Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LF1 teszt

0

Kezelőszervek

A fényképezőgép kis mérete ellenére jó pár gomb és tárcsa került rá, szinte nem is maradt hely továbbiaknak. A legkülönlegesebb – legalábbis kategóriájában – az objektív körüli elektronikus gyűrű, mely ráadásul programozható, de választható funkciójú gombot is találunk a hátlapon. Ezek már előrevetítik a gép könnyebb használhatóságát, de mint látni fogjuk, más megoldások is segítik a felhasználó dolgát.

Elöl

(1)Elektronikus gyűrű racsnis pozíciórögzítéssel: alapesetben a zoom vezérlésére használható, de a beállítás menüben egyéb funkciókat is hozzárendelhetünk.

Fent

(1) Üzemmód választó tárcsa: A fényképezőgép fontosabb üzemmódjai találhatók a tárcsán, melyek az alábbiak:
– iA: intelligens automatika, melynél minden fontosabb beállítást a fényképezőgép végez. Átválthatunk intelligens auto plusz módba (iA+) is. Ekkor a fotós három csúszkát kapcsolhat be a képernyőn, melyek bizonyos mértékben beleszólhatnak az expozícióba, vagy a képminőségbe. Az egyikükkel világosíthatunk a képen (+/-3 Fé tartományú expo kompenzáció),, egy másikkal a hátteret moshatjuk el, vagy tehetjük élesebbé (rekeszállítás), míg a harmadik a kép színezetén változtat hideg vagy meleg irányban (fehéregyensúly korrekció). A menüben csak a képméret, színüzemmód, stabilizátor, éjszakai felvétel kézből, iHDR valamint az arcfelismerés érhetők el.
Ebben az üzemmódban a gép önállóan választ témamódot a felvételi helyzetnek és a témának megfelelően.
– P: programautomatika mód. A fotós bármely beállításba beleszólhat, a rekeszértéket és záridőt kivéve. Az elülső és hátsó vezérlőtárcsákkal az érzékenységet módosíthatjuk közvetlenül. Programeltolásra nincs lehetőség. Expozíció korrekció természetesen használható, mely ennél a fényképezőgépnél ±2 fényérték között állítható 1/3 lépésközzel.
– A: rekesz előválasztás mód. Alapesetben az elülső és hátsó tárcsákkal is állítható a rekesz nagysága. A gép a fénymérés alapján ehhez választ egy megfelelő záridőt. A beállítható rekeszérték nagylátószögnél f2, teljes tele állásban f5,9-től indul, s mindkét esetben f8-ig tart. E módban is használható az expozíció korrekció.
– S: záridő előválasztás mód. A fotós ezúttal bármelyik vezérlőtárcsa segítségével a záridőt szabályozhatja, a fényképezőgép pedig ennek megfelelően állítja hozzá a rekeszértéket. Abban az esetben célszerű használnunk, ha a készülék által ajánlottnál rövidebb záridőt szeretnénk (pl. gyors mozgások kimerevítéséhez), vagy éppen hosszabbat (a mozgás érzetének visszaadásához a képen). A következő záridők állíthatók be: 8”; 6”; 5”; 4”; 3,2”; 2,5”; 2”; 1,6”; 1,3”; 1”; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3,2; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1300; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000. Az expozíció korrekció itt is használható.
– M: manuális mód. Alapesetben az elülső gyűrűvel a rekesz mérete, a hátsó vezérlőtárcsával a zársebesség módosítható. A zársebesség előválasztással szemben itt akár 250 mp-es záridő is beállítható.
– C1-C2 módok: Custom (egyedi) beállítások mentési helyei. A gyártó többi modelljéhez hasonlóan több mentési helyet kapunk, melyek így a főtárcsáról egy mozdulattal elérhetők. Legfontosabb beállításainkat négy helyre menthetjük, mivel a C2 állásban 3 regiszter közül választhatunk. Ezekre a helyekre az aktuális fényképezőgép állapot rögzíthető a beállítás menüben.
– Panorámakép: vízszintes vagy függőleges irányú (fekvő vagy portré állású fényképezőgéppel készíthető) panoráma üzemmód. A gép sorozatmódban egymás után készíti a felvételeket, melyeket automatikusan össze is fűz.

– SCN: témamód menü. 16 témaprogramot találunk itt, amelyek főként a kezdők számára nyújtanak segítséget, de emellett olyan funkciók is fellelhetők, amelyek a tapasztaltabbak számára is hasznosak lehetnek (pl. 3D mód). A témamódok a következők: portré, lágy bőrtónus, tájkép, sport, éjszakai portré, éjszakai tájkép, éjszakai felvétel kézből, HDR erős kontrassztal, étel, baba1, baba2 (születésnap megadható), háziállat, napnyugta, csillagos ég, üvegen át (vakutiltás), 3D fénykép.
– Képeffektusok: 15 db, állóképnél vagy akár videózásnál használható szűrőeffektust találunk itt, melyek a következők: Kifejező, Retro, Régi szép idők, High key, Alulexponálás, Szépia, Dinamikus monokróm, Hatásos művészet (eltúlzott HDR effekt), Nagy dinamika, Keresztbehívás, Játék hatás, Miniatűr hatás, Lágy fókusz, Csillagszűrő, Szín egy pontban (szelektív szín).
(2)Zoomvezérlő kar
(3) Exponáló gomb: az állókép expozíció elindításához használhatjuk. Félig nyomva aktiválódik az automata élességállítás és a fénymérés.
Lejátszás módban használva azonnal visszatérhetünk felvételi üzemmódba.
(4) Ki- és bekapcsoló gomb.

Hátul

(1) Elektronikus kereső dioptria korrekciós tárcsája: a keresőkép élessége szabályozható vele.
(2) LVF gomb: az LVF elektronikus kereső és a hátsó LCD között kapcsolhatunk vele.
(3) WiFi: a beépített vezeték nélküli hálózati adapter be- és kikapcsolására használható. Az aktív WiFi módot a gomb melletti kék LED jelzi.
(4) Videó gomb: szinte bármely felvételi üzemmódban elindítható és leállítható vele a mozgókép felvétel.
(5) Fn gomb: programozható gomb, amelynek funkciója a beállítás menüben változtatható (ld. következő oldal).
(6) Lejátszás gomb: a belső memóriában vagy a memóriakártyán tárolt fényképek és videók visszajátszása indítható ezzel a gombbal. A gomb következő lenyomásával visszatérhetünk felvételi üzemmódba, de az exponáló gombot félig lenyomva is azonnal visszakerülünk.
(7) Négyirányú navigáló gombok, körülötte a hátsó vezérlőtárcsával, középen a MENU/SET gombbal:

A hátsó vezérlőtárcsa különböző paraméterek beállítását szolgálja felvétel módban, lejátszáskor a képek között is lapozhatunk a segítségével.
A négyirányú navigálógombok a menüben történő mozgásra, lejátszáskor a képek közötti lapozásra, ill. a videólejátszás indítására, felvételkor pedig a következő paraméterek beállítására használhatók:
Fel: expozíció-kompenzáció.
Le: önkioldó és sorozat mód, ill. automatikus expozíció sorozat.
Balra: makró mód, autofókusz, kézi fókusz.
Jobbra: vakumód.
A középső MENU/SET gomb a menübe lépésre ill. a kiválasztott érték elfogadására is alkalmas.
(8) DISP gomb: felvétel és lejátszás módokban ezzel a gombbal váltogathatunk a különböző információs képernyők között.
(9) Q.MENU/törlés: felvétel módban lenyomásával előhívható a gyorsmenü, mely a képernyő alsó részén látható, és a főbb fotózási paraméterek beállítását segíti. Lejátszás módban az aktuális vagy több kép törlését kezdeményezhetjük vele, a menüben pedig visszalépésre szolgál.