Panasonic Lumix DMC-FT10
Bevezető
A Panasonic Lumix DMC-FT10 még tavaly júliusban jelent meg, kicsit talán lekésve a nyári szezont. A DMC-FT10 elsődlegesen a többi gyártó egyszerűbb és olcsóbb modelljeinek kíván konkurenciát állítani, persze emiatt tulajdonságaiban is inkább azokra hasonlít, mint a komolyabb FT3-ra.
A DMC-FT10-ben ne keressünk LED-es felvételi fényt, nincs GPS, s a videófelvétel felbontása is megáll 1280×720 pixelnél, a tömörítés pedig csak mJPEG lehet. Ezen megkötések mellé viszont igen kedvező árcédulát biggyesztett a Panasonic, így valóban komoly konkurenciát ad a többi gyártó modelljeinek. Ráadásként fel és levehető szilikon védőtokot is kapunk, amely fotózás során is rajta maradhat a gépen.
A Panasonic Lumix DMC-FT10 3 méterig hatásos vízállóságát tekintve a belépőszinthez tartozik. Ütésállóságának 1,5 métert adott meg a gyártó.
Képérzékelő
A Panasonic a DMC-FT3-nál ugyanazt a felbontást választotta, mint a legtöbb konkurense. A gépen belül 1/2,3″ típusú, 14 Mpixeles CCD dolgozik.
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles fotókat készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 3:2 és 16:9 oldalarányú is választható, ez esetben egy-egy képméret áll rendelkezésünkre.
A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, tömörítési fok nem választható.
A Lumix DMC-FT10 automatikus érzékenységen kívül kézileg is kínál beállítható értékeket, ISO 80 és ISO1600 között, ISO100-tól 1 Fé lépésekben.
Optika
A Panasonic Lumix DMC-FT10-be 4×-es zoomátfogású, 35-140 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú stabilizált optika került. Az idei mezőnyben ez az egyetlen gép, amely nem kínál 28 mm-nek megfelelő nagylátószöget. A fényerő ennek ellenére még nagylátószögnél is f/3,5, tele állásban pedig f/5,9, amelyek kissé átlag alattiak.
Ezen Panasonic gép optikáját sem védi semmi kikapcsolt állapotban a szennyeződésektől vagy külső behatásoktól.
Ergonómia
A Panasonic Lumix DMC-FT10 külsőben inkább hasonlít az FT2-re, mint az FT10-re. Ez persze nem is meglepő, tekintve, hogy az FT10 korábban jelent meg, mint az FT3. A szögletes külsőhöz enyhe letörések, tompított élek tartoznak, de az uralkodó irány mégiscsak a szögletesség.
Kezelőszerveket ezúttal is fent és hátul találunk, felül a bekapcsoló és exponáló gombon kívül az intelligens automata mód ki/be kapcsolására szolgáló gombot kapjuk, míg hátulra került a zoom vezérlő, az üzemmód és a lejátszás gombok, a négyirányú navigáló gombok a Menü/Set gombbal, valamint a kijelzett információ mennyiségét szabályozó Display és gyorsmenü elérésére szolgáló Q.menu/törlés gombok. A négy iránynak itt is négy felvételi funkció jutott:
- fel: exp. kompenzáció
- le: makró mód
- balra: önkioldó
- jobbra: vaku mód
LCD
A gép hátuljára az FT2-ével megegyező, 2,7″-os, 230 ezer szubpixeles LCD került. A betekintési szög szerencsére itt is nagy. A háttérvilágítás mértékét csak a PowerLCD módban tudjuk egy fokozattal erősebbre venni, ezen kívül választhatunj fej fölüli módot, amely a kontrasztot úgy változtatja, hogy jobban látható képet kapjunk.
Élességállítás, fénymérés
Az autofókusz több pontos, középső, vagy arcfelismerő lehet. Témakövetés itt nem érhető el. A gépen az objektív mellett AF segédfényt helyeztek el, amely azonban felvételi lámpaként nem használható.
A fénymérés csak többmezős lehet.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
A Panasonic Lumix DMC-FT10 egy kissé különc a csatlakozók elhelyezésében. Itt ugyanis nem csak egy, de két ajtót helyeztek el a gépre. Ezek közül az alsónál található az akkumulátort és az SDXC kártyafoglalat, míg oldalt a kombinált USB és A/V kimenet, valamint a DC bemenet kapott helyet.
A gépet DMW-BCH7 jelű lítium-ion akkumulátor táplálja, mely 3,7V névleges feszültségű, s 695 mAh töltéstároló képességű. Az akkumulátor töltését külső töltőben végezhetjük el.
A belső memória az alacsony ár ellenére érdekes módon a mezőny második legnagyobbja, bár a 40 MB sem nevezhető igazán soknak.
Videó
Videókat max. 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban készíthetünk, WVGA, VGA és QVGA is választható. A tömörítés mJPEG kodekel történik, ami miatt számítanunk kell rá, hogy gyorsan megtelik majd a memóriakártyánk.
Videózás közben sajnos az optikai zoom nem használható, viszont a fénymérés aktív marad.
Képminőség
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Mellékelt tartozékok
- levehető szilikon védőburkolat
- csuklószíj
- DMW-BCH7 Li-ion akkumulátor
- külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
A Panasonic Lumix DMC-FT10 bruttó 60.000 Ft-ért vásárolható meg.
A fényképezőgép kipróbálását a Panasonic South-East Europe tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
Modellek: Papp Évi és Farkas Sára, a modellfotókat készítette: Csuha Pál.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!