Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix X100 teszt

0

Különlegességek

Az X100 extrái között a Fujifilm fejlettebb kompaktjaiból átkerült dinamikakiterjesztést, illetve az elmaradhatatlan filmszimulációs módokat találjuk, melyek más gyártók színmódjainak felelnek meg. A képfeldolgozási beállítások között két érdekességet találunk, melyek a csúcsfények és árnyákok kontrasztját állítják. Ebben a gépben is alkalmazza a gyártó a mozgó panoráma szolgáltatást, melyet egyszerűbben kezelhetővé tettek a korábbihoz képest.

Dinamikus tartomány

Az EXR processzoroknál megszokott dinamika tartomány kiterjesztést a felvételi menüben állíthatjuk be. Az Auto és a 100% opció bármely érzékenységi fokozatban választható, magasabb ISO szinten pedig 200% és 400%-ot beállíthatunk. A dinamika kiterjesztés hatására később égnek ki a csúcsfények, így ezeken a területeken több részletet kapunk.

Dinamika kiterjesztés

Filmszimulációk

A Fujifilm híresebb filmtípusainak színhangulatát ezen a gépen is beállíthatjuk, így alap beállításként elérhető a Provia, az élénk színeket kedvelőknek a Velvia, a természetesebb színvisszaadáshoz pedig az Astia mód. Rajtuk kívül normál fekete-fehér, valamint háromféle színszűrőzött monokróm beállítást, és szépia módot kapunk.

Csúcsfény-, és árnyéktónus

A normál képfeldolgozási beállítások, mint például az élesség és a szín(telítettség) mellett két tartományban állíthatjuk a kép kontrasztját. Külön opciókat kapunk a világosabb és az árnyékos területek tónusának beállításához. Mindkét esetben 5-5 fokozat áll rendelkezésre. A végeredmény hasonló a Dinamika kiterjesztéshez, magasabb értéken világosabb csúcsfény tónusokat (viszont több kiégést) és sötétebb árnyékokat kapunk.

Mozgó panoráma

A Drive, vagyis a sorozat menüben találjuk a mozgó panoráma lehetőséget, mely már a korábbi, drágább Fujifilm kompaktokban is megtalálható volt. Ennek segítségével a fényképezőgép egy irányba mozgatásával automata sorozat készül, melynek felvételeit egy széles panorámaképpé fűzi össze a készülék.

180 fokos panoráma

Kétféle szélességet, 120 és 180 fokos látószöget választhatunk, mely 5120 x 2160, vagy 7680 x 2160 pixeles képeket ad eredményül. A pásztázás iránya négyféle lehet és könnyedén beállítható az LCD-n.

120 fokos panoráma

A svenkelés közben nyomva kell tartanunk az exponáló gombot és a gépet lassan a kijelzőn látható nyíl irányába mozgatnunk. A képernyő alján megjelenő sávon folyamatosan figyelemmel kísérhető a hátralévő idő. Ezután már csak néhány másodperc és a gép automatikusan összefűzi a képeket.