AF, sorozat, videó
Hybrid AF
A Fujifilm FinePix F300EXR az idei ősz slágerkompaktja. A felé irányuló figyelem elsősorban az általa elsőként alkalmazott fáziseltérésen alapuló élességállításnak szól. Ilyet eddig csak tükörreflexes gépekben láttunk, és a technológia jellegéből adódóan azt hittük ez így is marad. A fáziskülönbség elvén működő autofókusz iránt komolyabban érdeklődőknek az alábbi cikket ajánlom. Most csak érintőlegesen foglalkoznék vele.
Röviden arról van szó, hogy az élesre állítani kívánt téma képét kettébontják és két külön érzékelőre vetítik, melyek függetlenek a gép képalkotó szenzorától. Ehhez meglehetősen bonyolult optikai rendszerre, tükrökre és prizmákra van szükség, melyek használata a kompaktokban méretük és felépítésük miatt eleve kizárt. A külön AF szenzor jelének feldolgozása után a gép akkor érzékel fókuszált (élesre állított) állapotot, ha a két folyamatosan összevetett jel azonos, vagyis fázisban van. Amíg nincs egyezőség a rendszer utasításokat küld az objektívnek az élességállítás folytatásáról.
A FinePix F300EXR kiküszöbölte a fáziseltérésen alapuló élességállításhoz szükséges komplikált optikai rendszert, mivel itt a fő képérzékelő és az AF szenzor egy és ugyanaz. A fő szenzor képpontjai között elvétve AF pixeleket is találunk, páronként. Ezek egyik felét eltérő irányból kitakarták. Az AF rendszer így két eltérő képet „lát”, hasonlóan a DSLR-ekben használthoz, de itt nincs szükség bonyolult rendszerre a szétbontásukhoz. A Fujifilm saját mérései szerint az új technológia akár 0,158 mp-es AF időket jelenthet, akár a tele tartományban is. Ez jóval gyorsabb, mint az átlagos „kompakt” AF eddigi teljesítménye.
A készülék megtartotta a hagyományos, kompaktokban előszeretettel használt kontraszt alapú AF rendszert is, melyet felváltva használ a fázis alapúval. Ezért hívja a gyártó Hybrid autofókusznak az F300EXR-ben használt rendszert. A fázisérzékeléshez csupán néhány pixelre van szükség, melyek nagyon szellősen, jobbára a szenzor közepén helyezkednek el. Ezért csak olyan esetekben van mód a használatára, amikor a középső AF mező aktív. A rendszer a felismert téma jellege és a fényviszonyok szerint dönt a kétféle élességállítás közti váltásról. Jó fényviszonyok között, épület-, tájfotónál jellemzően a fáziskülönbségen alapuló AF működik, míg gyengébb fényben, vagy például portré fényképezésnél a kontraszt alapú. Próbáim során sajnos a rendszer nem mindig volt pontos. Akadt, hogy vakító napsütésben is teljesen rosszul, életlenre állt (azt jelezve, hogy élességet talált) és így engedélyezte az expozíciót.
Élességállítás
A fényképezőgép automata élességállítása négyféle üzemmódban használható:
- Központi: a készülék a képmező középpontján állít élességet. Az exponáló gomb félig lenyomására az AF aktiválódik és rögzül a témán. A kép átkomponálásakor, vagy a téma elmozdulásakor az élességállítási távolság nem változik.
- Multi: az exponáló gomb félig lenyomásakor a gép automatikusan választ egy AF pontot a képernyőn, és ezen a területen rögzíti az élességet.
- Folyamatos: az AF rendszer a képmező középpontján a kioldó gombtól függetlenül folyamatosan állítja az élességet. Ha a képet átkomponáljuk és más téma esik erre a területre, az élességállítási távolság megváltozik.
- Követés: az F300EXR új szolgáltatása, mely mozgó téma éles lekövetésére használható. A bal iránygombbal rögzíthetjük a képmező közepén lévő fókuszpont alatt lévő bármely témára. Ennek elmozdulásakor az AF pont leköveti a témát a képmezőben, bármilyen irányban. Kiválóan működött, próbánk során a gyorsabb elmozdulásokat is villámgyorsan lekövette. Ha a téma véletlenül kikerül a képmezőből a követés abbamarad, de amint ismét megjelenik a rendszer újra felveszi a mozgását.
A gép arcfelismerő élességállítással is rendelkezik, melyet kétféle új témamódként kutya és macska „arcfelismerés” is kiegészít. Szintén friss szolgáltatás az arc regisztrációja, melynél 8 családtagunk, vagy ismerősünk arcvonásai tárolhatók, akár automatikusan, a későbbi élességállításnál pedig elsődlegesen ezekre koncentrál majd a rendszer. A regisztrált személyek képe mellé nevük, születési dátumuk is menthető. Beállíthatunk automata regisztrációt is, melynél a gyakrabban érzékelt arcokat automatikusan elraktározza a készülék.
Az élességállítás gyorsaságát az úgynevezett Gyors AF móddal javíthatjuk, mely az energiagazdálkodási beállítások között bújik meg. Aktiválásával a gép kisebb AF tartományban dolgozik, így jó eséllyel gyorsabban is talál fókuszt, illetve némi energiát is megtakarít.
Rossz fényviszonyok között a markolat és az objektív közötti, fehér LED felvillanása segíti az autofókuszt, mely a menüben letiltható.
A FinePix F300EXR kézi élességállítással nem rendelkezik.
Sorozat fényképezés
A FinePix F300EXR eggyel kevesebb sorozatfelvételi lehetőséget kínál, mint elődje – kivették a lassú Végtelen módot – de a megmaradtakon kicsit sikerült fejlesztenie a készítőknek. Abból a szempontból mindenképp, hogy valamivel több képet készíthetünk egyhuzamban, a sebesség viszont nem sokat változott.
- Utolsó 23: Nevéhez hűen az exponáló gomb elengedése előtt készült 23 felvételt menti kártyára a készülék, a sebesség pedig legfeljebb 4,5 kép/mp lehet. Egyszerre maximum 40 expozíció készülhet, ebből kerül memóriába az utolsó két tucat. Hátránya, hogy a felbontás 3 megapixelben korlátozott, az érzékenység pedig ISO200-ról indul.
- Top 23: A kioldó gomb lenyomását követő első 23 felvételt menti el a gép sorozatként. A képfrissítés itt is 4,5 felvétel/mp, a felbontás pedig 3 megapixelben maximált. A tömörítés, akár csak az előző sorozat módnál, bármilyen lehet. Az érzékenységet ISO200 és 3200 között állíthatjuk.
- Utolsó 5: A gép legfeljebb 40 képet készít sorozatban, melyek közül az exponáló gomb felengedése előtti 5 darabot menti. A frissítési sebesség csak 1,5 kép/mp, viszont bármilyen érzékenységi beállítást és akár teljes, 12 megapixeles felbontást is használhatunk
- Top 5: Az exponáló gomb lenyomása utáni első 5 felvétel kerül rögzítésre, legfeljebb 1,5 kép/mp sebességgel. Egyéb megkötés ennél a módnál sincs, tehát akár teljes felbontást is választhatunk.
Ezek voltak a gyártó által megadott értékek, de jó szokásunkhoz híven mi is megmértük a sorozat teljesítményt. A méréshez egy 32GB-os SanDisk Extreme Class10 SDHC kártyát használtunk:
A Fujifilm FinePix F300EXR általunk mért legjobb sorozat teljesítménye |
||
---|---|---|
sebesség | mentett képek száma | |
Utolsó 23 |
4,0 kép/mp
|
23
|
Top 23 |
4,1 kép/mp
|
23
|
Utolsó 5 |
1,65 kép/mp
|
5
|
Top 5 |
1,6 kép/mp
|
5
|
A sorozat sebességeket megmértük lassabb, 1 és 4 GB-os kártyával is, de jelentős eltérést nem tapasztaltunk.
A gép komoly hiányossága, hogy nincs automata expozíció sorozat, pedig erre jó pár olcsóbb modell is képes. Nehéz rá magyarázatot találni, hogy maradhatott ki egy ilyen kategóriás gépből. Értelemszerűen egyéb automata sorozatokat (pl. fehéregyensúly) sem választhatunk.
Az önkioldó persze nem maradhatott ki. Alapesetben 2 vagy 10 mp-es késleltetést választhatunk, de akad arcfelismerésre aktiválódó üzemmód is, sőt kutyánk és macskánk ábrázatát felismerő beállítást is használhatunk. Az önkioldóhoz nem kell a menübe vándorolnunk, a le iránygombbal elérhető a menüje.
Video, mozgóképrögzítés
Ha az F300EXR folytatta volna elődje hagyományait a mozgóképfelvétel terén, nem igen tudott volna labdába rúgni a saját kategóriájában sem. Egy ilyen géptől manapság már elvárható a HD videófelbontás, amit tisztességesen hoz is tesztalanyunk. Ez egészen pontosan 1280 x 720 pixeles, Motion JPEG tömörítésű AVI videót jelent. A mozgókép frissítési gyakorisága 24 kocka/mp. Tárhelykímélő változatként 640 x 480 pixeles (VGA) felbontást választhatunk, hanggal és 30 kocka/mp-es sebességgel. A készülék legfeljebb 2 GB-os fájlméretű videókat engedélyez, ami maximális felbontásban nagyjából 10 percnyi folyamatos felvételt jelent. A belső memóriába csak VGA méretben rögzíthetünk.
A mozgóképfelvételt egy külön gombbal indíthatjuk, mely a gép hátulján kapott helyet. Az exponáló gombnak ebből a szempontból nincs szerepe. Elődjétől eltérően felvétel közben a teljes optikai zoomtartományt is használhatjuk, a digitális nagyítás viszont nem működik – nem is nagyon hiányoljuk. A beépített mikrofon nagyon érzékeny, ezért halkabb körülmények között a zoom motor hangja zavarhatja a felvételt. Videózás alatt működik a fénymérés és az automata élességállítás (folyamatos), bár ennek sebességével nem igazán voltunk megelégedve, zoomoláskor, vagy a kép átkomponálásakor nagyon lassan talál újra élességet.
A felbontás megválasztásán túl nem igazán kapunk extra beállításokat a videóhoz. A fehéregyensúlyt és az expozíciót/érzékenységet automatikusan állítja be a gép és működik az arcfelismerés is. A felhasználó kedvére válogathat viszont a Film szimulációs módok között, például szépia, vagy erősebb telítettségű (Velvia) felvételt beállítva. Videórögzítés alatt a képernyőn az akkumulátor állapotát, a felbontást, zoomállást és a hátralévő felvételi időt olvashatjuk.
Hangfelvételt nem csak mozgóképek mellé rögzíthetünk, de mentett állóképeinkhez is. Erre szolgál a lejátszás módban elérhető Hangjegyzet szolgáltatás, mely legfeljebb 30 mp-es felvételt engedélyez.