Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ5 teszt

0

Kezelőszervek

A kezelőszervek elhelyezkedése többnyire ismerős lehet a TZ3-ból, de azért találunk különbségeket. Megszüntették a különálló stabilizátor üzemmód váltó gombot és helyére egy EZ zoom aktiváló gomb került. Sokat egyszerűsödött a fórácsa is, hiszen számos felvételi módot törölt a gyártó (pl. egyszerűsített mód), így a gép kezelése még egyszerűbb, hisze nem veszünk el a részletekben.

Fent

A gép tetején a következő kezelőszerveket helyezték el:

(1) Üzemmód választó tárcsa: a fontosabb felvételi üzemmódok kaptak itt helyet. Összesen 6 beállítást használhatunk:
– iA: intelligens automata mód. A fényképezőgép szinte minden beállítást maga végez, beleértve a szituációnak megfelelő témamód kiválasztását is. A képmezőt elemezve öt témaprogram közül választ a gép: portré, tájkép, makró, éjszakai portré, éjszakai tájkép. Ide tartozik az intelligens elmozdulás felismerés, amely mozgó főtéma esetén emeli a érzékenységet. A fel nyílgomb segítségével ellenfény korrekciót is beállíthatunk, a jobb iránygomb pedig az automata, vagy derítő vakuzás lehetőségeit kínálja.
– normál mód: ebben az üzemmódban állíthatjuk be a legtöbb mindent, bár hiányolnunk kell a fontosabb expozíciós beállításokat, így nincs rekesz, vagy záridő szabályozás (a záridő maximum megadható, 1/200-1 mp). A fotós szabad kezet kap például az érzékenység, fehéregyensúly, fénymérési- és AF mód beállításában. A fontosabb opciók a QMENU gombbal előhívható gyorsmenüből is elérhetők.
– SCN1 és 2: témamódok menüi. Mindkét beállításban ugyanazokat a témamódokat találjuk, de a két állás lehetővé teszi, hogy két témamódot állítsunk be, melyek között gyorsan válthatunk. A témamódok felsorolása a következő oldalon található.
– videofelvételi mód: mozgóképet rögzíthetünk hanggal, melyhez csaknem annyi beállítást kapunk, mint az állóképek esetén, így például szabadon beállítható, a fénymérés, a fókuszmód, vagy a fehéregyensúly, de expozíció korrekciót és színeffekteket is használhatunk. A stabilizátor csak folyamatos (1. mód) állásban használható.

felvételi üzemmódok

– vágólap: hasonló az operációs rendszerünknél megszokott „clipboardhoz”. Egyfajta ideiglenes tároló, hang és képjegyzetek számára. Beállításaink korlátozottak és a képméret is maximum 2 megapixel lehet. A vágólap módban készült fényképeket és hangfelvételeket a memória külön könyvtárában tárolja a készülék. Ha vágólap üzemmódban kapcsolunk lejátszásra, csak a saját könyvtárában tárolt képek nézhetők vissza.
(2) Be- és kikapcsoló gomb.
(3) Exponáló gomb: az állóképek elkészítésére és a videó-, valamint hangfelvétel elindítására és megállítására használható.
(4) Zoom és képnagyító gyűrű: felvétel módban a zoom, vagyis a gyújtótávolság szabályozására szolgál, 1-5x értékek között.
Lejátszás módban naptárnézet, valamint 9 és 25 nézőképes megjelenítés közül választhatunk, ha a gyűrűt balra fordítjuk. Jobbra fordítva az aktuális kép nagyítása végezhető el, 2-4-8-16x lépésekben. A nagyított képrészlet a négy iránygombbal görgethető.

(5) E.Zoom gomb: teljesen új kezelőszerv a TZ-sorozatban. Felvételi módban egyszer lenyomva a zoom azonnal 10x tele-pozícióba áll. Másodszor lenyomva a képfelbontás 3 megapixelre csökken és aktiválódik a 16,9x E.Zoom funkció. A következő gombnyomásra a zoom és a felbontás is visszaáll az eredetileg beállított értékére.

Hátul

A hátsó traktus legfőbb különbsége az új felvétel-lejátszás üzemmód kapcsoló. A lejátszás módot lekerült a főtárcsáról és a hüvelykujji részen kapott kapcsolót.

(1) Kétállású kapcsoló a felvételi és lejátszás üzemmód közötti váltáshoz.
(2) Négyirányú vezérlőgomb:
Felvételi módban a gombok külön funkcióval bírnak:
– fel irány: az expozíció korrekciót (+/-2 Fé, 1/3 lépésekben), az automata expozíció sorozatot (+/-1 Fé, 3 kép), és a fehéregyensúly finomhangolását (+/-10 lépés) végezhetjük el a gombot egymás után lenyomva. Az értékek a bal-jobb gombbal módosíthatók.
– bal irány (önkioldó), mely kikapcsolt, 2 és 10 másodperces állásban használható.
– jobb irány (vaku üzemmódok): automata, auto/vörösszem, derítő, lassú vakuszinkron/vörösszem, kikapcsolt.
– le irány: a normál és a makró autofókusz módok közötti váltásra szolgál.
A menüt aktiválva a négy iránygombbal navigálhatunk az opciók között.
Felvételi módban a jobb és bal gombbal lapozhatók a memóriában tárolt fotók. A gombot folyamatosan nyomva gyorslapozást végezhetünk. Ha kinagyítjuk a képet a kijelzőn látható részlet a négy iránnyal görgethető.

lejátszott képek nagyítása

(3) MENU/SET: a menü be-és kikapcsolására szolgál (az expo gomb félig lenyomásával is visszaléphetünk felvételi módba). Ha az iránygombokkal kiválasztottuk a megfelelő opciót ezzel gombbal (SET) véglegesíthetjük a beállítást.
(4) DISPLAY: felvételi és lejátszás módban is a képernyőn megjelenő információk között válthatunk a segítségével. Így például ezzel a gombbal kapcsolható be az élő hisztogram, a kompozíciós segédrács (mindkettőt engedélyezni kell a menüben), vagy tüntethetők el az expozíciós adatok.
(5) Q.MENU/Törlés: Felvételi módban ezzel a gombbal aktiválható és kapcsolható ki a gyorsmenü, melyben a nyílgombokkal lapozhatunk. Főmenüben az adott pont opciós ablakából való kilépésre is használható.
Lejátszás módban a tárolt képek, videók és hangfájlok törlésére szolgál. Lenyomva egy választóképernyőt kapunk, melyben beállítható, hogy az aktuális kép, több kijelölt fotó, vagy az össze tárolt (és előzőleg nem levédett) fénykép törlésre kerüljön.