Értékelés
A Nikon egy kicsit későn lépett be a tükör nélküli full-frame szenzoros gépek piacára, amikor is a Z 6 és Z 7 gépeket bemutatta.
Az ezt követően megjelent Z 5-öt elviekben a belépő kategóriába szánta, azaz képességeiben a Z 6 alá pozicionálja, amely miatt triviális, hogy néhány funkció, képesség, szolgáltatás kimarad, vagy alul marad a Z 6-énál.
Tapasztalatunk szerint ez leginkább a sorozat sebességben és a 4k UltraHD videó kötelező 1,6×-es képkivágásában érhető tetten, egyéb más helyen nem jellemző, hogy feltűnő lenne a különbség.
A felső státusz LCD hiánya megszokható, a hátsó LCD kisebb felbontása nem zavaró, a csak egyféle RAW felbontás miatt sem kell a kardunkba dőlni, ahogy a 10 bites videó kimenet sem óriási probléma, ha csak nem akarunk profi videókat készíteni, ami persze az erős kivágás miatt eleve kilőve. A slow-motion felvételt talán sajnálhatjuk, hiszen ilyennel amatőr fotósok, vagy inkább amatőr videósok is szívesen játszanának, örömteli viszont a dupla SD kártyafoglalat, amelybe nagyságrenddel olcsóbban lehet memóriakártyát vásárolni, mint a Z 6-nál alkalmazott XQD illetve CFexpress kártyákat.
A gép tehát jó, „mi baj lehet?” – gondolhatjuk.
Nos, én nem szoktam a tesztelés előtt és közben megnézni a gép vagy objektív árát, nem szeretném, ha ez befolyásolna. Sőt, sokkal izgalmasabb is akkor szembe találni magam az igazsággal, amikor már ismerem a terméket és nagyjából körvonalazódik bennem a képessége alapján az ára. Ilyenkor három lehetőség van:
-
- vagy a képességeihez képest alacsonyabb a termék ára, mint amire számítanánk (sok Sigma objektívnél érzem ezt, amikor remek az objektív, az ára ennek ellenére meglepően kedvező)
- vagy a képességeivel arányban van a termék ára (a legtöbb esetben ezt tapasztaljuk)
- vagy a termék ára kissé magasnak érződik (valahogy a Canon EOS R5-nél is ezt éreztük – 8k videó ide vagy oda)
.
A Nikon Z 5 váz ára pedig…
Nos, itt vagyok bajban. Ugyanis a Nikon magyarországi weboldalán csak a Z 5 és a 24-50mm-es objektív kit szerepel, külön a Z 5 nincs fent. Ugyanígy nincs fent külön Z 5 váz a hivatalos partnerek oldalain sem.
Ugyanakkor a sógoréknál van Z 5 váz külön.
Talán a kettőből együtt össze lehet rakni, hogy mennyi lenne itthon egy Z 5 váz.
A Nikon Z 5 és a Nikkor Z 24-50mm f/4-6,3 objektív együtt 700 ezer Ft-ért érhető el. Ez az osztrákoknál hivatalos partnertől 1900 euró (döbbenetes módon viszont az USA-ban 1700 dollár, pedig az euró egyelőre magasabb árfolyamon van a jenhez képest, mint a dollár).
A Nikon Z 5 váz ára Ausztriában 1650 euró, így idehaza valószínűleg 600-650 ezer Ft között lesz (az USA-ban 1400 dollár a váz ára).
A gép tehát jó, az ár viszont valahol nem stimmel, tekintve, hogy a Nikon Z 6-ot meg lehet venni itthon, hivatalos forgalmazótól 560 ezer Ft-ért, illetve a Z 5 mellé adott objektívnél minőségben azért jóval magasabban álló Nikkor Z 24-70mm f/4 S objektívvel együtt a Z 6 ára 700 ezer Ft, 64 GB-os XQD kártyával.
Azt nehéz megmagyarázni, hogyan lehet egy képességeiben alacsonyabbra sorolt gép, gyengébb objektívvel drágább, mint egy magasabb kategóriás, profi szériás objektívvel és memóriakártyával. Erre az sem adhat magyarázatot, hogy a Z 5 még új, a Z 6 meg már lassan 2 éves.
A reális az lenne, ha a Nikon Z 5-öt és a műanyag bajonettes könnyű és olcsó utazóobjektívet kb. 500 ezer Ft-ért adnák, míg a Z 5 váz ára 450-500 ezer Ft körül lenne.
Nincs kizárva, hogy pár hónap múlva ez is eljön, de a jelenlegi árakat elnézve nem sok értelme van Z 5-öt venni a Z 6 helyett.
Pedig a gép jó…
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
-
-
- EN-EL15c lítium-ion akkumulátor
- MH-25a akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB kábel
-
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
-
-
- Nikkor Z 24-70mm f/4 S
- Nikkor Z 85mm f/1.8 S
- Nikkor Z 50mm f/1.8 S (templombelsős képek)
-
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva módosítatlanok.
A fotókat szerzői jog védi, felhasználásuk és utánközlésük engedélyhez kötött!