Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LF1 teszt

0

Optika

Geometriai torzítás

Komoly torzításra az objektívtől nem számítottunk, jelen tesztünk sem azért készült, hogy bebizonyítsuk, 0,6, vagy 0,8%-os torzítása van-e nagylátószögnél. A fő ok inkább az volt, hogy megnézzük, vajon a gép saját JPEG-e és az Adobe Lightroomban konvertált RAW kép között van-e torzításbeli eltérés (kompaktok között pl. a Fujifilm FinePix HS30EXR-nél, illetve a Pentax MX-1-nél is tapasztaltunk ilyet). A konklúzió: nincs különbség a JPEG és a Lightroomban konvertált RAW között torzításban (ami persze nem zárja ki, hogy mindkét esetben lehet szoftveres korrekció). S ha már tettünk egy próbát, akkor mind nagylátószögnél, mind tele állásnál megnéztük, hogy mekkora a geometriai torzítás.

Geometriai torzítás

Peremsötétedés

Bár nagylátószögnél komoly fényerőnk van, a peremsötétedés viszonylag visszafogott, s F4-nél már alig érezhető a vignettálás.
A RAW-ból konvertált képek hasonlóképp sötétednek a sarkokban, mint a gép saját JPEG-ei, vagyis peremsötétedés korrekciót nem alkalmaz a gép.

Színhiba

A nagy fényerejű objektíveknél mindig érdekes kérdés, hogy vajon a kromatikus aberrációt mennyire sikerült a fejlesztőknek kordában tartani. A jó fényerő miatt a DMC-LF1-gyel is tettünk egy próbát. Az eredmény elég vegyes lett. Nagylátószögnél még F4 blendénél is jól látható a színhiba, míg tele végállásban nyitott blendénél sem annyira vészes a helyzet. A képekből egyébként az is jól látszik, hogy f/5,6-tól a blende diffrakciója milyen mértékben rontja a képélességet (erre egyébként jópár példa található tesztfotóink között is, ahol több témán teszteltünk rekeszsorozattal).
A gép nem végez kromatikus aberráció korrekciót, így a JPEG képek és RAW formátum fotói között nem fedezhetünk fel komoly eltérést e téren.
A legrosszabb esetben (nagylátószög, f/2,0) 9-10 pixel szélességű színhibával találkozunk, mely egy 10×13 cm-es papírképen 0,3 mm méretűnek adódik.

Makró

A Panasonic Lumix DMC-LF1 makróban nem remekel túl jól. Bár a nagylátószögű állásban képes 45 mm szélességű témával kitölteni a teljes képmezőt, ehhez 3 cm-es munkatávolsággal kell dolgoznunk (objektív frontlencse-téma távolsága). Ráadásul a kis tárgytávolság miatt a képsarkok is jelentősen életlenednek sík téma esetén.
A zoomot növelve sajnos rohamosan kezd romlani a nagyítási arány. Teljes telében szokás szerint már annyit sem hoz az objektív, mint nagylátószögnél, ekkor a legkisebb tárgytávolságnál mintegy 140 mm szélességű a képmezőnk.

nagylátószögnél (28 mm ekv.)
3 cm-ről,
legkisebb szélesség: 45 mm

telében (200 mm ekv.)
80 cm-ről,
legkisebb szélesség: 140 mm