Kipróbáltuk: Epson L1800 teszt

0

Mérések

Sebesség, tesztek

A teszt során most dokumentumot nem nyomtattunk, ugyanis szükségtelennek éreztük ennek a sebesség mérését, hiszen aki ilyen nyomtatót vásárol, az azért teszi, mert fotót szeretne vele nyomtatni. Nyilván a lehetősége megvan a dokumentum nyomtatásnak is, de elképzelésünk szerint akinek a fő szempontja a kiváló fotónyomat minőség, azt kevésbé érdekli, hogy egy A4 dokumentum 30 vagy 50 mp alatt készül-e el. A gyártó egyébként 15 lap/perces monokróm és 5,5 lap/perces színes dokumentum nyomtatási sebességet adott meg (ISO/IEC 24734 alapján).

Természetesen a 10×15 cm-es és A4-es színes fotó kinyomtatása már nem maradt el, sőt, A3 méretnél is tettünk egy próbát, ha már ilyen formátumú a nyomtató.

A nyomtatási minőségére most sem lehet panasz, a kiváló felbontás és a remek tinta briliáns végeredményt hoz. Bár Epson Premium fényes papírra fekete-fehér képet nyomtatva enyhe zöldes árnyalatot láttunk, ugyanezt matt papíron már nem tapasztaltuk.

A nyomatok vízállóságát Premium fényes fotópapírral vizsgáltuk. A fél perces folyóvizes teszt után előjött a vízbázisú tinta hátránya, azaz sajnos nem tökéletesen vízálló. Noha az Epson UltraChrome és korábbi tintái pigment alapúak voltak, így vízállóságuk tökéletes, a kedvezőbb árért vélhetően ezt fel kellett adni, így viszont a vízbázisú tintával készült nyomatokra már vigyáznunk kell, hogy ne érje víz. A vízállóság egyébként korlátozottan jelen van, a színes festékek egész jól tűrik a vizet, de a fekete könnyen megfolyik.

A nyomat felbontása a szokásos Epson minőséget hozza, azaz kiváló részletgazdagság és alig látható festékcseppek, valóban gyönyörű a végeredmény, amelyet a 600 dpi-vel szkennelt kép részlete is mutatja.
Teljes méretű képhez Shift+kattintás a képre!

képkivágás 600 dpi-s szkenről

teljes kép

Méréseinknél a stoppert akkor indítottuk el, amikor a printer a nyomtatás első mozdulatát végezte (megkezdődött a lapbehúzás) és akkor állítottuk le, amikor az oldal legvége is leesett a tálcára. Az itt megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Sebességek
10×15 cm fotó max. dpi 2 perc 22 mp
A4 fotó max. dpi 5 perc 50 mp
A3 fotó max. dpi 8 perc 30 mp

Értékelés

Az Epson L1800 megmutatta, hogy lehet kedvező áron is kiváló minőségű nyomatokat készíteni. De mennyi is az a kedvező ár? A tintatartályokat közel 4000 Ft-ért vásárolhatjuk meg, ebből hat szükséges, azaz a nyomtató teljes újratöltése 24.000 Ft-ból kivitelezhető. A gyártó szerint átlagos fotókból 1500 darab 10×15 cm-es papírkép nyomtatható, amely így darabonként 16 Ft tintaköltséget jelent. Ehhez kell hozzászámolnunk a papír árát, amely 40 darabos csomagolásban 3500 Ft-ért kapható, azaz darabja 87,5 Ft. Így egy darab 10×15-ös fotónyomtatás anyagára 103,5 Ft-ra adódik, amely bár jóval magasabb, mint a vegyszeres laborok árai, mégsem számít rossznak. Ráadásul sokkal érdekesebb kérdés lehet az, hogy A3-ban mennyiért tudunk nyomtatni. Erre azonban nincsenek irányadó számok sem, pedig ha az Epson azt akarja kidomborítani, hogy ezzel az A3+-os nyomtatóval nagyon olcsón lehet nyomtatni, akkor nem csak a 10×15-ös, hanem az A3-as nyomtatási kapacitást is érdemes lett volna megadnia.

Egyedül abból indulhatunk ki, hogy az R2880-as A3+-os nyomtatóhoz, amely UltraChrome K3+ tintarendszert használ, darabonként 3800 Ft-ért vásárolhatunk tintát, amelyből 8-ra van szükség, s a tartályok 11,4 ml tintát tartalmaznak, azaz kb. hatodannyit, mint az L1800-é.

Az Epson első külső tintatartályos A3+ méretű fotónyomtatója, az L1800 ára bruttó 185-190e Ft, de október végéig több hazai fotós szaküzletben is 50 ezer forintos kedvezménnyel kapható.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • 6 színű tintarendszer, vízbázisú (igaz, az R2880 előrébb jár, ő 8 színű pigment alapú UltraChrome K3-at használ)
  • remek fedettség, szép feketék
  • nem lassú nyomtatás, kategóriában teljesen elfogadható sebesség
  • kedvező tintaárak, költséghatékony nyomtatás
  • vízbázisú tinta, nem vízálló nyomatok
  • nincs kártyaolvasó
  • nincs hálózati csatlakozás, nincs Wi-Fi támogatás
  • CD-re, DVD-re nem nyomtathatunk

A nyomtatót és a kellékanyagokat az Epson hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a készülék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!