Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P90 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

Az objektív geometriai torzítása viszonylag magas, de ezúttal sem szabad elfelejtenünk, hogy 26 mm ekvivalens nagylátószöggel van dolgunk. Ehhez képest a 1,2%-os érték betudható átlagosnak. Az is tény, hogy ez a hordótorzítás szabályos geometriai formáknál, például épületek fényképezésénél már látható lesz, de nem túl zavaró mértékben. A torzítás eloszlása sem egyenletes, hasonlóan P80-hoz. A sarkokban gyengébb, majd a képközép felé haladva fokozatosan emelkedik.

Az elődnél tele állásban viszonylag magas, 0,7%-os értéket mértünk, viszont a Coolpix P90-nél jóval kisebb a torzítás mértéke. 0,3%-os párnatorzítást mutatott, ami szinte alig látható.

Ahogy az előd, úgy a P90 is megkapta a Nikon gépekben lassan már alap szolgáltatásnak számító szoftveres geometriai torzítás korrekciót, melyet a menüben kapcsolhatunk ki és be. Aktiválva jóval kisebb eltérésre számíthatunk. A gyakran problémás nagylátószögben például átlagban 0,2%-os hordótorzítást mértünk, ami szinte elhanyagolható és itt kiválónak mondható. Kisebb problémát az említett egyenetlen eloszlás jelenthet. A torzítás ezúttal is hullám formájú, amit a szoftveres korrekciós sem szüntet meg. Tele végállásban 0,1%-os hordótorzítást kaptunk, amely szintén kitűnő érték és a képeken szemmel nem észrevehető.

Torzítások a gyujtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=26 mm ekv.) hordótorzítás: ~1,2%

tele állásban (f=624 mm ekv.) párnatorzítás: ~0,3%

nagylátószögnél, torzítás korrekcióval (f=26 mm ekv.)
hordótorzítás: ~0,2%

tele állásban, torzítás korrekcióval (f=624 mm ekv.)
hordótorzítás: ~0,1%

Közelfényképezés, makró

A kompaktok többnyire nagylátószögnél adják a legnagyobb makró leképezést, ami elég kicsi közelpontot jelent. Az elődben 10 cm volt a frontlencsétől mért munkatávolság, itt ugyanez 5 cm. Ez elvileg jobb nagyítást adna, de ne feledjük, hogy a P90 nagyobb látószöget ad, így a leképezett terület is nagyobb. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 5 cm távolságból kb. 96 x 69 mm-es területet foghatunk be, ami el picivel elmarad a P80-nál mérttől. Közepes teljesítménynek mondható, amely makrófotóra még kevésbé, de kisebb tárgyak közelfényképezésére már jól használható. További hátránya, hogy a túlzott közelség miatt kisállatok fotózására már nem használható (bár ennél a 10 cm-el sem járunk sokkal jobban) és jelentős hordótorzítás is fellép. A sarkokban gyengébb felbontást és sötétedést is tapasztalhatunk, de nem olyan mértékben mint a hasonló modelleknél. Ebből a szempontból a Nikon jól veszi az akadályt.

Makró képességek

nagylátószögnél (26 mm ekv.), legkisebb szélesség: 96 mm

tele zoom állásban (105 mm ekv.), legkisebb szélesség: 33 mm

Jobb nagyítás és torzításmentesebb kép érhető el a gyújtótávolság emelésével. A zoomskálán egy zöld csík és egy nyíl jelzi, hogy meddig mehetünk el a zoomal. Ez nagyjából 105 mm-nek megfelelő tele tartomány. Itt már kevésbé görbülnek az egyenesek, alig érezhető a vignettálás, bár a sarkok némileg itt is lágyulnak. Ami viszont a lényeg, hogy sokkal jobb, 33 x 24 mm-es lefedett területet kapunk, ami már jó makroképesség, még ha kicsit el is marad az elődmodelltől.

Vignettálás

Ismét egy kis kompromisszum a nagy zoomátfogás miatt. A Coolpix P90 nem érezhetően ugyan, de kicsit gyengébben teljesít a képsarkok sötétedésénél mint elődje. A korábban mért érték nagylátószögnél, nyitott rekesszel nem érte el a 20%-ot, most viszont egy kicsivel efölé lép. Érdekes, hogy a fényerő csökkenése nem fokozatos, hanem szinte csak a sarkok legvégén érezhető, itt viszont elég hirtelen, ami homogén felületeken kicsit zavaró lehet. Mértéke elérheti a 2/3 fényértéket is a képközéphez viszonyítva. A rekeszt szűkebbre véve nagyjából felére csökkenthető a jelenség. Ez szintén egy hajszállal rosszabb a P80-nál.

Sajnos a képsarkok fényerőcsökkenése a tele tartományt is fokozottan érinti, pedig általában itt szokott legkevésbé zavaró lenni. A Coolpix P90-nél ezzel szemben gyengébb értékeket kaptunk az ekvivalens 26 mm-es nagylátószögnél. Nyitva 24,2%-os volt a sötétedés a sarkokban, ami már gyengécske eredmény. A lefutása viszont lágyabb volt a nagylátószögnél tapasztalhatóhoz képest. A rekeszt szűkítve nem sikerült jelentősen csökkentenünk, de a 16,1 %-os érték némi javulást jelent. Kár, hogy az előd itt 10% körüli értéket adott. A nagy zoom újabb átka.



sarkok sötétedése: 21,2%


sarkok sötétedése: 9,9%


sarkok sötétedése: 24,2%


sarkok sötétedése: 16,1%