Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ7 teszt

0

Kezelőszervek

Fent

(1) Mono hangszóró.
(2) Sztereo mikrofon.
(3) Be- és kikapcsoló gomb.
(4) Exponáló gomb: csak az állóképek elkészítéséhez, valamint a fénymérés és az autófókusz aktiválásához (félig lenyomva) használható. A videofelvételekhez egy külön gombot kapunk a hátlapon.
(5) Zoom és képnagyító gyűrű: felvételi üzemmódban az optikai és digitális zoom beállítására szolgál
Lejátszás módban a képernyőn megjelenített kép részletnagyítását (2-16x mértékben) végezhetjük, illetve 12, vagy 30 nézőképes megjelenítést, vagy naptár nézetet kapcsolhatunk vele.
(6) Üzemmód választó tárcsa: a fontosabb felvételi üzemmódok kaptak itt helyet. Összesen 6 beállítást használhatunk:
– iA: intelligens automata mód. Aki minden beállítást a gépre szeretne bízni, jó helyen jár, hiszen ebben az üzemmódban jóformán csak a képkomponálás és az exponáló gomb lenyomása tartozik a fotós feladatai közé. A gép választja ki a szituációnak megfelelő témamódot is, mely a képmező kielemzése után hatféle lehet: portré, tájkép, makró, éjszakai portré, éjszakai tájkép és baba 1. Ebben a beállításban működik az intelligens elmozdulás felismerés is, amely mozgó főtéma esetén automatikusan emeli a érzékenységet.

Intelligens auto mód

Ha túl erősnek érzi a gép a hátulról (a téma mögül) érkező megvilágítást, akkor ellenfény kompenzációra (Backlight Compensation) vált, melynél megpróbálja helyesen kiexponálni az előtérben lévő témát. A jobb iránygomb az automata, vagy derítő vakuzás lehetőségeit kínálja.
– normál mód: a TZ7 „haladó” felhasználó módja, a legtöbb elérhető beállítással, bár olyan módok ezúttal is kimaradtak a készülékből, mint a rekesz, vagy a záridő szabályozása. Utóbbi esetében a maximum elérhető értéket azért megadhatjuk, 1/250-1 mp között. Ebben a módban szabadon korrigálhatjuk a fehéregyensúlyt, érzékenységet, a fénymérési és AF üzemmódokat, melyekre az előző beállításnál nem volt módunk. Ezek többsége a QMENU gombbal aktiválható gyorsmenüből is elérhető.
– MS1 és MS2: a korábbi modellben itt a két külön témamód beállítását lehetővé tevő SCN1 és SCN2 opciót kaptuk. Lényegében csak az elnevezés változott, hiszen alapesetben most is ugyanarról van szó. A My Scene (Saját Motívumprogram) 1-2 programhelyekre bármely témamódot beállíthatjuk a 27 közül, így azok a főtárcsáról azonnal elérhetők. A tárcsa elmozdításakor a képernyőn megjelenő animáció egy kis ikonnal tájékoztat, hogy melyik állásban melyik témaprogramot állítottuk be korábban. Ezekben a módokban nem szabályozhatók az állókép- és videofelvételi opciók.

programmódok képernyője

– SCN: a videofelvételi mód ezúttal kimaradt, hiszen külön gombot kapott. Helyette az összes témaprogram kiválasztásához használható SCN beállítást kapjuk, aminek az előző kettő mellett nincs sok jelentősége, csupán annyi, hogy lett egy harmadik mentési helyünk is a tárcsán témaprogramjaink számára, illetve ennél a módnál már bizonyos felvételi beállítások is elérhetünk, mint például a fehéregyensúly, AF mód, sorozatfelvétel, vagy a stabilizátor üzemmódja.
– vágólap: hasonló az operációs rendszerünknél megszokott vágólaphoz. Ideiglenes tárolóként használható, gyorsan visszakereshető emlékeztető képek, lefényképezett dokumentumok számára. Beállításaink korlátozottak és a képméret is maximum 2 megapixel lehet. A vágólap módban készült fényképeket és hangfelvételeket a memória külön könyvtárában tárolja a készülék. Ha vágólap üzemmódban kapcsolunk lejátszásra, csak a saját könyvtárában tárolt képek nézhetők vissza.

Hátul

(1) Felvétel/lejátszás kapcsoló: kétállású kapcsoló a felvételi és lejátszás üzemmód közötti váltáshoz. Minden esetben csak ennek segítségével válthatunk a kép mód között.
(2) Videofelvétel gomb: lenyomásával elindítható, illetve megállítható a mozgókép felvétel. A videózáshoz nem kell külön üzemmódot állítani.
(3) Négyirányú vezérlőgomb:
Felvételi módban a gombok egy-egy fontosabb funkciót vezérelnek:
– fel irány: expozíció korrekció (+/-2 Fé, 1/3 lépésekben), következő lenyomáskor automata expozíció sorozatot állíthatunk (+/-1 Fé, 3 kép), és a fehéregyensúly finomhangolását (+/-10 lépés) végezhetjük el a gombot egymás után lenyomva. Normál felvételi módban itt választható ki a Multi képarány sorozat, amely mindhárom lehetséges oldalarányban elkészíti ugyanazt a felvételt.

– bal irány (önkioldó), mely kikapcsolt, 2 és 10 másodperces állásban használható.
– jobb irány (vaku üzemmódok): automata, auto/vörösszem, derítő, lassú vakuszinkron/vörösszem, kikapcsolt.
– le irány: a normál, makró és makró zoom módok közötti váltásra szolgál. Utóbbinál legfeljebb 3x-os digitális zoom használható.
A menüben, vagy a gyorsmenüben (QMENU gomb) a négy iránygombbal navigálhatunk az egyes opciók között.
Lejátszásnál a jobb és bal gombbal lapozhatók a memóriában tárolt fotók és videók. Folyamatosan nyomva tartva bármelyiket, gyorslapozást végezhetünk A fel és le irányoknak ebben az üzemmódban nincs funkciója. Nagyított nézetnél viszont már mind a négy gomb használható, ugyanis ezek segítségével görgethető a képernyőn a kinagyított fotórészlet.

(4) MENU/SET: a menü be-és kikapcsolására szolgál (ha felvételi módban vagyunk, akkor az expo gomb félig lenyomásával is kiléphetünk a menüből). A SET funkció a navigációs gombokkal kiválasztott menübeállítás elfogadására használható.
(4) DISPLAY: bármely üzemmódban a képernyőn látható információk között lapozhatunk a segítségével. Ezzel a gombbal kapcsolható be az élő hisztogram, a kompozíciós segédrács (mindkettőt engedélyezni kell a menüben), vagy tüntethetők el az expozíciós adatok.
(5) Q.MENU/Törlés: Felvételi módban a fontosabb funkciókat összefoglaló gyorsmenü bekapcsolására szolgál. A normál menüben egy lépéssel visszaléphetünk a kiválasztott beállító képernyőről, vagy kiléphetünk a menüből.
Lejátszásnál a belső memóriában, vágólapon, vagy memóriakártyán tárolt képek, videók és hangfájlok törlésére szolgál. Lenyomása után egy választóképernyőt kapunk, melyben megadható, hogy az éppen megjelenített képet, több kijelölt fotót, vagy az összes tárolt (és előzőleg nem levédett) fénykép törlésre kerüljön.