Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P90 teszt

0

Optika I.

Kromatikus aberráció

Az extrém nagy zoomátfogás semmiképp sem ideális optikailag, így aki nagy zoomot szeretne mindenképpen vegye figyelembe, hogy milyen kompromisszumot képes megkötni a képminőség oltárán. Az egyik ilyen kompromisszum a színhiba (vagy rondább nevén kromatikus aberráció). A Coolpix P90 az elődnél komolyabban küzd ezzel a problémával, amely mind nagylátószögnél, mint tele állásban jól látható volt. Nyitott rekesz mellett mindkét állásban a kép közepén is észrevehető volt a színhiba jelenség, melyek közül a tele állás volt a problémásabb. A rekesz szűkítésével a képközép szín aberrációja szinte nullára csökkenthető. F8 rekesznél már nem volt látható és csökkent valamit a kép sarkaiban is, de az erős kék elszíneződést így sem sikerült eltávolítani. Valószínű, hogy ez inkább a kis érzékelő még kisebb mikrolencséinek tudható be, mint az optikának.

A már említett problémásabb tele végállásban a rekeszelés sem segített annyit, bár itt a legszűkebb F8-as rekesz nem jelent akkora különbséget a legtágabb F5 értékhez képest. A színhiba mindenesetre a kép közepén is megmaradt. A sarkokban sem csökkent a mérete, de a láthatósága igen.

Kromatikus aberráció

Tesztünk persze néha eltúlozza a hétköznapi képeken látható színhibát, de sajnos ezúttal kevésbé, mert mindennapos élethelyzetekben is elég zavaró mértékű színeltéréssel találkoztunk a teleobjektíves képeken. Elég csak ezt a felvételt megnézni kicsit közelebbről.

Stabilizátor

A fényképezőgép szenzor-eltolásos (ún. Sensor-Shift) rendszerű stabilizátorral rendelkezik. Ez csupán állókép módokban használható. Videózásnál csak elektronikus stabilizációt választhatunk. A stabilizátor a Setup menüben kapcsolható be és ki, külön üzemmódjai nem választhatók.

bemozdult fotók aránya különböző zársebességeknél

Hatásfoka -saját próbáink alapján – igen közeli volt az elődnél mérthez, így feltételezhetően nem változtattak az ott bevált rendszeren. Ez nem is akkora probléma, hiszen már a korábbi modellben lévő stabilizátor is a Sensor-Shift rendszerűekhez képest átlag felett teljesített, ez ott kb. 2 és 2/3 fényértéknyi nyereséget jelentett, vagyis a teleobjektívnél ideális 1/500 mp helyett akár 1/80 mp-cel is biztonságosan fotózhattunk kézből. Ez most is igaz, annyi különbséggel, hogy a 624 mm ekvivalens zoom végállás valamivel rövidebb záridőket kíván. Ennek megfelelően a legközelebbi reciprok záridőn, 1/640 másodpercen indítottuk a próbát, ahol már előfordult bemozdult kép is a sorozatban. Stabilizátorral viszont csak 1/200 mp-től kaptunk bemozdult képeket.

A stabilizátor hatásfoka persze a hátsó LCD-n való komponálással és nem megfelelő géptartással még kevesebb, stabil fogással, EVF használattal, vagy ideiglenes támasszal pedig még tovább javíthatunk a teljesítményén.

stabilizátor nélkül (624 mm ekv, 1/50 mp)

stabilizátorral (624 mm ekv, 1/50 mp)