Különlegességek
A Nikon D7100 is rengeteg szolgáltatást kínál, ahogy már a Nikon D5200 is. Ezek között akad kezdőknek szóló, de találunk olyat is, amely akár gyakorlottabb fotósoknak is segítséget nyújthat. Többségük a képfeldolgozással kapcsolatos beállítás, így aki szükségét érzi, akár már a gépen belül megoldhatja a feldolgozás és képretusálás nagyját. A D7100-ban a következő utófeldolgozások állnak rendelkezésünkre:
- RAW konvertálás,
- perspektíva korrekció
- geometriai torzítás javítás
- D-Lighting képvilágosítás
- gyors retusálás (növelt kontraszt, gazdagabb színek)
- halszem objektív hatás
- vonalrajz
- színes vázlat
- vörösszem korrekció
- különböző szűrő effektusok
- színegyensúly javítás
- képátfedés, utólagos multiexpo
- miniatűr hatás
- szelektív szín
- videó vágás
HDR
Az Active D-Lighting és a képeken utólag alkalmazható D-Lighting funkciók már eddig is nagy segítséget nyújtottak a digitális képek dinamikatartományának növelésére. Hátrányuk viszont az volt, hogy a gépnek egy képből kellett „csodát” tennie. Nem mozgó témák esetén használható az új HDR szolgáltatás, mely két, különböző expozícióval készült fotó egyesítésével ér el hasonló hatást. A beállítások között a HDR hatás erősségét módosíthatjuk 4 lépésben, illetve ez automatikus is lehet.
HDR képet csak JPEG formátumban készíthetünk (RAW és RAW+JPEG esetén nem érhető el)
A Nikon D5200 képei:
Torzítás korrekció
Az objektívek geometriai torzítását csökkenthetjük segítségével, már fotózáskor (igaz, utólag is van erre lehetőség). Bár konkrét információ nincs arról, hogy milyen objektívekkel képes együttműködni ez a szolgáltatás, az elég esélyes, hogy csak a Nikkor objektíveket támogatja.
E funkció csak JPEG képekre van hatással, a RAW fájlok változatlanok maradnak.
A Nikon D5200 képei:
Kromatikus aberráció korrekció (?)
Bár a menüben nem találjuk e szolgáltatást, vagyis nem lehet ki/bekapcsolni, tesztfotóin alapján mégis joggal feltételezhetjük, hogy valami korrekció dolgozik a gépen belül. Elsőként a 35 mm-es objektívvel készült képek sarkainál figyeltünk fel a sarkokban jelentkező erős színhibára, de csak a Lightroom-mal RAW-ból konvertált képeken, a gép saját JPEG-ein nem látszott ilyesmi. Ezt követően tettünk egy próbát az AF-S Nikkor 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR DX objektívvel is, ahol hasonlót tapasztaltunk.
D-Lighting
A Nikon aktív és utólagos D-Lighting-et is kínál D5200-as fényképezőgépében. Előbbinél négy, utóbbinál három fokozat közül választhatunk, illetve rábízhatjuk az automatikára is a szükséges érték kiválasztását.
Természetesen ez is csak JPEG képek esetén változtat a megjelenésen, de RAW+JPEG módnál is használható.
A Nikon D5200 képei:
D-lighting
1,3× képkivágás
Főként természet- és sportfotósoknak jöhet jól ez a szolgáltatás, hiszen egyrészt a kivágás hatására csökken a látószög és látszólag nő az effektív gyújtótávolság (bizonyos természetfotó pályázatoknál kizáró ok az utólagos képkivágás készítés), másrészt 1 kép/mp-cel gyorsítja a sorozatfelvétel készítését.
Az 1,3×-os képkivágás RAW fájlokra is alkalmazható, s a kivágást követően az effektív gyújtótávolság a fizikai érték 1,95×-ese lesz.
Gépen belüli RAW konvertálás
Ez a funkció főként akkor jöhet jól, ha fogytán a kártyahelyünk, s szeretnénk spórolni a gyengébb képek RAW-ból JPEG-gé konvertálásával. Az így elkészített JPEG képek után az eredeti RAW fájlokat letörölhetjük, így nyerhetünk szabad helyet. Persze ilyenkor tényleg csak azokat a képeket érdemes a fényképezőgéppel konvertálni, amelyek nem a legjobban sikerültek, de nincs belőlük jobb változat. A gép LCD monitora és a RAW konvertálás viszonylag durva paraméterezése ugyanis nem alkalmas a finomhangolások elvégzésére.
RAW konvertálás előtt a következő paramétereket módosíthatjuk:
- JPEG tömörítés foka
- JPEG kép felbontása
- Fehéregyensúly (itt is finomhangolható)
- expozíció kompenzáció ±2 Fé tartományban, 1/3 Fé lépésben
- PictureStyle és a hozzá kapcsolódó beállítások: élesítés, kontraszt, világosság, színtelítettség, színezet
- zajszűrés
- színtér
- D-Lighting