfogást nyújtanak. Szolgáltatásaik száma és árkategóriájuk is különböző. A legolcsóbb és leginkább „automata”, a Fujifilm FinePix JZ300, mely főként a kisebb pénztárcájú, de a kényelmes zoomátfogás nélkül meglenni képtelen kezdő fotósoknak ajánlott. A gép 12 megapixelt, 28mm-es nagylátószöget, stabilizátort és HD videofelvételi lehetőséget is kínál.

A kínálat zömét a 60-70 ezer forint környékén kapható gépek teszik ki. Mindegyikük 14 megapixelt és HD videót kínál, de a stabilizátor sem maradhatott ki belőlük. Itt már egy kissé exkluzívabb szolgáltatásokat is várhatunk. Szépen formatervezett fémvázat kitűnő felbontású LCD-vel, mint a Nikon Coolpix S8000-ese, gyors sorozatokat, HDMI kimenetet és átlag fölötti makro képességet, mint az Olympus mju-9010-ben, 24mm-nek megfelelő látószöget, videó előfelvételt és hihetetlen jó akkukapacitást, mint a Casio EX-H15-ben, manuális beállítási lehetőségeket, mint a Sony DSC-H55-ben és kis méretet villámgyors működéssel, mint a Panasonic DSC-ZX3-ban. Zoomátfogás terén többnyire 10x-es értéket kapunk, kivéve az utóbb említett kis Panasonicnál, mely nem kíván konkurenciája lenni TZ-sorozatú társának, így csak 8x-os átfogást kapott.

Az ultrazoom kompakt kategória csúcsán nagyjából 85-90 ezer forintért válogathatunk. Érdekes módon ezek a gépek többségükben kisebb felbontásúak, mint az egyel olcsóbb kategória, de talán éppen ennek köszönhetően jobb képminőséget is várhatunk tőlük. Itt is akad egy kivételünk, a Canon PowerShot SX210 IS, mely a tesztmezőny legnagyobb felbontását, 15 megapixelt kínált, 14x-es zoomátfogással. Ráadásul mindez nem hagy nyomot a képminőségen, mely az egyik legjobb a tesztelt gépek közül. A négy legdrágább gép közül csak ebben nem találunk GPS vevőt.

Titkos favoritom képminőség terén a Samsung WB650, amely mind közül a legnagyobb, 15x-ös zoomátfogása ellenére tette oda magát. A legjobbak közé tartozik a kategória egyik régi éllovasa a Panasonic DMC-TZ10, mely kiváló minőségű és jól konfigurálható AVCHD videójával hódít, ezen felül a mezőny leggyorsabb gépe, továbbfejlesztett stabilizátora pedig igen hatásos. A videó felbontásversenyt a Sony DSC-HX5 nyeri, mely szintén AVCHD videókat gyárt, de Full HD minőségben. A Sony új üdvöskéje ráadásul egy hátsó megvilágítású (BSI) CMOS szenzort kapott, és bár 10 megapixelével a legkisebb felbontású az összes közül, a legzajtalanabb is.