Kipróbáltuk: KonicaMinolta Dynax 5 Digital teszt

0

Felépítés II.

A KonicaMinolta Dynax 5 Digital alapvetően kisméretű gép, bár nem sorolhatjuk a legkisebbek közé. A viszonylag kis méret ellenére a markolat és az objektív tubusa mellett kellően sok hely maradt ujjainknak, ill. a markolat vastagsága is elősegíti a váz kényelmes és biztos tartását.





A hátlapra a gép kis mérete ellenére 2,5″-os, 6,2 cm látható képátlójú LCD-t szereltek, amelynek felbontása 115 ezer pixel. Bár az LCD felbontása nem túl nagy, legalábbis ekkora méretnél nem ez a megszokott, a képek élességének ellenőrzése nem okoz problémát, hiszen teljes nagyításban 640 pixel széles képet jelenít meg a gép, amely 4,7x-es nagyításnak felel meg. Ez önmagában még nem sok, de az LCD-n megjelenített képek sok esetben élesebbnek látszanak, mint monitoron 1:1 nézetben. A belenagyított képeken belüli görgetés tökéletes sebességű, nem nevezhetjük se túl gyorsnak, se túl lassúnak.
A kijelző által megjelenített kép erős napsütésben is megfelelően látható marad, de ezen kívül a fényerejét 11 lépésben változtathatjuk.


státusz kijelzés (kikapcsolt, normál, nagyméretű)

A fényképezőgépre nem került külön státusz LCD, ennek funkcióját is a hátsó kijelző valósítja meg. Ez mindenképpen költséghatékony megoldásnak tekinthető, és a nagy méret, valamint a háttérvilágítás könnyebb használatot eredményez, de energiafelhasználás szempontjából takarékosabb módszer a külön státusz LCD alkalmazása. Szerencsére a KonicaMinolta gondolt erre a problémára, így a státusz LCD-s megjelenítés kikapcsolási idejét akár 5 mp-re is beállíthatjuk. Ez esetben a háttérvilágítás kikapcsol, de a megjelenítőn továbbra is olvashatóak maradnak az adatok, kellő megvilágítás esetén. Ezen kívül a kereső alatt elhelyeztek egy infra adó és vevő egységből álló érzékelőt, amely kikapcsolja az LCD-t, ha a keresőbe nézünk. Ezt a megoldást már a Minolta DiMage 5/7-nél is alkalmazták, igaz, ott a váltás sebessége még 1 mp körüli volt, a Dynax 5 D-nél viszont szinte késleltetés nélküli. A státusz kijelzés kétféle részletességű lehet, a részletesebb üzemmódban a következőket olvashatjuk: üzemmód, zársebesség, rekeszérték, vakumód, expozíció-kompenzáció, vaku teljesítmény kompenzáció, érzékenység, színmód, kontraszt, telítettség, képkeménység, fénymérés módja, használt fókuszterület, fókusz üzemmód, sorozatmód, önkioldó, képméret és minőség, akkutöltöttség, fénymérés, hátralévő képek száma. Azt hiszem nem vagyok egyedül azzal a véleménnyel, hogy ennél részletesebb állapot kijelzést nem is nagyon lehetne készíteni, de ha igen, arra valószínűleg nem is lenne szükség. Hab a tortán, hogy a státusz kijelzés tartalma a gép portré állásba forgatásakor szintén elfordul, az orientációs szenzor működésének köszönhetően.


A pentaprizmás keresőt dioptria korrekcióval is ellátták, amely -2,5..+1 dioptria tartományban állítható, a kereső melletti tárcsával. Itt 21,5o-os szög alatt látható képet kapunk, amely megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,13 m távolságról adódó látványa okoz. Ez a tükörreflexes keresőjű gépek között átlagos méretűnek számít. A látható kép a végső fotó 96%-át tartalmazza, ez a lefedettség is közepes mértékű. A keresőben csak az alapvető információkat láthatjuk: fókuszpontok, középre súlyozás köre, szpotmérés területe, vaku állapot, sikeres élességállítás jelzése, zársebesség, rekeszérték, expozíció-kompenzáció, puffer szabad területe és kézremegés foka (5 fokú skálán).





Az automatikus élesség állításhoz összesen 9 fókuszterület közül választhatunk, ezek elosztása megfelelő széles területen történt. A szükséges fókuszpontot a hátlapon lévő navigáló billentyűkkel választhatjuk ki. Ezen kívül megadhatjuk, hogy csak a középső fókuszpontot alkalmazza a gép, vagy széles területen dolgozzon, vagyis mind a 9 pontot használja, s azt fogja előnyben részesíteni, ahol a legközelebbi téma található. A fókuszmódok között az egyszeri élességállításon (AF-S) kívül megtalálhatjuk a folyamatos (AF-C), ill. automatikus (AF-A) módokat is. Ez utóbbi egyszeri élességállítás után folyamatosan figyeli a fókuszterületen lévő témát, és szükség esetén átkapcsol követő üzemmódba. A Minolta gépeinél megszokott közvetlen kézi élességállítás (DMF – Direct Manual Focus) itt is elérhető, amely az élességállítás után lehetőséget biztosít bármely objektívvel a beállított élesség módosítására.
Ezeket az értékeket a funkciók menüben állíthatjuk be.
Kevés fénynél AF segédfény gyanánt a beépített vakut használhatjuk, mely gyors villogásával kvázi folyamatos fényt biztosít, ennek hatótávolsága kb. 5-7 m, de ez az érték természetesen függ a használt optika fényerejétől és a témától is.




A beépített vaku kulcsszáma ISO 100-ra vonatkoztatva 12-es. Kinyitása csak kézzel történhet, a vaku felnyitott állapotában az optikai tengelytől 9 cm-re emelkedik ki. A belső vaku üzemmódjai: derítés, vörösszem-csökkentés, szinkron a második redőnyre és vezeték nélküli, a vaku vezérlést pedig a Minolta ADI (integrált távolságmérésen alapuló), vagy elővillantásos mód közül adhatjuk meg. A vakuszinkron 1/160-ad mp-ig használható, de aktív AntiShake üzemmódnál csak 1/125-öd mp-ig. A vaku teljesítménye ±2 Fé tartományban kompenzálható. A vaku feltöltése gyorsan történik, a gépnek teljes kisütés esetén max. 3,5 mp-re van szüksége az újratöltéshez.

A váz tetején KonicaMinolta rendszervakuk fogadására alkalmas vakupapucs található, ahová középpontos érintkezőjű egyszerű vakukat nem illeszthetünk.

Az állványmenetet természetesen pontosan az optikai tengely alatt találjuk, ez fémből készült. Állványra helyezett gép esetén mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad.



távkioldó adapter bemenet

USB és AV kombinált csatlakozója

A csatlakozókat elszórva helyezték el a gépvázon: a vezetékes távkioldó bal oldalra, a kombinált USB és videó kimenet jobb oldalon, a kártyafoglalatot védő ajtó mögé, az adapterbemenetet pedig a hátlap alsó részére helyezték. A távkioldó csatlakozóját és az adapterbemenetet egy-egy cseppálló gumilap mögé rejtve találjuk. Az USB 2.0 kimenet csak Full Speed szabványú, amely nem teszi lehetővé a képek gyors áttöltését, így javasolt egy külső Hi-Speed USB 2.0-ás kártyaolvasó beszerzése.