Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ7 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

Míg korábban a 28mm-es elődnél nagyobb minimális hordótorzítást tapasztaltunk, ez az érték, a még nagyobb látószög miatt egy kicsit nőtt. A 0,7%-os eredmény azonban az ekvivalens 25mm-es nagylátószög tükrében még mindig igen jónak számít. Némileg zavaró lehet, ha szabályos formákat, például épületeket akarunk fotózni, de hobbi felhasználásnál ez a torzítás még bőven belefér.

Tele állásban ugyanazt az eredményt kaptuk, mint a TZ5-nél. A 0,1%-os párnatorzítás, szinte észrevehetetlen. Nem is igen kell vele foglalkoznunk. Ismét kitűnő eredmény. Persze újra felmerülhet, ami a nagyobb Panasonic modellekben is, hogy a Venus Engine ügyködik a geometriai torzításon. Nos, RAW formátum híján a dolgot nem tudjuk ellenőrizni. Meg kell elégednünk a már feldolgozott JPG-kel, de ha így is van, szerintem a jó végeredmény fontosabb, mint a feldolgozás ténye.

Torzítások a gyujtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=25 mm ekv.) hordótorzítás: ~0,7%

tele állásban (f=300 mm ekv.) párnatorzítás: ~0,1%

Közelfényképezés, makró

A DMC-TZ7-nél egy plusz üzemmóddal gazdagodott a makró kínálat. A normál makró módot AF Macro névre keresztelték és bekerült egy Zoom Macro opció is. Utóbbi segítségével legfeljebb 3x digitális zoommal növelhetjük a nagyítást. Ez persze jóval gyengébb felbontást, és a TZ sorozattal korábban elérhetetlen leképezési arányt is jelent.

A nagyítás persze ettől függetlenül is nőtt, mivel az előd 5 cm-es közelpontja, a frontlencsétől számítva 3 cm-re zsugorodott. Ez még a nagyobb képszög ellenére is jobb leképezést jelent. A fotóra így 61 helyett 43 mm széles terület fér, vagyis a leképezés mértéke kb. 30%-al növekedett. A közelebbről való fotózásnak csupán a téma megfelelő bevilágítása, a sarkok nagyobb geometriai torzulása és életlenedése lehet az akadálya.

Tele állásban normál AF-nél 2 méterről, makró módban pedig 1 m távolságból készíthetünk képeket. A lefedett terület így pontosan ugyanannyi (125 mm), mint a TZ5 modellben. Gyengébb nagyítás, de ezzel jobb képszéli élességet és szinte torzításmentes eredményt érhetünk el.

Makró képességek

nagylátószögnél (25 mm ekv.), 3 cm-ről legkisebb szélesség: 43 mm

tele állásban (300 mm ekv.) nagylátószögnél, 100 cm-ről legkisebb szélesség: 125 mm

Zoom macro beállítás (25mm ekv.)

A harmadik út az említett digitális zoom, amely kiküszöböli ugyan a normál makró mód képsarki hibáit (hiszen csak a képközépre közelítünk), de egyben az egész kép felbontását is rontja. Ha mégis szükséges a jobb nagyítás – akár a felbontás csökkenése árán is – akkor kb 14 mm széles területet fedhetünk le.

Vignettálás

Szintén felmerülhet a gyanú, hogy a képsarki sötétedés is szoftveresen korrigált, hiszen a nagylátószög korábbi 17%-os eredménye helyett, itt jóval kevesebbet, 8,3%-os mértünk, ráadásul nagyobb látószögnél. Ez csupán 1/4 fényértéknyi veszteséget jelent a képközéphez képest. A telénél mért érték még kevesebb, bár a 7,7% nem sokban marad el a nagylátószögnél tapasztalttól.

Peremsötétedés



sarkok fényerőcsökkenése: 8,3%


sarkok fényerőcsökkenése: 7,7%