Kipróbáltuk: Nikon D5000 teszt

0

Kezelőszervek

Ezen a téren jórészt a D90-re hasonlít a gép, néhány apróságot leszámítva. Eltűnt például a státuszkijelző, és a módválasztó tárcsa is a kisebb modellekhez hasonlóan a jobb oldalon kapott helyet. Eltérés még, hogy ezen a gépen nem kapunk elülső vezérlőtárcsát, csak hátsót. Néhány funkció beállítása így kicsit nehézkesebb, hiszen általában egy plusz gombot is használnunk kell.

A vázra két programozható gomb is kerül. Az egyik a bal oldalt elől található Fn, a másik a hátul lévő AE-L/AF-L gomb. Utóbbinál csak az automata élességállítással és fényméréssel kapcsolatos beállítások lehetségesek.

Fent

(1)
Vakupapucs: külső i-TTL, vagy középpontos érintkezős vakukhoz

(2) Dioptria korrekciós tológomb: használatával beállítható a kereső élessége.

(3) Módválasztó tárcsa:

– Auto: teljesen automata üzemmód, melynél kizárólag néhány funkció, így a képminőség, az érzékenység, kioldási mód (egyképes, sorozat), az autofókusz mód szabályozható. A vaku csak kikapcsolt, illetve automata+vörösszem csökkentő módokban használható. Utóbbi esetekben gyenge fényviszonyok között automatikusan nyílik. Minden más beállítást a gép automatikusan végez.

– P mód: programautomatika. Az alap expozíciós beállításokat (rekeszérték és záridő) szintén a fényképezőgép végzi, de minden mást a fotós állíthat. A gép által beállított értékek az úgynevezett Program-shift (program eltolás) funkcióval együttesen eltolhatók és használhatunk expozíció korrekciót is, +/-5 fényérték között, 1/3 lépésekben. A vaku kezelése itt már a fotós feladata.

– S mód: záridő előválasztás. A fényképezőgép az általunk a hátsó tárcsával kiválasztott záridőhöz rendel egy rekeszérték párt. A beállítható záridők a következők lehetnek: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3,2; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1300; 1/1600; 1/2000; 1/4000. Ha a gép által javasolttól túlzottan eltérő értéket választunk a készülék szöveges üzenetben is figyelmeztet, hogy a téma túl sötét, illetve túl világos lehet. A záridő előválasztás mellett expozíció korrekciót is használható.

– A mód: rekesz előválasztás. Hasonló üzemmód az előzőhöz, de ebben az esetben a rekeszértéket választhatja meg a fotós és a gép ehhez állít záridőt. Jellemzően a kívánt mélységélesség elérésére használják. A választható rekeszérték elméletileg F1,0 és F99 között lehet, gyakorlatilag pedig a gépre csatlakoztatott objektív határozza meg. Az expozíció korrekció ebben az üzemmódban is elérhető.

– M mód: teljesen manuális üzemmód. A gép összes elérhető szolgáltatását és expozíciós beállítását magunk szabályozhatjuk, beleértve a rekeszértéket és a záridőt is. Ezek között az expo gomb mögötti +/- (expozíció) gombbal válthatunk, majd a hátsó tárcsa elfordításával adhatjuk meg a kívánt értéket. A hosszú záridő opciók közé bekerült a Bulb mód is, melynél az exponáló gomb lenyomásának időtartamáig „készül a kép”.


Témamódok:
– Éjszakai portré: gyenge fénynél, vakuval készült portrékhoz. Lágyabb bőrtónusok és megfelelően kiexponált háttér jellemzi.

– Közeli: a makró és közelfényképezés motívumprogramja, vakuhasználattal és erősebb vörös, valamint zöld színekkel.

– Sport: gyors mozgások fotózása a lehető leggyorsabb záridővel , folyamatos autofókusszal
– Gyermek: izgő-mozgó apróságok fotózásához használható témamód, erősebb színekkel és lágyabb bőrtónusokkal
-Tájkép: motívumprogram tájfotó készítéshez, szűr rekesszel és erősebb kék-zöld színekkel.

– Portré mód: motívumprogram portré fényképezéshez, természetes, lágy bőrtónusokkal és tág rekesszel a háttér elmosásához.

– SCENE (témaprogram mód egy tucat további automata móddal): éjszakai tájkép, parti/belső, hó/part, naplemente, alkonyat/pirkadat, állat portré, gyertyafény, lombozat, őszi színek, ételfotó, sziluett, Hi-key, Low-key
– Vakutiltás: a készülék gyenge fénynél sem használ vakut

(4) Főkapcsoló: a gép ki és bekapcsolására használható. Megfelelő opció engedélyezésével az automatikus szenzortisztítást is aktiválja.

(4) Exponáló gomb: félig lenyomott állapotban a fénymérést és/vagy az automata élességállítást aktiválja. Teljesen lenyomva a gép megkezdi az expozíciót.

(5)INFO gomb: a hátsó kijelző információs (státusz)képernyőjének be- és kikapcsolására szolgál.
(6) Expozíció korrekció gomb: folyamatosan nyomva tartva, majd a hátsó vezérlőtárcsát elfordítva +/- 5 Fé között (1/3 Fé lépésenként) felülbírálhatók a mért expozíciós értékek

Hátul

(1) Hátsó vezérlőtárcsa: alapvetően a rekeszérték és/vagy záridő befolyásolására használható. Mmódban önmagában a záridőt, a expozíció korrekció gomb nyomvatartása mellett a rekeszt szabályozza. A menüben a tárcsa értékválasztásának iránya megfordítható.
Lejátszás módban a képek közti lapozásra szolgál, akár kinagyított nézetben is.
(2) AE-L/AF-L gomb: a gombot lenyomva rögzíthetők az előzőleg mért expozíciós értékek és/vagy az autofókusz. A menüben beállítható, hogy a mért adatok a gomb nyomva tartásának idejéig, vagy újbóli lenyomásáig maradjanak érvényben.

Lejátszás módban a képernyőn mutatott fénykép törlés elleni védelmét állíthatjuk be vele.
(3) Liveview gomb: az élőkép szolgáltatás bekapcsolására használható. A menü, vagy a lejátszás mód aktiválásával, illetve az expozíció elindításával automatikusan kiléphetünk ebből a módból. Csak élőkép módból érhető el a videofelvétel is.

(4) Négyirányú vezérlőgomb: menüben az opciók közti navigálás a feladata.
Felvételi üzemmódban az autófókusz mezők között válthatunk vele, illetve aktív státuszképernyőnél a kijelzőn látható funkciók között lépkedhetünk.

Lejátszásnál a fotók lapozására használható (jobb-bal irány), illetve a fel-le irányokkal válthatunk a megjelenített fotó információs képernyői között. A fotót kinagyítva, a négy iránnyal görgethetjük a képkivágást a kijelzőn.

(5)OK: a menüben, vagy az aktív státuszképernyőn beállított opció elfogadására szolgál.
(6) Memóriaműködést jelző LED.

(7) Beépített hangszóró a hangfelvétellel rögzített mozgóképek lejátszásához.
(8) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuálisan megjelenített fotó törlésére szolgál. (megerősítés után).
(9) Lejátszás: a gombot lenyomva a hátsó kijelzőn (vagy az A/V és HDMI kimenetek segítségével televízión) jeleníthetők meg a memóriában tárolt fotók és videók. A videók mozgóképként, hanggal is visszajátszhatók. Újból lenyomva, vagy az exponáló gombot félig nyomva visszakerülünk felvételi üzemmódba.

(10)MENU: segítségével be- és kikapcsolható a menü. A menüből bármelyik funkciógomb, vagy az exponáló gomb lenyomásával kiléphetünk.

(11)Képkicsinyítés/segítség gomb: Lejátszásnál ezzel a gombbal kicsinyíthető az előzőleg kinagyított képnézet. A gomb segítségével léphetünk kis nézőképes, illetve naptár üzemmódokba is.
Felvételi üzemmódban az adott beállításról, témamódról kérhetünk vele szöveges segítséget.

(12) Képnagyítás: lejátszásnál a megjelenített kép nézetét nagyíthatjuk fokozatosan, 8 lépésben.

(13) INFO gomb: az exponáló gomb mögötti INFO gombhoz hasonlóan, ezzel jeleníthetjük meg a képernyőn a státuszadatokat. Újbóli lenyomásával aktív státuszképernyőre válthatunk, ahol nem csak adatkijelzést, de az egyes funkciók beállítását is elvégezhetjük.

Oldalt

(1)Vaku gomb: a beépített villanó felnyitására használható. E gomb és az expozíció korrekció gomb folyamatos nyomva tartása mellett a hátsó vezérlőtárcsával módosítható a vaku teljesítménye (-3 – +1 Fé között). Csak ezt a gombot nyomva tartva, a hátsó vezérlőtárcsával szabályozhatjuk a vakumódokat.

(2)Fn/önkioldó gomb: alap funkciója az önkioldó aktiválása, de más szolgáltatás elérésére is beprogramozhatjuk a menüben, melyek a következők: egyképes/sorozat mód, képméret/minőség, érzékenység, fehéregyensúly, aktív D-Lighting, NEF (RAW) mód, automata sorozat.


(3) Mikrofon mozgóképek hangjának felvételéhez.
(4) Objektív zár kioldó: a gombot nyomva tartva, majd az objektívet az óramutató járásával ellentétes irányban elfordítva leoldhatjuk azt a gépről. Az optika csatlakoztatásánál nincs szükség a gombra.