Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix X100 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A gép a kompaktokhoz hasonló kontrasztkülönbségen alapuló automata élességállítást használ, mely egyszeri, vagyis az exponáló (vagy AFL) gombot félig lenyomva aktivált, illetve folyamatosan működő lehet. Az egyszeri (AF-S) és folyamatos (AF-C) a gép bal oldalán lévő kis kapcsolóval váltható. Itt választható ki a kézi élességállítás (MF) mód is.

Az egyszeri automata élességállításnál terület szerinti beállításokat is kapunk. A felvételi menü AF pontja alatt Multi és Terület mód választható. Multi módban az expo gomb lenyomásakor a fényképezőgép dönti el hová állít élességet. Ez többnyire a kép legkontrasztosabb területe. Terület módban a fotós választhat a képmezőn 7 x 7-es elrendezésben elhelyezkedő AF pontok közül.

A már említett AFL/AEL gombbal is indíthatunk élességállítást. A beállítás menüben megszabhatjuk a gomb működési módját, illetve azt is hogy csak az élességállítást, a fénymérési adatokat, vagy mindkettőt rögzítse. A gép elején, az OVF/EVF kapcsoló mellett egy kis AF-segédfény lámpát is elhelyeztek. A fehér fényű LED nagyjából szobányi távolságban nyújt hatásos megvilágítást, ha sötétben dolgoztatjuk az AF rendszert.

Az autofókusz tartomány szerint két állásban használható. Normál beállításnál 80 cm és végtelen között, makró módban 10 cm-ről lehetséges az élességállítás.

Kézi élességállításnál az objektív elektronikus vezérlésű fókuszgyűrűjét használhatjuk. Az élességállítás iránya így megváltoztatható, de a teljes tartomány „bejárásához” nagyon sokat kell fordítanunk a gyűrűn, amitől a kézi élességállítás lassúvá és körülményessé válik. A fókusz ellenőrzéséhez egyébként képnagyítást is aktiválhatunk, mely a kép közepének nagyítását jelenti. További segítség az élőkép alsó részén megjelenő távolságskála. Ezen hozzávetőleges pontossággal (0,1-10m, és végtelen) ellenőrizhető az élességállítás távolsága.

A FinePix X100 fénymérése az alábbi beállításokban használható:



  • Multi: a fénymérés a teljes képmezőn történik.
  • Szpot: a készülék csak a kép középső, kis részét veszi figyelembe a mérésnél
  • Átlag: a teljes képmezőn mér, viszont nagyobb súllyal esik latba a kép középső része.

Az expozíciós értékeket a fotós is felülbírálhatja, +/- 2 fényérték tartományon elül, 1/3 Fé lépésközökkel. Ehhez a gép tetején lévő tárcsát használhatjuk.

A gép által meghatározott expozíciós értékek +/-5 Fé tartományon belül, 1/3 Fé lépésenként felülbírálhatók.

Sorozat fényképezés

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(gyári érték)
5 k/s JPEG 5 kép/mp 10
5 k/s RAW 5 kép/mp 8
3 k/s JPEG 3 kép/mp 10
3 k/s RAW 3 kép/mp 8

A kétféle sebességű sorozat a gép fel iránygombjával elérhető DRIVE menüben állítható be. Itt kapjuk meg az automatikus expozíció sorozat lehetőséget is, mely három képet készít (kb. 5 kép/mp-cel), 1/3, 2/3 vagy 1 fényérték lépésközökkel.

A következő pont alatt ISO sorozat készíthető, szintén 3 képet ment a kártyára, egyet a beállított érzékenységgel, a másik kettő pedig a fenti lépésközökkel pozitív és negatív irányban eltolva.

További két egyedi sorozat áll még rendelkezésünkre. Az első a Filmszimuláció, mely egy képet készít, de három példányt ment belőle, Provia, Velvia és Astia színmódokban. A másik a Dinamika-tartomány sorozat, mely a fentiekhez hasonlóan három képes, és az exponáló gomb lenyomásával egy 100%, 200% és 400%-os dinamika kiterjesztéssel készült kép kerül a memóriakártyára.

Az önkioldó módok általában a sorozatok mellett kapnak helyet, de a FinePix X100 esetében a felvételi menüben találjuk. Itt rögtön az első pont alatt 2 és 10 mp-es késleltetés állítható be.

Videofelvétel

A FinePix X100 kissé mostohán bánik a videó móddal. Olyan mintha csak úgy mellékesen pakolták volna bele, mégse maradjon ki. A mozgókép módot a sorozatokat is tartalmazó DRIVE menüben találjuk. Csak egyféle felbontás adott, 1280 x 720 pixellel, 24 képkocka/mp-es frissítéssel. A videók h.264 tömörítéssel készülnek Quicktime MOV formátumban. A hangfelvétel sztereó, de jelszintjét nem állíthatjuk.

A mozgókép módot bekapcsolva az EVF és élőképes képkivágás 16:9 oldalarányt mutat, az optikai keresőben viszont nem kapunk semmilyen információt. Az élőképen kompozíciós rács, hisztogram és vízszintjelző is megjelenik, de leolvasható az expozíció kompenzáció, az akku állapot és a videó hátralévő ideje is. Minden klip max. 10 perc hosszú lehet. A videorögzítés az exponáló gombbal indítható és állítható le.

Felvétel előtt beállítható a rekeszérték, egy tetszőleges filmszimulációs mód (színeffektus), a fehéregyensúly és az expozíció kompenzáció. A rekesz állítása felvétel közben már nem lehetséges. Az autofókusz sem aktiválható ilyenkor, minden esetben folyamatos állítást használ a gép, ahogy a fénymérés is folyamatos. A felvétel előtt – a nagyítás gombbal – 3x-os digitális nagyítás aktiválható, mely közben már nem kapcsolható ki.