Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P90 teszt

0

Kezelőszervek

Ha egymás mellé tesszük a P80-at és ezt a modellt nem sok különbséget fedezhetünk fel, nem csak a kinézet, de a kezelőszervek terén sem. Lényegében minden ugyanaz, csak, imitt-amott esett át néhány gomb, vagy kapcsoló egy kis dizájn változtatáson. Szerepük viszont tökéletesen megegyezik a korábbi típusnál megszokottal. Itt is kapunk egy hátsó vezérlőtárcsát, mely nagyon kényelmes tud lenni, ha például a rekeszértéket és záridőt kell beállítanunk, de a fényképek lapozásánál is jól jön.

Fent

A gép tetején a következő kezelőszerveket helyezték el:

(1) Vakunyitó gomb: a beépített vaku nyitására, egyben bekapcsolására használható. Használaton kívül kézzel kell lezárnunk a villanót. A vaku még automata módban sem aktiválódik önállóan. Üzemmódjai a négyirányú vezérlőtárcsa fel irányával szabályozhatók (ha nyitva van), míg a teljesítménye a Fényképezés menüben állítható.
(2) Üzemmód választó tárcsa: a főbb felvételi üzemmódok beállítására szolgál. Újdonsága, hogy lekerült róla a SETUP menü gyors elérése, helyette az automata témamód választást és két felhasználói mentési helyet kapunk. Üzemmódjai részletesen:
– Automata mód (zöld fényképezőgép ikon): Minden beállítást a fényképezőgép végez. A fotós csak a képméretet, képminőséget, önkioldó módot, vakumódot, AF tartományt és az expozíció korrekciót befolyásolhatja. Utóbbi négy funkció a hátsó, négyirányú gombbal érhető el.
– Programautomatika: a felhasználónak sokkal nagyobb beleszólása van a beállításokba, de az alap expozíciós értékek, mint a rekeszérték és záridő továbbra is a gép „hatáskörébe” tartoznak. A hátsó vezérlőtárcsával azonban együtt eltolhatók ezek az értékek. Ekkor egy *-jel látható az üzemmódot jelző P-betű mellett. A gép által beállított értékek az expozíció korrekcióval is felülbírálhatók +/-2 fényérték között, 1/3 Fé lépésközökkel.
– S: záridő előválasztás. Minden beállítást megkapunk kivéve a rekeszértéket. A hátsó vezérlőtárcsával szabályozhatjuk a záridőt, a megfelelő rekeszt pedig a gép állítja be hozzá. A záridő az elődben csak egész fényértékenként volt állítható, itt viszont 1/3 lépésenként szabályozhatjuk a következő értékeken: 8; 6; 5; 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8, 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000.
– A. rekesz előválasztás. Az előzőhöz hasonló félmanuális mód, melynél a rekeszértéket állíthatjuk, míg a gép a záridőt szabályozza automatikusan. A rekesz szintén a hátsó tárcsával állítható be, 1/3 fényértékenként. Lehetőségünk van expozíció korrekció használatára is. Az alkalmazható rekeszértékek: F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5,0; F5,6; F6,3; F8,0. A zoom végállásában a rekesz minimálisan F4,5 lehet. A maximum minden esetben F8,0.

– M: teljes manuális üzemmód. A készülék összes beállítása mellett a rekesz és záridő szabályozása is a felhasználó feladata. Beállításuk szintén a hátsó vezérlótárcsával lehetséges, és mivel ebben az üzemmódban nincs expozíció korrekció az erre szolgáló jobb iránygomb segítségével válthatunk a két funkció között.
– U1-U2: felhasználói beállítások mentési helyei. Erre a két pontra egyedi beállításainkat menthetjük a Fényképezés menüben. Ugyanitt törölhető is mindkét mentés. A beállítások a MENU gomb lenyomásával bármikor megváltoztathatók.
– Videó mód: mozgóképek felvételére szolgáló üzemmód. Menüjében a videó felbontását, az automata élességállítás üzemmódját, illetve az elektronikus képstabilizátort kapcsolhatjuk.
– Auto SCENE választás: ebben az üzemmódban a gép önműködően, az adott fotószituációt kielemezve, választ egy témaprogramot a következőkből: portré, tájkép, éjszakai portré, éjszakai tájkép, közeli, háttérfény, automata mód.
– SCENE: a fotós választhat egy tetszőleges automata témamódot a rendelkezésre álló 15-ből. Ugyanitt elérhető még a hangfelvételi lehetőség, valamint a képméret és minőség beállítása.
– Sport mód: szintén automata témaprogram, gyorsabb mozgások megörökítéséhez. Ennek érdekében a sorozatfényképezésre hegyezték ki. Négyféle nagy sebességű üzemmódot választhatunk:
Sorozatfelv N (16:9): 1920 x 1080 pixeles képek 15 kocka/mp sebességgel.
Sorozatfelvétel N: legfeljebb 2048 x 1536 pixeles képek 11 kocka/mp sebességgel.
Sorozatfelvétel K: szintén max. 3 megapixeles képek, legfeljebb 6 kocka/mp sebességgel.
Sorozatfelvétel A: 3 megapixeles felbontás, 4 kocka/mp sebesség.
Új szolgáltatás a fényképezés előtti gyorstárazás, mely csak ebben a módban érhető el. Egy külön menüponttal be- és kikapcsolható, lényege pedig az, hogy a sorozatfelvétel az expozíció gomb félig lenyomásakor kezdődik, de a képeket csak az ideiglenes gyorstárban tárolja a gép és folyamatosan törli. Az expo gombot teljesen lenyomva elkezdődik a tényleges sorozatfelvétel, melynél 35 képet képes menteni gép, de elmenti a gomb lenyomása előtt a gyorstárban elraktározott utolsó 10 fotót is. Így gomb késedelmes lenyomásával nem maradunk le a fontosabb eseményekről.

(3) Zoom gyűrű: felvételnél a gyújtótávolság, vagyis a zoom szabályozására szolgál
Lejátszás módban 16, 9 és 4 nézőképes, naptárnézet, valamint nagyított kép üzemmódokhoz használhatjuk. A nagyítás a gyűrű jobbra fordításával, szabályozható, legfeljebb 10x értékig.
(4) Exponáló gomb: az állóképek expozíciójának megkezdésére, illetve a videó és hangfelvétel elindítására és megállítására használható.
(5) Be- és kikapcsoló gomb.

Hátul

(1) Megjelenítő gomb: Lenyomva válthatunk a hátsó LCD kijelző és az elektronikus kereső (EVF) között.
(2) Az elektronikus kereső (EVF) dioptriakorrekciós beállítókereke, mellyel az élessége szabályozható.
(3) DISP: a keresőn/LCD-n megjelenő felvételi és lejátszási információk váltására/eltüntetésére, vagy a harmadoló segédrács megjelenítésére és kikapcsolására szolgál.
(4) Hátsó vezérlőtárcsa: a beállított felvételi üzemmódtól függően a záridő és a rekeszérték megváltoztatására, vagy mindkettő beállítására használható ( a jobb iránygombbal váltva a két funkció között). Használhatjuk még az expozíció korrekció szabályozására is.
Lejátszás során a képek közötti lapozásra is alkalmazható, de az aktuális kép részleteinek kinagyítása is lehetséges a segítségével. Ehhez először aktiválnunk kell a nagyított nézetet a zoomgyűrűvel. Az előnézeti képernyők között nem lapozhatunk ezzel a gombbal.
Menüben a menüpontok és opcióik közötti váltásra is használható.
(5) Lejátszás gomb. felvételi üzemmódból visszajátszásba (vagy vissza) kapcsolhatunk e gomb segítségével. A lejátszás az exponáló gomb félig lenyomásával is megszakítható.

(6) Négyirányú vezérlőgomb: Felvételi módban a négy irány a rajtuk lévő ikonoknak megfelelő funkciókat kínálja, melyek azonosak a P80-nál megismertekkel:
Fel: vaku üzemmódok (csak felnyitott vaku esetén aktiválható)
Balra: önkioldó módok. 10 és 2 másodperces önkioldó, valamint mosoly indítású expozíció és pislogás mentesítés.
Jobbra: manuális módban ezzel a gombbal válthatunk a rekesz és záridő beállítás között, egyéb üzemmódokban pedig az expozíció korrekció aktiválható a segítségével.
Le: a fókusz üzemmódok váltására szolgál, melyek a következők: AF (automata élességállítás), Makro fókusz, Végtelen fókusz, MF (manuális élességállítás). Manuális élességállításnál a le és fel iránygombokkal állíthatjuk be a fókuszt.
Lejátszásnál a fel-le és a bal-jobb iránnyal is lapozhatunk a memóriában tárolt képek között, folyamatosan nyomva tartva pedig gyorslapozásra válthatunk. Kinagyított képeknél a nagyított nézet görgetésére használható.
Menüben az opciók közötti navigáció a feladata. A bal gombbal általában kiléphetünk az aktuális menüpontból.

(7) OK: Lejátszásnál az AF mező kiválasztását aktiválhatjuk ezzel a gombbal, de csak abban az esetben ha előtte manuális AF mező megadást választottunk a menüben. Ezután az iránygombokkal választható ki a 99 AF pont bármelyike.
Visszajátszásnál az állóképek mellé hangfelvételt készíthetünk az OK gombbal. A felvétel a gomb nyomva tartásának idejéig, vagy legfeljebb 20 mp-ig tarthat.
Menüben a beállított opció elfogadására szolgál.
(8) MENU: segítségével kapcsolható be és ki a menü. Szintén ez a gomb használható az adott menüpontból való kilépésre is. A menüből az exponáló gomb félig lenyomásával is kiléphetünk.
(9) Törlés: Csak lejátszás módban használható, ahol az éppen megjelenő fényképet, vagy a mellé felvett hangjegyzetet törölhetjük vele, akár együtt, akár külön-külön. Felvételi üzemmódban lenyomva azonnal lejátszásba kapcsol a gép és az utoljára eltárolt kép törlését ajánlja fel.