Kipróbáltuk: Epson Stylus Pro 4880 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

Ezúttal 10×15 cm-es fotókat nem nyomtattunk sebesség mérés céljából, hiszen ilyen kis papírra nem is igazán tudunk a Pro4880-nal nyomtatni. A legkisebb használható méret az A4-es, de a készülék oroszlánkörmeit a nagyobb tekercspapíroknál tudja kimutatni. A méréseknél A4-es és A3-as fotókat készítettünk, a dokumentum nyomtatás itt elmaradt, hiszen nem nagyon van arra példa, hogy ilyen készülékkel dokumentumot nyomtassunk.

Természetesen a készített képek csodaszépek lettek, s bár a felbontás nem olyan magas, mint a kisebb nyomtatóknál, a színtér és az átmenetek csodálatosak. A nyomatoknál nem tapasztaltunk bronzosodást, s metaméria jelensége sem ütötte fel a fejét. Azt viszont tapasztalhattuk, hogy nagyon precízen kell beállítani a papírtípust illetve a színtereket, mert alapértelmezettként nyomtatva nagyon sötét képeket kaphatunk.
Ezt már tavaly is tapasztaltuk, az ilyen nyomtatók kezelése bizony szakértelmet kíván, nem lehet csak úgy nekiesni, mert akkor nem biztos hogy a kívánt eredményt kapjuk.

A vízállóság tesztet ezúttal két papírral is elvégeztük, az Epson Premium fényes és a Tecco Digital Photo papírjaival egyaránt. Mindkettőnél tökéletes vízállóságot tapasztaltunk, sem a papír anyaga nem hullámosodott fel, sem a színek nem engedtek még folyóvízes és áztatásos próbánál sem.

Epson Premium Glossy

Tecco Digital Photo papír

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alapán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

Kikapcsolt színmenedzsment:
sRGB:

AdobeRGB:

Bekapcsolt színmenedzsment:
sRGB:

AdobeRGB:

A nyomtató és az Epson Premium Glossy papír színtér profilja kikapcsolt színmenedzsmenttel innen, bekapcsolt színmenedzsmenttel innen tölthető le.

A jó láthatóság érdekében a képeket 1200 dpi-vel szkenneltük be (Canon Lide20) a 10×15 cm-es nyomatot, amely így teljes terjedelmében megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájlok (~20MB)!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről (Premium)

teljes kép

képkivágás 1200 dpi-s szkenről (Tecco digital)

teljes kép

A fenti képeken jól látható, hogy a két papír két különböző eredményt hozott. A Premium fényes papír finomabb, részletezőbb, míg a Tecco Digital jobban elfedi a tintacseppeket, viszont kevésbé részletgazdag nyomatot eredményez. Színekben is van enyhe eltérés, bár ezt a szken sajnos nem igazán adja vissza. A Premium fotópapír a kék-lila tartományban mintha kicsit többet hozna, bár szemmel eldönteni nem lehet, hogy melyik a tetszetősebb.

Méréseinknél a stoppert akkor indítottuk el, amikor a printer a nyomtatás első mozdulatát végezte (megkezdődött a lapbehúzás) és akkor állítottuk le, amikor az oldal legvége is leesett a tálcára. Az itt megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Sebességek
A4 fotó 4 perc 34 mp
A3 fotó 7 perc 36 mp

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • Epson Stylus Pro 4880 nyomtató
  • 110 ml-es tintatartályok
  • tekercspapír tartó
  • AC kábel
  • szoftver CD

Értékelés

Az Epson Stylus Pro 4880 egy igazi, vérbeli profi nyomtató. A nagyformátumú nyomtatás valóban más világ éppen ezért értékelni is máshogyan kell. A nyomatok felbontása bőven elég ahhoz, hogy a készített képeket plakátként vagy falon megcsodálhassuk, de természetesen közeli megtekintésnél egy asztali nyomtató jobb eredményt hozhat, legalábbis ha csak a felbontását nézzük. A nyomatok színtere már szemre is jóval szélesebb, mint az egyszerűbb, olcsóbb nyomtatóké.

Egy biztos, ha valaki egy ilyen nyomtatóba invesztál, nagyon utána kell néznie a dolgoknak, hogy a készülék adta lehetőségeket ki is tudja majd használni. Mi e rövid teszt során bepillantást nyertünk a nyomtatás legfelsőbb kategóriájába, amely még hagyományos tintákat alkalmaz. E felett már csak az oldószeres nyomtatás van, ami megint egy másik, különleges világ.

Az Epson Stylus Pro 4880 ára bruttó 588e Ft.

A nyomtató kipróbálását az EPS Team tette lehetővé. Külön köszönjük a tesztelés alatt nyújtott önzetlen szakmai segítségnyújtást is!

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Ultrachrome K3 Vivid Magenta tintarendszer
  • Valóban nagy kapacitású tintatartályok, akár 220 ml térfogattal
  • Színenkénti csere lehetősége
  • Hálózati UTP csatlakozás
  • Vízálló nyomatok
  • Tekercspapír támogatása
  • A2+ nyomtatás lehetősége
  • Nyomat felbontása kis méretű fotókhoz már kompromisszumos