Kipróbáltuk: Epson Stylus Photo R1900 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

A tesztek során A4-es fekete-fehér dokumentumot, színes ábrával kiegészített dokumentumot, 10×15 cm-es fekete-fehér és színes fotót, A4-es színes fotót és A3-as színes fotót nyomtattunk.

A dokumentumok ennél az Epson nyomtatónál sokkal szebben sikerültek, mint a két korábbi és kisebb készüléknél. A fekete-fehér dokumentum írásképe is szebb, itt már nem érezni azt a szőrösödést, ami az R285-re sajnos még jellemző volt, valamint a fekete szín is kellően mély tónusú, amilyennek lennie kell.
A színes dokumentum is jó minőségű lett, színileg csak a sötét kékben és a bordóban van eltérés, előbbi inkább emlékeztet szürkére, míg utóbbi nemes egyszerűséggel barnának látszik.

A nyomtatás sebessége ugyan nem túl jó, de a minőség kárpótol ezért. Egy A3+-os fotónyomtatótól ez is remek teljesítmény, hiszen nem ez a fő célja, bár mint később látni fogjuk, ez az eredmény is dicséretes.

Nyomtatott szöveg írásképe

Színes dokumentum részlete

Water Resistant Matte Canvas

A fotónyomtatást Epson fényes papírra végeztük. A készített fotók az 5760 dpi-s felbontásnak megfelelő minőséget hoztak, az akár A3+ méret ellenére 10×15 cm-es fotókat is tökéletes minőségben készíthetünk (többnyire a nagyobb formátumú készülékek inkább a nagy formátumhoz vannak kihegyezve, így a felbontásra jobban érzékeny, kisebb méretű nyomatoknál nem szerepelnek olyan szépen).

A nagyméretű nyomtatást különleges papírokra is kipróbáltuk. Igaz, kartonlapot nem kezel a nyomtató, de vászon jellegű papírra gond nélkül sikerült nyomatot készíteni. A hangzatos Water Resistant Matte Canvas papír gyönyörű textúrát adott a képnek, amely így keretezve máris mehet ki a falra.

Epson Premium Glossy

Mind a színes, mind a fekete-fehér kép tökéletes lett, sem színeiben, sem árnyalataiban nincs olyan eltérés, amely első ránézésre leugrana a képről. Kiválóak a sötét tónusok, de a világos képrészek sincsenek túlvilágosítva, az átmenetek is rendben vannak, a fekete-fehér képen sincs elszíneződés, s a fekete is kellően mélysötét.

A vízállóságot fényes fotópapírral vizsgáltuk, amelynek során megállapítottuk, hogy sem vízpermet, sem folyóvíz, sem áztatás nem árt a nyomatnak. Egyik szín sem engedett, a papír sem hullámosodott fel.

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alajpán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

sRGB:

AdobeRGB:

A nyomtató és az Epson Glossy papír színtér profilja innen letölthető.

A jó láthatóság érdekében 1200 dpi-vel szkenneltük be (Canon Lide20) a 10×15 cm-es nyomatot, amely így teljes terjedelmében megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájl (~24MB)!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről

teljes kép

Méréseinknél a stoppert akkor indítottuk el, amikor a printer a nyomtatás első mozdulatát végezte (megkezdődött a lapbehúzás) és akkor állítottuk le, amikor az oldal legvége is leesett a tálcára. Az itt megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Sebességek
A4 fekete-fehér dokumentum 29 mp
A4 színes dokumentum 29 mp
10×15 cm fotó 79-82 mp
A4 fotó 3 perc 16 mp
A3+ fotó 6 perc 56 mp
CD nyomtatás 102 mp

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • Epson Stylus Photo R1900 nyomtató
  • T0870..79 tintatartályok (11,4 ml)
  • tálca a különleges papírok adagolásához
  • tekercspapír tartó
  • AC kábel
  • CD/DVD feltét nyomtatáshoz
  • szoftver CD

Értékelés

A TIPA díjas Epson Stylus Photo R1900 az A3+ méretű nyomtatók közül főként minőségével emelkedik ki. Bár nincsenek benne olyan színes-szagos extrák, mint az otthoni fotónyomtatókban, de a professzionális felhasználásnál jól jöhet a tekercspapír kezelés, a dupla USB port, a fényességet optimalizáló külön tinta, vagy a CD és DVD felületére nyomtatás lehetősége. A 8 színű nyomtatás önmagáért beszél, a kiváló felbontású micropiező fejnek köszönhetően pedig a kisebb, 10×15 cm-es fényképek nyomtatásánál sem kell szégyenkeznie a minőség miatt.

A Stylus Photo 1400-hoz képest új színeket is tartalmazó R1900 valóban jól teljesít, jelentősen magasabb ára azonban csak igényes, professzionális nyomatokat igénylő felhasználás, vagy tekercspapírra nyomtatásnál térülhet meg.

Az Epson Stylus Photo R1900 ára bruttó 150e Ft.

A nyomtató kipróbálását az Epson Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • 8 színű K3 Ultrachrome tintarendszer
  • Színenkénti csere lehetősége
  • Vízálló nyomatok
  • Tekercspapír támogatása
  • Nyomtatás CD-re vagy DVD-re
  • A3+ nyomtatás lehetősége
  • Dokumentum nyomtatás A4-es asztali készülékekhez képest lassú (A3-asok között viszont jó!)
  • Nincs hálózati illetve firewire csatlakozó
  • Manuális fejigazítás