Kipróbáltuk: Nikon D5500 teszt

0

Felépítés II.

LCD és kereső

A Nikon D5500-ben ugyanakkora, vagyis 3,2″-os (8,1 cm) TFT-LCD található, mint az elődjében. Felbontása sem változott: a 720 x 480 pixeles felbontás 1 036 800 képpontot jelent. Betekintési szöge kiváló, 170 fokos., és 100%-os lefedettségére sem lehet panasz. A képernyőn sötétben is folyamatos frissítésű, dinamikus, jó kontraszttal és színekkel megtámogatott élőkép látható. Fényessége +/-5 fokozatban állítható a menüben.

A hátsó képernyő 180 fokban kihajtható. Előre szintén 180 fokban, lefelé pedig 90 fokban forgathatjuk.

Nagy előrelépés az érintésérzékenység bevezetése. Ahogy már említettem ez különösen a kezelésben jelent majd előrelépést. A teljes menü érintésérzékeny, tehát bármire rábökhetünk a képernyőn, hogy kijelöljük. A hagyományos optikai keresős fotó módban az aktív státuszképernyőn megjelenő adatokat is érintéssel válthatjuk. Ez a gyorsmenü az „i” gombbal hívható be, és sok esetben megkímél bennünket a menükben való kotorászástól, hiszen közvetlenül a képernyőről beállítható vele a képminőség és méret, aktiválható az automatikus sorozat, a HDR mód, az Aktív D-lighting funkció, szabályozható a fehéregyensúly és érzékenység, kiválasztható a képmód, az élességállítási-, AF-mező, vaku- és fénymérési mód, valamint a vaku- és expozíció-korrekció.

Emellett a gyorsmenü/státusz képernyő mellett kapunk egy grafikusabb összefoglaló adatképernyőt is, melyen manuális módokban apró gombokkal szabályozható a záridő és rekeszérték. Ezt az Info gombbal kapcsolhatjuk ki és be. Ez az infó képernyő különböző színű (fekete, fehér, kék) hátterekkel, vagy csak számérték kijelzéssel is használható.

A kép bal alsó sarkában megjelenő kérdőjelet megérintve szöveges segítséget kapunk az adott beállításról. Természetesen akár magyarul is, hiszen a menünyelvek közül most sem maradt ki a magyar. A menü felépítése amúgy a régi, tipikus nikonos; a korábbi modelleket használók nem fognak eltévedni benne.

Az érintésérzékeny kezelés persze szükség esetén ki is kapcsolható, vagy korlátozhatjuk, hogy csak a fotók visszajátszásakor legyen aktív. Visszajátszáskor is jól jöhet ez a szolgáltatás, hiszen a képek az okostelefonoknál megszokott elhúzással lapozhatók, a multi-touch érzékenységnek köszönhetően pedig két ujjal nagyíthatók vagy kicsinyíthetők. Ehhez persze a hagyományos nagyító gombokat is használhatjuk, melyekkel 4, 12, és 80 nézőképes oldalak, valamint naptár szerint rendezett nézet is előhívható.

A felvételi mód képernyő adatai

A lejátszás mód képernyő adatai

Lejátszásnál az „i” gombbal képértékelést, képmegjegyzést, vagy RAW retusálást és konvertálást állíthatunk be, de itt aktiválható a kijelző képnek Wi-Fi-n történő továbbítása is. A fotók és videók között a jobb és bal iránygombokkal, vagy a felső vezérlőtárcsával lépkedhetünk. Nagyított nézetben az iránygombok a nagyított kivágás görgetésére, míg a tárcsa ugyanúgy a képek közti lapozásra használható, így az egymás után készültek élessége is összehasonlítható.

Lejátszásnál hisztogramos, vagy részletes adatkijelzéssel megtámogatott nézet, illetve csúcsfények és helyadatok kijelzése váltogatható.

A D5500-re a korábbi modellekből örökölt pentatükrös rendszerű kereső került, mely vízszintesen és függőlegesen is 95%-os lefedettséget kínál. Nagyítása 0,82x-es, betekintési távolsága pedig 17 mm, azaz egy hajszálnyival közelebb kell hajolnunk, hogy a teljes képet lássuk. A kereső mérete tehát ugyanakkora mint az elődben lévőé.

A betekintő nyílás körül viszonylag kicsi gumiborítással ellátott szemkagyló található, jobb oldalán egy -1,7- +0,5 dioptria között szabályozható korrekciós tárcsával, mellyel a kereső élességét igazíthatjuk szemünkhöz. A betekintő nyílás fölött egy szemérzékelőt helyeztek el, melynek leárnyékolásával (ha a keresőbe nézünk) automatikusan kikapcsol a hátsó LCD.

A keresőben az eddig megszokott felvételi adatok jelennek meg, melyek közül újdonság, hogy az ISO érzékenység ki- és bekapcsolására is lehetőség van. A mattüvegen az aktív fókuszpontok, fénymérési terület, kompozíciós rács, valamint néhány státusz ikon jelenik meg (kártya hiánya, fekete-fehér fényképezés, akku töltöttsége).

Vaku

Az objektív fölötti beépített vakut a bal oldalán lévő kis gombbal nyithatjuk fel, de csak a gép bekapcsolt állapotában (kikapcsolva nem is lenne sok értelme). A villanó nyitott állapotban az optikai tengelyhez képest 8,5 cm magasra nyílik, ami elég jó egy ilyen kis DSLR-nél, különösen a vörösszem csökkentés miatt. A piros szemek elkerülésére elővillantást is beállíthatunk a szintén e gombbal előhívható vakumódok között. Ugyanitt derítő, hosszú szinkron, illetve hátsó redőnyre szinkronizált állás, vagy ezek kombinációja is aktiválható. A vörösszemek utólag a gép szoftveres korrekciójával is eltávolítható a Retouch menüben.

A beépített vaku kulcsszáma 12-es (ISO100-nál), és legrövidebb szinkronideje sem változott, 1/200 mp maradt. Kétféle vezérlési módban használhatjuk: TTL esetén automatikusan, egy elővillanás után állítja be a gép a szükséges vakuteljesítményt, kézi módban viszont a fotós adja meg, hogy teljes, vagy max. 1/32 arányban leosztott villanást szeretne.

Külső szinkroncsatlakozót nem kapunk, de vásárolható hozzá olyan külső csatlakozó adapter (AS-15) mellyel a kábeles összekapcsolás is megoldható. A tetején lévő vakupapucsra elsősorban saját rendszervakujait ajánlja a gyártó, hiszen ezekkel kompromisszumok nélkül megoldható a géppel való kommunikáció és így a pontos villanási teljesítmény kiszámítása. A használati utasítás az SB-910, SB-900, SB-800, SB-700 és SB-500 külső vakukat sorolja fel, de vaku távvezérlőként az SU-800 készülék is kompatibilis vele.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A gép csatlakozóinak zöme a szokásos helyre, a bal oldalra került, egy közös, fémzsanéron forduló gumifedél mögé. Itt található a kábeles távkioldót és egyéb elektronikus tartozékokat fogadó aljzat, melyhez többek között a GP-1 vagy GP-1A GPS vevő is csatlakoztatható. Alatta kapott helyet a külső sztereó mikrofonok (pl. ME-1) csatlakozására szolgáló mini-jack aljzat, majd egy kombinált USB (2.0) és A/V kimenet. Utóbbiakhoz kábeleket is mellékelnek a csomagban.

A D500 egy mini (C) HDMI kimenettel is rendelkezik, melyet a másik oldalra helyeztek egy különálló gumilap mögé. A HDMI kimeneten keresztül 480p, 576p, 720p, valamint 1080i és 1080p jel továbbítható, nagyobb felbontású kijelzőkre, például (Full) HD tévékre. A HDMI kimenet alatt találjuk a memóriakártya foglalatát egy hátrahúzva kipattintható műanyag ajtó mögött, melyben SDHC, vagy akár UHS-I SDXC kártyák is használhatók.

A Nikon a nagyobb kapacitású (1230 mAh) EN-EL14a lítium-ion akkumulátort mellékeli a géphez, a hozzá való hálózati töltővel együtt. A 8,9Wh-ás, 7,2V-os áramforást, melynek teljes feltöltése kb. 1 óra 50 percet vesz igénybe. Egy töltéssel kb. 820 képet készíthetünk, mely jobb a korábbi modell teljesítményénél. Ugyanígy egy töltéssel hozzávetőleg 65 percnyi FullHD videó készíthető.