Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix F300EXR teszt

0

Különlegességek

Stabilizátor

A FinePix F300EXR kettős stabilizátor rendszert használ, mely a digitális és a szenzor elmozdításán alapuló képremegésgátlás egyfajta keveréke. Működését a Setup menüben lévő Kettős üzemmód pontnál befolyásolhatjuk. Letiltható, illetve kétféle módban használható a stabilizáció. 1. állásban folyamatos remegés kompenzációt kapunk, mely így az élőképre is hatással van. Tele állásban érdemes alkalmazni, amikor a kézben tartott gép élőképe követhetetlenül remegős. A 2. mód csak az exponáló gomb lenyomásakor aktiválja a stabilizációt. Az élőképen ezért nem látszik a hatása, viszont a kompenzáció bizonyos esetekben kisebb mértékű lehet, mint folyamatos módban. A 2. beállítás emiatt gyakran hatásosabb.

Méréseink során figyelembe vettük az ajánlásként alkalmazandó reciprok szabályt, mely a gép ekv. 360mm-es tele állására (kézből használva a gépet) minimálisan 1/360 mp-es záridőt ajánl. 1/400mp-től indítottunk és minden esetben a legnagyobb zoomállásban készültek a képek, bekapcsolt stabilizátornál 2. üzemmódot használva.

bemozdult fotók aránya különböző záridőknél

Stabilizátor nélkül 1/320 mp-nél már a képek 20%-a bemozdult, de igazán csak 1/100 mp-től ugrott meg az életlen fotók aránya. Bekapcsolt kettős stabilizációval szintén 1/100 mp volt a választóvonal, viszont nem a bemozdult képek arányát, hanem az éles képeket tekintve. Itt még ugyanis az össze fotó éles volt. 1/40 mp-nél stabilizátor nélkül már az összes kép életlen maradt, stabilizátorral viszont csak a 40%-uk volt problémás.

A stabilizátor gyengébb pillanataiban 1 és 1/3, jobb esetben 2 és 1/3 fényérték előnyt jelentett, ami igen szép eredmény.

1/30 mp; stabilizátor ki

1/30 mp; stabilizátor be

Film szimuláció

A FinePix gépekben évek óta használt Film szimulációs módok itt is visszaköszönnek, ugyanazok mint a gyártó többi modelljében. A standard színbeállítást egyik híres filmmárkája után Provia névre keresztelte, az élénkebb színeket adó mód Velvia, a lágyabb képhatást nyújtó Astia néven fut. Mellettük egy fekete-fehér és egy szépia monokróm stílus egészíti ki a listát.

EXR módok

A készülék elődjeihez hasonlóan három EXR módot kínál, illetve ezek automata kiválasztását.

HR – felbontás előválasztás

Kihasználva a SuperCCD EXR szenzor egyedi színszűrő elrendezését és nagyobb pixeljeit a gép maximális felbontást választva készít fotót. Ezzel a móddal kínálja fényképezőgépünk a legrészletesebb végeredményt. Összehasonlítva a normál beállításban készült képpel nem sok különbséget fedeztünk fel.

EXR – HR mód

SN – nagy érzékenységű zajcsökkentés

Gyenge fényviszonyok között, nagy érzékenységet választva vehetjük hasznát. A fényképezőgép 6 megapixeles fotót készít. Erőssége nem állítható. A kép zajszintje valamivel jobb mint egy 12 megapixeles fotóé, de egy hasonló felbontásúval összevetve itt sem láttunk lényegi különbségeket.

DR – D-tartomány előválasztás

A kibővített dinamikaátfogás bármilyen üzemmódban elérhető. Automata, 100, 200, vagy 400%-os beállításokban használhatjuk. Ezt a módot választva azonban elérhető a 800%-os opció is. Hatásaként kevesebb kiégett területtel találkozunk a fényképeken. A maximális felbontás 6 megapixel, a százalékos érték emelésével pedig az érzékenység is emelkedni fog.

Haladó (Adv.) üzemmódok

Advenced módok

A főtárcsán kiválasztható lehetőség, melynek három módja a menüben állítható be. Teljesen új szolgáltatások ezek az F-szériában, sőt némelyikük a Fujifilm kínálaton belül is szokatlan.

360 Panoráma

Folyamatos svenkeléssel akár teljes (360 fokos) panorámaképet is készíthetünk, melyet a gép azonnal összefűz. Beállításai között megválaszthatjuk a svenkelés irányát és a panoráma szélességét. Utóbbi 120, 240 vagy 360 fokos lehet. A korábbi Fujifilm mozgó panoráma módnál sokkal jobb minőséget kapunk és a beállítás is nagyon egyszerű. A felbontás teljes körpanorámánál 7680 x 1080 pixel lehet. Készítés közben a képernyőn egy horizontvonal és egy balról jobbra végigfutó nyíl is látható. A nyilat a vonalhoz igazítva kézből is jobbára egyenes panorámák készíthetők – bár példaképeinken is látszik, hogy ez azért nem könnyű.

360 fokos panoráma

Pro fókusz

Ebben a módban a tükörreflexes gépek háttérelmosását próbálja utánozni a gép. Három elmosási erősség közül választhatunk. A készülék automatikusan 2 vagy 3 felvételt készít egymás után, majd ezek egyesítésével létrehozza a kívánt mosott hátteret. A hatás egész meggyőző, bár közelebbről szemlélve a mosott terület határa nem mindig illeszkedik pontosan az előtér kivágott részével.

Pro kis fényű

Statikus fotóknál alkalmazható zajcsökkentő üzemmód. A gép 4 felvételt készít és ezeket összegezve hoz létre egy zajtalanabb és részletesebb végeredményt. A kép ezúttal is legfeljebb 6 megapixel lehet, de valóban sokkal jobb képminőséget, kevesebb zajt kapunk.