Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ8 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Az FZ8 markolata ugyanolyan kicsi, mint az elődé, itt sem túlzottan vastag a markolat, az alacsony gépváz miatt a kisujjunk mindenképpen lekerül a markolatról. A kis tömegnek köszönhetően azonban nem nevezhetjük kényelmetlen fogásúnak, a biztos fogást a hátlapon létrehozott kiemelkedés is segíti.

A fényképezőgép bekapcsolását a hátlapon található tolókapcsolóval kezdeményezhetjük, ezután az objektív előre tolódik, feltéve, hogy az objektívsapkát nem felejtettük el levenni a gép elejéről. Ez esetben 5 rövid csipogással jelzi a gép, hogy a sapkát vegyük le. Ha a gyári adaptert használjuk, és arra helyezzük az objektív sapkát, akkor ilyen probléma természetesen nem adódik. A teljes bekapcsolási folyamat mindössze 2,5 mp-ig tart, amely a legtöbb kompakt 3x-os optikájú gépnél is átlagos sebességű lenne, itt viszont a nagy zoomátfogás miatt jó értéknek számít.

LCD és kereső

A Panasonic DMC-FZ7 utána a DMC-FZ8 már nem hozott nagyobb LCD-t, amely nem is csoda, hiszen már a 2,5″ is alig fér el ezen a kis gépen. Az LCD-t azonban nem hagyták változatlanul, az új gépbe nagyobb felbontású változat került, ezúttal 207 ezer pixeles (R+G+B). A 62 mm látható képátlójú kijelző továbbra is 3 üzemmódban használható, normál módon kívül nagy fényerejű Power LCD, ill. még erősebb háttérvilágítású üzemmóddal rendelkezik. Ez utóbbi a fej fölüli fotózás során lesz hasznos, így alulról kb. 45 fokos szögből nézve is színhelyes és kontrasztos képet kapunk (normál és Power LCD módban ez kb. 10-15 fokos szögig mondható el). Valójában ezzel a kihajtható LCD hiányát pótolták némiképp.

Az élőképet és a kész képeket nem csak a hátsó LCD-n, de 114 ezer pixeles elektronikus keresőn is megtekinthetjük. A felbontás ugyan nem változott, de a belső nagyítást biztos átdolgozták a Panasonic mérnökei, ugyanis ez a modell szemmel láthatóan nagyobb keresőképpel rendelkezik. Az EVF 21 fokos szög alatt látszó képe olyan nagy méretű, mint amikor egy 17″-os LCD-t 93 cm-ről nézünk (a DMC-FZ7 16,5 fokos szög alatt látszó keresőképpel rendelkezett, amely akkora képet jelent, mint egy 17″-os LCD látványa 117 cm-ről nézve).

Az LCD-n és az elektronikus keresőn a végső kép közelítőleg 98% része látató. Az élőképen kívül a megjelenítőkre segédrácsot, vagy élő hisztogramot tehetünk, valamint az SLR fényképezőgépek keresőjéhez hasonlóan jobb oldalt és alul státusz sort jeleníthetünk meg (ekkor az élőkép mérete kisebb). Újdonság a harmadoló segédrácson kívül az átlókat és a felező és negyedelő egyeneseket mutató minta, amely főként perspektivikus jellegű fotók készítésénél hasznos.

Az elkészült fotók hisztogramja is megtekinthető, de a kiégett részek villogtatását a Panasonic Lumix DMC-FZ8 már nem támogatja.

Gyors visszanézéskor a kész képekbe maximum 8×-os, lejátszáskor maximum 16×-os mértékig nagyíthatunk.
16×-os nagyításnál a kijelzőkön a teljes 7 Mpixeles felvétel 185 pixel széles területe tekinthető meg. Ez a nagyítás már kis mértékű lágyulással jelenik meg, amit a kijelzőre való interpolálás okozhat. Viszont 8×-os nézetben is tökéletesen éles és részletes képet láthatunk, amely remekül használható a helyes fókusz illetve berázásmentesség ellenőrzésére.

eredeti képrészlet

fényképezőgép által nagyított kép

Élességállítás

11 fókuszterület

Az élességállítás lehet automatikus, vagy manuális. Az autofókusz rendszer is átalakult: a Panasonic Lumix DMC-FZ8-ban már szabadon választhatunk 11 fókuszterület közül. A fókuszterületeket kombinálhatjuk a következő AF üzemmódokkal: szpot AF, terület AF, nagy sebességű terület AF, nagy sebességű terület 3 egy sorban, és nagy terület. Az FZ7-tel szemben a DMC-FZ8-ban a nagy sebességű élességállítás során is frissül az élőkép.

Kézi fókuszálásnál a kép ki is nagyítható a pontosabb beállítás érdekében, pont ugyanúgy, mint a Panasonic DMC-FZ7-nél. MF1 módban a kép középső részét nagyítja ki 2x-es mértékben, MF2 módban pedig szintén a kép közepe kerül felnagyításra, de ekkor már teljes LCD felületre, 4x-es mértékben. Sajnos ezek a nagyítások is digitális úton történnek, úgy tűnik, a korábbi nagy felbontású nagyított kézi fókusz képek végleg eltűntek a kompaktokból.

Gyenge megvilágítás esetén a gép sarkára helyezett narancssárga AF segédfény lép működésbe, amelynek hatótávolsága nagylátószögnél 3-4 méter is lehet (a téma kontrasztosságától és fényvisszaverő képességétől függően). Sajnos a gyári adapter kis mértékben már belelóg a segédfény fénynyalábjába, bár ettől még működőképes marad, de a napellenző már jelentős mértékben leárnyékolja, igaz kevés fényben nincs is napellenzőre szükségünk.

Vaku

A vakut nyomógombbal nyithatjuk fel, mely kinyitott állapotában az optikai tengelytől kb. 6 cm-re emelkedik ki. Bár az optikai tengelytől viszonylag távolra került a villanó, vörös szem hatással így is viszonylag sűrűn találkozhatunk. A vörös szemek utólagos, szoftveres javítását a fényképezőgép nem kínálja. Bár a magasabbra helyezett vaku fényét a szűrőadapter már nem zavarja, nagylátószögnél a napellenzővel kis mértékű árnyékolásra itt is számítanunk kell. 70 mm felett viszont már a napellenző sem takar.
A vaku üzemmódjai között automatikus, automatikus vörösszem-hatás csökkentéssel, derítés, lassú szinkron vörösszem-hatás csökkentéssel módokat találunk. A vakut csak akkor használhatjuk, ha kézzel felnyitjuk (sajnos még a nagyon egyszerű Simple módban is a fotósnak kell felnyitnia a vakut, amelyre a fényképezőgép külön nem figyelmeztet, csak a berázás jellel). A vaku feltöltése a Li-ion energiaellátás miatt kellően gyors, max. 2,8 mp alatt képes üzemkészre töltődni, amely igen szép érték.
A gépre külső vakut nem helyezhetünk, sem vakupapucs, sem szinkronkimenettel nem látták el az FZ8-at.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A felvételeket MultiMedia (MMC), SecureDigital vagy SecureDigital High Capacity (SDHC) kártyára menthetjük el, így akár 4 GB-ost is használhatunk. A fényképezőgép gyári csomagolása nem tartalmaz memóriakártyát, cserébe 27 MB belső memóriát integráltak a Panasonic Lumix DMC-FZ8-ba.

Az állványcsavar az optikai tengelytől 1,5 cm-rel került távolabb, anyaga fém. Mivel az állványmenet az akkumulátor- és kártyanyílás fedlapjához igen közel van, így állványra helyezett gépnél sajnos ezek egyike sem cserélhető.

Az energiaellátást CGR-S006E típusjelű, 7,2 V-os, 710 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor biztosítja. A teljesen kimerült akkumulátort a külső töltővel ez esetben közel 2 óra (pontosabban 1 óra 55 perc) alatt tölthetjük fel teljesen. A specifikációk alapján a Panasonic DMC-FZ8 kisebb fogyasztású, mint elődje, ennek megfelelően az üzemidő hosszabb, ez esteben 3 óra 50 perces.

Az akkumulátort alul tudjuk behelyezni, a kártyafoglalatnak és az akkumulátornak egy közös műanyag fedlapja van, amelyet a letörés ellen fémmel erősítettek meg. Ha véletlenül mégis letörnénk ezt a fedlapot, a fényképezőgép még akkor is használható maradna. A kártya- és akkufoglalat ajtajának kinyititása után az akkumulátor még nem esik ki, azt ugyanis egy műanyag retesz tartja.

A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalán egy műanyag ajtó mögött találhatók. Itt helyezték el az adapter bemenetet és a kombinált USB és A/V kimenetet. Míg a Panasonic Lumix DMC-FZ7 hajlandó volt felvétel módban is képet adni a videókimenetére (igaz, csak NTSC üzemmódban) a DMC-FZ8 erre már egyáltalán nem képes. A videókimenet itt tehát csak lejátszás módban használható.

A mikrofon a gép elejére került, az AF segédfény mellé.