Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S2000HD teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

A geometria torzítás nagylátószögnél mérhető 1,2%-os mértéke elég magas, bár itt az átlagnál nagyobb látószögű optikáról van szó. A torzítás megjelenése is érdekes, hiszen nem az egész képen egyenletesen van jelent. A sarkokban alig érezhető, majd a képközép felé haladva egyre erősödik. Ez adja a tesztábrán látható „púpos/hullámos” felfutást.

A zoom emelésével az addigi hordótorzítás teljesen eltűnik majd a tele állás végén párnatorzítássá változik, amely kb. 0,5%-os.

Torzítások a gyújtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=28 mm ekv.)
hordótorzítás: ~1,2%

tele állásban (f=414 mm ekv.)
párnatorzítás: ~0,5%

Közelfényképezés, makró

Közelfényképezésnél kétféle fókuszbeállítást használhatunk . A sima Makró állás konkurenseihez hasonlóan nagylátószögnél adja a legközelebbi munkatávolságot. A frontlencsétől mérve 10 cm-re már képes élességet állítani a gép. Az így befogott terület azonban a nagylátószögnek is köszönhetően elég nagy, ami makrofotónál nem éppen előny. A 116 x 85 mm-es terület alulról átlagos makroképességet jelentene, ráadásul elég nagy geometriai torzítást és a képsarkok erős életlenedését is el kell viselnünk.

A feltételes módra azért volt szükség, mert a tele állás leképezés terén jobb eredményt ad. 69 x 49 mm-es területet fotózhatunk 1 méter munkatávolságból, ami már egy jó átlagos teljesítmény. A sarkok lágyulása és a torzítás sajnos ezúttal is fellép.

Makró képességek

nagylátószögnél (f=28 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 116 mm;

tele állásban (f=414 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 69mm;

Aki komolyabb nagyításra vágyik, használja a Szuper Makró módot, amely már 1 cm-ről engedi az élességállítást. A leképezés így kiváló, 23 x 17 mm, de a fényképezett tárgy bevilágításával gondjaink lehetnek és az optikai hibák is hatványozottabban lesznek jelen. E mód hátrány, hogy nem használhatjuk a zoomot, ami egyébként normál makró módban teljes tartományban rendelkezésre áll.

Peremsötétedés

A nagylátószög ezen a téren is plusz terhet jelent a gép számára. A képsarki sötétedés ehhez képest azért nem túl magas (13%), inkább átlagos. A kép közepéhez mérten a sarkokban kb. 0,4 fényérték a fényerő csökkenés. A rekesz szűkítése ilyenkor jól jön, de a fent ismertetett okok miatt ez most nem jelent semmit. Nagyobb rekeszértéknél is ugyanaz az eredmény.

A tele állás 2,4%-os világosság csökkenése egyáltalán nem számottevő. Jó eredménynek számít, bár a nagyobb rekeszérték itt sem hoz javulást. A peremsötétedés ennek ellenére alig észrevehető a képeken.



sarkok sötétedése: 13%


sarkok sötétedése: 13%


sarkok sötétedése: 2,4%


sarkok sötétedése: 2,4%