Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix F300EXR teszt

0

Kezelőszervek

A szinte ultrakompakt méretű fényképezőgépen meglehetősen apró kezelőszerveket találunk, melyek nagyobb tenyérben már kényelmetlenek lehetnek. A gyártó azonban igyekezett mindent jól elérhetővé és kényelmesen kezelhetővé tenni, már amennyire ilyen méretben lehetett. Minden funkció például nem kaphatott külön gombot, de a FinePix gépektől megszokott F-gombot itt is megtaláljuk, melynek gyorsmenüjében azonnal elérhető néhány opció. Egyébként a szokásos kezelőfelület fogad, leszámítva talán a hátsó vezérlőtárcsát, mely nem minden kiskompaktban általános, itt viszont sokat dob a kényelmen és a gyors beállíthatóságon.

Fent

A gép tetején a következő kezelőszerveket találjuk:

(1) Be- és kikapcsoló gomb: a fényképezőgép üzembe helyezésére. Bekapcsolás után nyílik a frontlencse védő és a teleszkópos objektív, valamint a beépített vaku kitolódik a vázból. A bekapcsolt állapotot a gomb közepén lévő kék LED fény jelzi.
(2) Zoomvezérlő gyűrű: a gyűrű jobb és bal irányú elforgatásával szabályozhatjuk a zoomot (gyújtótávolságot). Kisebb mértékű húzásával lassabb, erősebb elfordításával gyorsabb zoomolási sebességet kapunk. A gyűrűvel szabályozható az max. 15x-ös optikai, és a legfeljebb 4,4x-es digitális zoom.
(3) Exponáló gomb: az állókép felvételek expozíciójának indítására használható. A gomb félig lenyomásakor aktiválódik a fénymérés, egyes esetekben a stabilizátor, valamint az automatikus élességállítás is.
Lejátszás módban, vagy a menüben lapozva a gomb félig lenyomásával azonnal visszakerülünk felvétel állásba.
(4) Módválasztó tárcsa: a készülék legfontosabb felvételi üzemmódjainak beállítására szolgál, melyek a következők:
– AUTO: Teljesen automatikus, kezdőknek szánt üzemmód. A gép a főbb expozíciós beállításokat maga végzi. A fotós a képméret, minőség mellett a film szimulációs módokat, az automatikus érzékenység maximumát, makró AF tartományt, néhány vakumódot, önkioldót, sorozat üzemmódokat, és arcfelismerést állíthat be.
– EXR: főként az EXR szolgáltatásokra kihegyezett automata üzemmód, melynél a gép a fentihez hasonlóan önállóan határozza meg a szükséges expozíciós értékeket. EXR AUTO beállításban a szituációnak megfelelően kiválasztja a témaprogramot és az EXR módot is. A menüben a felhasználó is elérheti a három EXR mód bármelyikét, vagyis a felbontás előválasztást (HR), a nagyérzékenységű zajcsökkentést (SN), és a Dinamika-tartomány előválasztást (DR).
– P mód: programautomatika. Haladó automata beállítás, melynél az expozíciós értékek szabályozásán kívül minden mást manuálisan is elérhetünk, Így például rendelkezésünkre áll az érzékenység, a fénymérési mód, a fehéregyensúly, az AF mód, vagy a dinamikus tartomány beállítása. A rekeszérték és záridő szabályozására nincs mód, csak közvetve, a +/-2 Fé tartományban elérhető expozíció kompenzáció segítségével, melyhez a fel iránygombot használhatjuk.

– S mód: záridő előválasztás. A fényképezőgép minden beállítást engedélyez, kivéve a rekeszértékét, ezt továbbra is automatikusan végzi. Megszabhatjuk viszont a záridőt, mely a hátsó vezérlőtárcsával módosítható a következő értékekre: 3; 2,5; 2; 1,5; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1200; 1/1500; 1/1600, 1/2000 mp.
Mint látható többségében 1/3 fényérték lépésközt kapunk, kivéve 1/1000 és 1/2000 mp között, ahol négy lépésben, 1/2,5 fényértékenként lépkedhetünk. Záridő előválasztásnál is használható az expozíció kompenzáció.
– A mód: rekesz előválasztás. Az előbbi módtól eltérően itt a rekeszértéket szabályozhatjuk a hátsó tárcsával, a gép pedig ennek megfelelően választja ki a szükséges záridőt. A rekeszérték a gyújtótávolság függvényében változik, de mindig csak 3 érték közül választhatunk. Nagylátószögnél ezek a következők: F3,5; F7,1; F10. Tele végállásban az értékek az alábbiak szerint alakulnak: F5,3, F11, F16. Az expozíció kompenzáció rekesz előválasztásban is elérhető.
– M (manuális) mód: Teljesen manuális állás, melynél a fényképezőgép bármely beállítását elérhetjük, így a rekeszérték és záridő szabályozását is. A két lehetőség között a fel iránygombbal válthatunk, majd a hátsó tárcsát használhatjuk a kívánt érték beállítására. Az expozíció kompenzáció – értelemszerűen – nem elérhető ebben az üzemmódban.
A záridő tartomány kiszélesedik és 3 mp mellett elérhetővé válik a 4, 5, 6,5, valamint 8 másodperces beállítás is. A kiválasztott expozíciós értékek jobbján egy kis skála jelzi, hogy a gép fényméréséhez képest mennyiben tértünk el. A skála nem mutat pontos értékeket, csak hozzávetőlegesen adja meg az eltérést.
– SP mód: téma automatika. A fényképezőgép automatikus beállításokat használ, a fotós csupán az alábbi témaprogramok között válogathat: Naturális & vakufény, Naturális fény, Portré, Arcbőr finomítás, Kutya, Macska, Tájkép, Sport, Éjszakai, Éjszakai (állvánnyal), Tűzijáték, Naplemente, Hó, Vízpart, Víz alatti, Parti, Virág, Szöveg.
– Adv.: Haladó üzemmódok. Különleges témaprogramok, melyekhez több expozíciót készít a gép. Sorrendben: Mozgó Panoráma 360, Pro Fókusz, Pro Kis Fényű. Részletezésük a Különlegességek oldalon olvasható.

Hátul

(1) Lejátszás gomb: a fényképek és videók lejátszását aktiválhatjuk vele. Érdekes módon ismételten megnyomva nem léphetünk vissza felvételi módba, ehhez az exponáló gombot kell használnunk, de visszaléphetünk a videofelvételi gombbal is.
(2) Videofelvétel gomb: az F300EXR nem rendelkezik külön videó móddal, így bármelyik üzemmódban is vagyunk a mozgóképfelvételt indíthatjuk és állíthatjuk le vele. Az exponáló gomb ebben az esetben nem használható és videózás közben sem aktív.
Lejátszásnál a gomb lenyomásával azonnal visszakerülünk felvételi állásba.

(3)Vezérlőtárcsa: a vékony, folyamatosan körbeforgatható tárcsával állíthatók be a kijelölt opciók értékei (például a rekeszérték, vagy záridő).
Bármely menüben használva a menüpontok között lépkedhetünk a körbefogatásával.
Lejátszás módban elfordítva a memóriában tárolt képek és videók között lapozhatunk.

(4) Navigációs iránygomb: négy irányának segítségével a menüpontok között navigálhatunk
Lejátszás üzemmódban a jobb és bal iránnyal lépkedhetünk a tárolt képek és videók között, a fel iránnyal pedig előhívható a törlés menü.
Felvételi módban a négy irány egy-egy funkciót vezérel a rajta lévő ikon szerint:
– Fel: expozíció kompenzáció aktiválása és növelése, 1/3 Fé lépéssel. Manuális üzemmódban a rekeszérték és a záridő közötti váltásra szolgál.
– Le: önkioldó menü előhívása, illetve az expozíció kompenzáció 1/3 Fé lépéssel csökkentése.
– Balra: normál, vagy makró élességállítási tartomány.
– Jobbra: vakumód menü bekapcsolása.
(5) MENU/OK gomb: felvételi módban a hozzá tartozó menüt aktiválhatjuk e gombbal, ismételten lenyomva pedig visszatérhetünk a fényképezéshez. A kilépés az exponáló gomb félig lenyomásával is lehetséges.
Bármely menüben használva egy beállított érték vagy opció elfogadására alkalmas (OK).
(6) DISP gomb: lenyomásával egy menü jelenik meg a képernyőn, melyben kiválaszthatjuk a kívánt adatkijelzési módot: információk bekapcsolva, információk kikapcsolva (csak élőkép), harmadoló segédrács, HD videó képterülete (16:9).
Lejátszásnál szintén a képernyő információk be- és kikapcsolására szolgál, illetve 1-5 csillagig értékelhetjük is a tárolt képeket és videókat, melyek utólag ez alapján visszakereshetők és csoportosíthatók (Kedvencek).
Menük esetén az adott menüpontból való visszalépésre használhatjuk a gombot.
(7) F-gomb: előhívható vele a FinePix menü, melyben az érzékenység, a képméret és a film szimulációk (színeffektusok) állíthatók be.