Értékelés
Biztos vagyok benne, hogy a mikro NégyHarmad felhasználók már nagyon várták az E-P5-öt. Bár sokáig kellett rá várni, azt mondhatjuk, hogy megérte. Az E-P5 olyan jóra sikerült, hogy komoly alternatívája lett az OMD E-M5-nek, hiszen aki nem igényli a kiegészítő markolatot, akár még jobban is járhat az E-P5-tel (gyorsabb zár, ISO100 lehetősége, WiFi, stb.).
Ezek alapján persze nem csoda a viszonylag magas ár, de jól tudjuk, a minőséget és a tudást meg kell fizetni.
Az érintésérzékeny kijelző könnyebb, vagy éppen kényelmesebb kezelést tesz lehetővé, bár elsősorban fő feladatának a fókuszterület kiválasztását, illetve az expozíciót tekinthetjük, néhány paraméter közvetlen kiválasztására is ad lehetőséget. Ezt persze erősen szokni kell, valójában e nélkül is tökéletesen kezelhető gépet kapunk.
A videózás tekintetében csak pár kérésünk lehetne, hogy tökéleteset kapjunk. Egyrészt nem lenne rossz, ha szabványos külső sztereó mikrofont is csatlakoztathatnánk (az opcionális gyári kiegészítőn kívül), másrészt a felvétel közbeni paramétermódosítás se lenne hátrányos.
Sorozatkészítés szempontjából viszont igazán szépen teljesít az E-P5. Ezek közül a HDR fotózást kell megemlíteni, ez ugyanis nem illeszti össze az egyes expozíciókat, így HDR képet közvetlenül nem készíthetünk a géppel (sajnos muszáj ezt ennyiszer kihangsúlyoznunk, mert a sajtóanyagok félrevezetőek, s nem szeretnénk, ha bármely olvasónk figyelmét e funkció hiánya elkerülné).
Az Olympus E-P5 mindazoknak remek választás, akik egy viszonylag kis, de nem nagyon kicsi cserélhető objektíves gépet keresnek a népszerű MILC-ek között. A jelenlegi Olympus kínálatban már csak apróbb eltérések találhatók a gépek között, hiszen az E-PM2-től kezdve, az E-PL5-ön és az E-P5-ön át a csúcs E-M5-ig mind azonos szenzort használ, így képminőségük együttesen kiváló. A szolgáltatásokban található eltérések viszont adott esetben pont elegendőnek bizonyulnak ahhoz, hogy egy vásárló azt a modellt, válassza (vagy pont azt ne). Hogy könnyebb legyen a választás, ismét megpróbáljuk összefoglalni az E-P5 pozitív és negatív tulajdonságait (melyekből egy-egy felhasználó saját igényei alapján válhat előny, vagy hátrány).
Az Olympus PEN E-P5 váz ára 334.900 Ft, 14-42mm f/3,5-5,6 II R objektívvel együtt kitben 364.990 Ft-ot kell fizetnünk, ugyanezért fa markolattal 399.900 Ft-ot kérnek, míg az objektívet és a VF-4 elektronikus keresőt is tartalmazó szett ára 414.900 Ft.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
pozitívumok | negatívumok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- BLN-1 Li-ion akku akkumulátor
- BCN-1 külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- szoftver CD
A fényképezőgép kipróbálását az Olympus hazai képviselete tette lehetővé. Köszönjük!
Tesztfotók
A tesztfotókat a M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 objektívvel fotóztuk.
A JPEG fotókat alapbeállításokkal készítettük. A fájlnevekből leolvasható a használt érzékenység, a gyújtótávolság és a rekesz. A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2x-es fókuszszorzójához korrigáltak!
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
Mivel az Olympus PEN E-P5-ben ugyanaz a szenzor és képfeldolgozó rendszer szerepel, mint az OM-D E-M5-ben, illetve a PEN Mini E-PM2-ben és PEN Lite E-PL5-ben, így azok tesztképei is relevánsak az E-P5-nél is.