Vízálló kompaktok

0

Fujifilm FinePix Z33WP

Bevezető

A Fujifilmnek nem ez az első vízálló fényképezőgépe. Komolyabb megpróbáltatásokat is kibíró készülékei sorát például olyan modellek erősítették, mint az általunk korábban már bemutatott FinePix HD-3W. A most kezünkbe került FinePix Z33 WP-vel egyértelműen a minél kisebb gépet kereső kezdő, és elsősorban fiatal felhasználókat célozta meg a gyártó. Erre utal a többiektől szerényebb szolgáltatáskészlet, valamint a vékony váz és az élénk színváltozatok. A marketing anyag a világ legkisebb vízálló gépének titulálja, és ennek a címnek a nálunk járt mezőnyben meg is felelt. Nálunk a szinte komolynak mondható sötétkék változat járt, de beszerezhető fekete, pink és neonzöld színben is.

A Z jelölés a japán gyár ultrakompakt szériáját jelöli, a WP utótag, pedig a vízállóságra (waterproof) utal. Mindez az adatlap szerint legfeljebb 3 méteres vízmélységet és maximum 2 órás folyamatos, „nedves” használatot jelent. Emellett a poros környezetben is megállja helyét, így ideális strandgép, például a gyerek kezébe. A fizikai igénybevételtől, ütődésektől, leejtéstől viszont – teszttársaitól eltérően – óvnunk kell.

A gép ugyan a kezdőknek készült, de többségében teljesen automata üzemmódjai között a „manuális” mód is megtalálható. Ez a beállítás valójában a többi modell programautomatika módjával azonos, vagyis szinte minden funkció manuálisan (is) állítható, de az alap expozíciós értékekbe nincs beleszólásunk.

Képérzékelő

A FinePix Z33WP szenzora 1/2,3”-os és 10 megapixeles felbontású. A gyakorlatban ez 3648 x 2736 pixeles maximális képméretet jelent, amely mellett további négy 4:3 oldalarányú méret, valamint egy 9 megapixeles, 3:2 oldalarányú is választható. Képformátumok közül csak a JPEG állítható be és a tömörítési fokozatokkal is szűkösen bánik a gép. A kétféle (finom és normál) minőségi fokozat ugyanis csak a legnagyobb felbontásban áll rendelkezésünkre.

Ha az említett „manuális” módot választjuk, az automata érzékenység mellett kézi állításra is lehetőségünk nyílik. Ennek értéke ISO64 és 1600 között állítható 1 Fé lépésközökkel. Sajnos külön gyorsmenü nem található a gépen, így ezt a beállítást a felvételi menüben kell keresnünk.

Optika

A saját gyártású Fujinon objektív 3x zoomátfogást nyújt, amely fizikailag 6,3-18,9 mm-es gyújtótávolságot jelent. A gyakorlatban ez 35-105mm-nek megfelelő kisfilmes tartománnyal egyenértékű. Az objektív fényereje F3,7-4,2, amely tele állásban, a kis méretét is figyelembe véve egész jó, nagylátószögnél viszont átlag alatti érték. Az objektív – jó ultrakompakt szokás szerint – a vázon belül működik, nincs kitolódó teleszkópos objektívtubus.

A zoom a gép hátulján lévő érintőgombokkal szabályozható 10 lépésben. Állását a kijelző bal felső sarkában megjelenő zoomskála jelzi. Ugyanitt ellenőrizhető, kék szegéllyel megjelenítve, a digitális zoom mértéke is, amely a menüben engedélyezhető és legfeljebb 5,7x-es lehet.

A FinePix Z33WP nem kapott optikai stabilizátort. A kínált témaprogramok között azonban találunk egy Bemozdulás elleni üzemmódot, amely elsősorban az érzékenység automatikus emelésével és így rövidebb záridő elérésével igyekszik elejét venni a véletlen bemozdításnak.

Ergonómia

Bár nem annyira gömbölyded, mint a Canon most nálunk járt vízálló büszkesége, de kétségtelenül a lekerekített formavilág a legfőbb jellemzője a kis Fujifilm gépnek is. A sarkok legömbölyítettek és a markolati rész felé az egész váz kicsit összeszűkül. Bár valódi markolatot egyik modellen sem találunk, a gyártó itt megpróbálkozott valamiféle dudorral, ami inkább az előbbi kerekséget erősíti, és dizájnelem, mintsem funkcióval bíró sajátosság. Jó pont, hogy a borítás matt, nagyon enyhén érdes felületű, így az izzasztó nyári idő sem teszi csúszóssá kezünk alatt. A hátsó érintőgomb sor egyrészt különleges, másrészt szép. Az, hogy bejön e a használata, már ízlés dolga. Számomra körülményesnek tűnt.

A kis méret átka ezúttal is visszaköszön, egyrészt a felső bekapcsoló és exponáló gomb rendkívül kényelmetlen, talán kisgyermek kézben használható, de ott is csúszik, másrészt a vékony, 2 cm-es vázat alig lehet talpra állítani, mert minduntalan el akar dőlni. A gép aljának van még egy pozitív és egy negatív tulajdonsága, mindkettő a műanyag állványmenethez köthető. A pozitív az, hogy teljesen a gép bal szélére került, így állványtalpra erősítve is jó esélyünk van nyitni a másik oldalon lévő akkumulátor és memóriakártya ajtót. A csere tehát könnyedén megoldható. A negatívumot pont ugyanez a tulajdonság jelenti, ugyanis annyira a szélre szorították a menetet és annyira gömbölyű a gép alja, hogy állványtalpra szorítva a másik vége elég viccesen az égnek állt. Persze egy kis strandgépnek nem az állványozás az elsődleges használati területe, de ha már ott van az a menet…

LCD

„Kicsi a bors, de nagy az LCD-je”, legalábbis a méretéhez viszonyítva. A FinePix Z33WP mögé egy átlósan 2,7″ méretű (6,8 cm), 230 000 képpontos TFT kijelző került, amely szépen be is tölti a hátlap jó részét. A kijelzőn a valóban képre kerülő tartalom 97%-a jelenik meg, tehát egy picit szűkebb látványt ad a kelleténél. Sötétben elég erősen zajosodik és szaggatásra is hajlamos, bár utóbbira a Panasonicnál kevésbé. Felbontásával és színeivel nem volt különösebb gond, az leszámítva, hogy kissé kékes, hideg színeket ad. Világossága 11 lépésben szabályozható.

Ezen a gépen is kapunk egy DISP gombot, melynek segítségével bármely üzemmódban ki- és bekapcsolhatók a képernyőn megjelenő információk, valamint a harmadoló segédrács. Magát a kijelzőt nem tudjuk kikapcsolni. Jó Fujifilm szokás szerint a menük hátterének színét is beállíthatjuk, valamint az adott szolgáltatás használatában segítő súgó kijelzést is bekapcsolhatunk.

Szintén a DISP gomb tünteti el, vagy jeleníti meg a fontosabb felvételi információkat a visszajátszott képeken, és ezzel érhetjük el a naptárnézetbe rendezett képernyőt is, ahol a gép a készítés időpontja szerint csoportosítja a felvételeket. A 4, 9 és 100 nézőképes megjelenítést a zoom gombokkal hívhatjuk elő, melyek segítségével az adott kép részletnagyítását is elérjük, nagyon aprólékosan, összesen 48 fokozatban. A képek közti lapozás és a nagyított részletek görgetése az iránygombokkal lehetséges. A lapozás mondjuk elég lassú, mert a gép mindig egy diavetítés-szerű komótos animációval léptet a következő képre, ha viszont folyamatosan nyomjuk az iránygombot átválthatunk gyorslapozásra.

Élességállítás és fénymérés

A FinePix Z33WP kizárólag automata élességállítással használható, melynek beállításai is nagyon alapszintűek. Mindössze kétféle üzemmódot kapunk:

  • Központi: a fényképezőgép mindig a középpontban lévő fókuszterületen állít élességet.
  • Multi: a fókuszrendszer a képmező több pontján, automatikus állíthat élességet. Ez többnyire a legkontrasztosabb téma lesz.

Az élességállítást az exponáló gomb félig lenyomásával aktiválhatjuk és rögzíthetjük. Az AF működési tartományát a bal iránygombbal módosíthatjuk. Itt makró és normál (makró off) állás választható. Normál módban nagylátószögnél és tele állásban is 60 centiméterről képes élességet állítani a készülék. Makró módban nagylátószögnél akár 8 cm-re is megközelíthetjük a témát, tele állásban pedig 0,6-2 méter között működőképes a fókuszrendszer. A gép nem rendelkezik AF segédfénnyel, így gyenge megvilágítás esetén szinte képtelen élességet állítani.

A Z33WP Intelligens Arcfelismerő szolgáltatással is rendelkezik, mely az expozíciót és az élességet a képmezőben észlelt emberi arcokra igyekszik állítani. Az arcfelismerés észleli a vörösszem hibát is, és szoftveres úton eltávolítja a képről.

A fényképezőgép 256 zónás fénymérése szintén automatikus, alap módjai nem állíthatók. A gép mindig a teljes képmezőt kiértékelve állít expozíciót.

Vaku

A gép egy fix beépített vakut kapott, amely automatikus érzékenység módban, nagylátószögnél kb. 0,7-3,9 méter, tele állásban 0,7-3,4 méter között biztosít jó megvilágítást. Makró módban 30 és 80 cm között kapunk megfelelő vakuteljesítményt.

Az objektívtől kb. 3 cm-re balra elhelyezett apró villanó a jobb iránygombbal állítható be a kívánt üzemmódra, mely automata, derítő (mindig villan) kikapcsolt és lassú szinkron lehet. Minden üzemmód mellé vörösszem csökkentő elővillanást is kérhetünk.

A Fujifilm kompaktjaitól már megszokott extra vakuprogramokat itt is megtaláljuk az üzemmód menüben. Naturális beállításnál a gép két felvételt készít a témáról, egyet vakuval, egyet pedig nélküle, majd mindkettőt menti. A fotós utólag döntheti el, hogy melyik felvétel adta vissza legjobban az elképzelését. Naturál fény módban a készülék letiltja a vakut és a természetes fényviszonyokat igyekszik kihangsúlyozni.

A Z33WP-vel nem használható külső vakuegység.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Ezen a gépen mindent, így az egy szem csatlakozót is az alján lévő szigetelt, fémzsanéros műanyagajtó mögött találjuk. A kombinált csatlakozó az audio/videó kimenet és az USB 2.0 kivezetés szerepét is betölti. Mindkettőhöz egy-egy kábelt is mellékelnek, melyekkel TV-re, vagy számítógépünkhöz köthetjük a fényképezőgépet.

Mellette kapott helyet a kártyafoglalat, melybe SD és a nagyobb kapacitású SDHC kártyák helyezhetők. Az ugyanilyen méretű MMC kártyák nem használhatók a géppel. A készülék ezen kívül 50 MB belső memóriával is rendelkezik, melynek adatai átmásolhatók a kártyára is. Egy 2 GB-os SD memóriára legjobb minőségben kb. 400 fénykép és/vagy 35 percnyi videó menthető.

Ugyanitt található az akkumulátor foglalata is. A 21cm vastag váz apró lítium-ion akkut kíván, mely szintén alaptartozék a gép mellé a hozzá való hálózati töltővel együtt. Feltöltve kb. 200 felvételt készíthetünk vele. Az akku kicsúszását, az ajtó nyitása után, egy kis rugós retesz gátolja.

Sorozat, videó

A Fujifilm mindig többféle sorozatmódot kínált a kis gépeiben is. A FinePix Z33WP-ben háromfélét kapunk:

  • Hosszú sorozat: a gép a memória teljes kapacitásáig készít képeket. Nálunk 2,5 mp telt el a képek között.
  • Utolsó 3: a gombot nyomva tartva legfeljebb 40 képet csinálhatunk, de bárhol is állunk meg, a gép csak az utolsó hármat menti el. Méréseink szerint 1,6 másodpercenként (0,625 fps) készül egy kép.
  • Top 3: a fényképezőgép 3 képet készít sorozatban, 1,8 másodpercenként.

A készülék nem rendelkezik automata expozíció sorozat szolgáltatással, expozíció kompenzáció viszont lehetséges, +/-2 fényérték között, 1/3 lépésközökkel.

Önkioldó módokból szintén elég bő a választék. Aki azt hiszi, hogy a mosoly- és pislogás-felismerés után már semmivel nem tudják meglepni, alaposan téved. A FinePix Z33WP ugyanis mellőzi ezeket az idejétmúlt funkciókat. Itt Kapcsolat és Csoport kioldású exponálást kapunk. A kapcsolat módot egymástól még nem elhidegült pároknak találták ki. Három ‘közelségi’ fokozatra állítható és a kioldó aszerint aktiválódik, mennyire bújt össze (vagy mennyire imitálja az összebújást) a képmezőben lévő pár. Semmi szexuális töltésre nem kell gondolni, a legnagyobb fokozat kioldásához elég egy sima puszi, vagy ölelés is. A csoport kioldásnál a képmezőben felismert személyek számát állíthatjuk be. Az expozíció tehát csak akkor indul, ha a készülék 1-4 arcot észlel a képen. A felsoroltak mellett természetesen a megszokott 10 és 2 mp-es kioldó mód is beállítható.

Motion-JPEG
(640 x 480 pixel, 39 mp, 34 MB , AVI)

A FinePix Z33WP segítségével legfeljebb 640 x 480 pixeles (VGA) videókat rögzíthetünk mono hanggal, és 30 kocka/mp-es képfrissítési sebességgel. Az állóképek mellé is készíthető, legfeljebb 30 mp-es hangjegyzet. Ha kevés a tárhely választhatunk 320 x 240 képpontos felbontást is, szintén 30 kocka/mp-es frissítési ráta mellett. A videofelvétel indításához és megállításához a gép hátulján egy külön gombot kapunk. A videófájlok maximális méretét a fényképezőgép 2 GB-ban korlátozza.

Felvétel közben működik a fénymérés – bár nagyon lassan – de optikai zoomot és automata élességállítást nem kapunk. Mindezeket előzőleg állíthatjuk be. A mozgóképfelvétel alatt csak digitális zoom használható. A videók AVI formátumban kerülnek a kártyára.

A témamódok között egy Folyamatos videó beállítást is találunk, mellyel bármely felbontásban legfeljebb 15 és 60 másodperces snitteket készíthetünk, melyek között megállítható, majd újraindítható a felvétel. A végeredmény egy összefűzött videó lesz, több jelenettel.

Szolgáltatások

A Fujifilm FinePix Z33WP kétféle automata üzemmódot kínál, melyen kívül 18 db témaprogram érhető el a menüből. Köztük megtaláljuk a vízalatti módot is.

Szolgáltatások összefoglalása
érzékenység állítás lépésköze 1 Fé
nagy érzékenységű zajszűrés fokainak száma (kikapcsolt
is)
hosszú expozíciós idejű képek hotpixel szűrése
végtelen fókusz mód
kézi fókusz
képnagyítás kézi élességállításnál
távolságskála kézi élességállításnál
folyamatos/követő AF
AF segédfény
LED fény (folyamatos)
szabadon mozgatható fókuszpont
arcfelismeréses AF Igen
exponálás képtartalom megváltozására
mosolygásra induló exponálás
pislogás érzékelés
egyéb önkioldó módok Igen (Kapcsolat és Csoport kioldás)
belső memória képeknek Igen
másolás belső memória és kártya között Igen
vakupapucs
vaku teljesítmény kompenzáció
külső vaku vezeték nélküli vezérlése a beépített vakuval
kézi vaku teljesítmény
zoomgyűrű
mechanikus zoom
nagy betekintési szögű LCD
tükröződésmentesítő az LCD-n
transzflektív LCD
segédrács élőképen Igen
LCD fényerejének módosítása Igen
LCD színezetének (Hue) módosítása
státusz kijelzés az LCD-n Igen
aktív státuszkijelzés (közvetlen módosítható paraméterek)
ki/bekapcsolható torzítás csökkentés
szenzor eltoláson alapuló stabilizálás
optikai képstabilizálás
stabilizátor mód svenkeléshez
digitális képstabilizálás (nem magas érzékenység)
kétsebességes zoom
programozható gombok száma
virtuális horizont
saját menü (elemek hozzáadása vagy törlése)
manuális üzemmód
rekesz elõválasztás
záridõ elõválasztás
sorozat folytatása puffer telítődés után
sorozat RAW formátumban
sorozat <=3 kép/mp sebességgel Igen
sorozat >3 kép/mp <=6 kép/mp sebességgel
sorozat >6 kép/mp sebességgel
Full HD (1920×1080p) videó
HD (1280×720p) videó
VGA (848×480p vagy 640×480p) videó Igen
optikai zoom videó közben
digitális zoom videó közben Igen
AF videó közben
fénymérés videó közben Igen
nagy képfrissítési sebességű videó (>=60 kép/mp)
videók gépen belüli vágása Igen
kép kimentése videóból
sztereo hangfelvétel
mono hangfelvétel Igen
időzített automatikus sorozat
automatikus expozíció sorozat (bracketing)
érzékenység sorozat
vaku sorozat
fehéregyensúly sorozat
fehéregyensúly finomhangolás
színhőmérséklet kézi megadása (csak gyári beállítások)
kézi fehéregyensúly regiszterek száma
Adobe RGB színtér támogatása
képek dátumozása felvételkor
diktafon funkció
rövid hangmegjegyzés készítése képekhez felvétel után Igen (max. 30 mp)
kiégett részek jelzése lejátszáskor
kiégett részek jelzése felvételkor
bebukott részek jelzése lejátszáskor
bebukott részek jelzése felvételkor
élő hisztogram
világosság hisztogram lejátszáskor
RGB hisztogram lejátszáskor
nagyított nézetben képváltás lehetséges (fókusz összehasonlítás)
mappák létrehozása, váltása
fekete-fehér képkészítés Igen
szépia képkészítés
cianotíp képkészítés
képkészítés digitális színszűrőkkel a fentieken túl Igen
képkészítés színcserével
képkészítés szelektív színnel (egy szín + FF)
Hi-/Low-key fotók készítése
kontraszt beállítása felvétel előtt
színtelítettség beállítása felvétel előtt
képkeménység/élesítés beállítása felvétel előtt
színezet (Hue) beállítása felvétel előtt
fehéregyensúly/színezet utólagos módosítása
fényerő utólagos módosítása
kontraszt utólagos módosítása
színtelítettség utólagos módosítása
RAW konverzió gépen belül
képek keretezése
dinamika „kiterjesztés”, sötét részek kivilágosítása
vörösszem javítás gépen belül Igen
retusálás a kép egy részén
retusálás (bőrlágyítás) az egész képre
többszörös expozíció (multiexpo)
több fotó, egy képre (egymás mellé) helyezése nyomtatáshoz
paralelogramma/keystone korrekció
vízszint beállítás
magyar menü Igen
világidő Igen
ébresztő funkció
leméretezés 2 Mpixel vagy nagyobb méretre
leméretezés 2 Mpixelnél kisebb méretre
leméretezés VGA vagy kisebb méretre
képforgatás Igen
képkivágás készítése Igen
diavetítés Igen
diavetítés zenei aláfestéssel
vezetékes LAN támogatás
WiFi támogatás
GPS támogatás
HD kimenet
akkutöltöttség visszajelzés darabszáma 4
akku csere állványon Igen
memóriakártya csere állványon Igen

Képminőség

Bár a FinePix Z33WP inkább kezdőknek készült, kicsit zavaró volt, hogy a fehéregyensúly csak az előre megadott gyári beállításokkal, vagy automatán volt használható. A kapott színek így nem minden esetben lettek pontosak. Borult időben a hasonló beállítás túl sárgás, napsütésben pedig néhol hideg színeket eredményezett. A gép amúgy átlagos képminőséget nyújt, meglehetősen erős kromatikus aberrációval.

A zajszint a „mindössze” 10 megapixeles felbontás ellenére elég magas volt. Főleg a színzaj terén, amely a homogénebb felületeken már zavaró lehet. ISO200-ig meglehetősen egyenletes, az átlagtól magasabb a zajszint növekedése. ISO400-tól a gép erősebb zajszűrést használ, így alig érezhetően tisztábbak a képek. A szűrés olyan lelkes munkát munkát végez, hogy ISO800-nál például kevesebb zajt kapunk, mint ISO200-on, de a képek a szoftveres zajeltávolítás miatt sokkal mosottabbak.

Képminőség




ISO64; F4; 1/8 mp



ISO100; F4; 1/12 mp



ISO200; F4; 1/26 mp



ISO400; F4; 1/50 mp



ISO800; F4; 1/100 mp



ISO1600; F4; 1/200 mp



ISO64; F4; 1/8 mp



ISO100; F4; 1/12 mp



ISO200; F4; 1/26 mp



ISO400; F4; 1/50 mp



ISO800; F4; 1/100 mp



ISO1600; F4; 1/200 mp



ISO64; F4; 1/8 mp



ISO100; F4; 1/12 mp



ISO200; F4; 1/26 mp



ISO400; F4; 1/50 mp



ISO800; F4; 1/100 mp



ISO1600; F4; 1/200 mp



ISO64; F4; 1/8 mp



ISO100; F4; 1/12 mp



ISO200; F4; 1/26 mp



ISO400; F4; 1/50 mp



ISO800; F4; 1/100 mp



ISO1600; F4; 1/200 mp

A fotók 23 °C hőmérséklet mellett készültek.

A víz alatti témamódban a képek gyakran alulexponáltak lettek, de abban a módban az expozíció kompenzáció nem használható. Az expozíció kompenzációt is nyújtó manuálisnak csúfolt mód viszont víz alatt nem ad tökéletes színeket.

Mellékelt tartozékok

A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:

  • NP-45 Li-ion akkumulátor
  • BC-45W hálózati akkumulátor töltő
  • csuklópánt
  • USB kábel
  • szoftver CD
  • kezelési útmutató
  • Értékelés

    Hobbi használatra bőven elég a kis Fujifilm által nyújtott képteljesítmény, főleg ha nincs szükségünk a 10 megapixel kínálta nagyobb képméretre, és 10 x 15 cm-es nyaralási fotóalbumot, vagy alacsonyabb felbontású, képernyőn visszanézhető diavetítést tervezünk. Ebben az albumban ráadásul olyan jellegű képek is helyet kaphatnak, melyek egy normál kompakttal nem készíthetők el. Az ultrakompakt apróság nyugodtan odaadható mondjuk a gyerekek kezébe, és még homokvár építés, vagy strandolás közben sem lesz baja a világ legkisebb vízálló fényképezőgépének.

    A Fujifilm FinePix Z33WP a cikk megjelenésekor ~50.000 Ft-tól kapható.

    A fényképezőgép kipróbálását az Fujifilm Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!

    Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!

    Tesztképeink

    A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.