Különlegességek
Ahogy az elején is említettem, a Pentax K-x milliónyi képfeldolgozási beállítást kínál, melyek közül néhányra szeretnék kitérni ezen az oldalon.
Egyedi színeffektek
A digitális gépekben már jól ismert színeffektek (Egyedi kép néven) itt is megtalálhatók. A készülék 7 előre tárolt színeffektust tartalmaz, különféle szituációkra kihegyezve. Ezek közül a ‘Világos’ beállítás jelenti a gyári alapértéket. A következőkben hat beállítást végeredményét tesszük közzé. A hetedik a monokróm, mely egy későbbi fejezetben kerül ismertetésre.
Képfeldolgozási beállítások
Bármely fenti ‘Egyedi kép’ effektus többféle képfeldolgozási beállítással finomíthatunk. Mindegyikük alá +/-4 fokozatú, kontraszt, világosság (High-key/low-key), színtelítettség, színezet, élesítés és finom élesítés beállítás tartozik. A normál élesítés egy durvább, a finom élesítés egy kisebb sugárral történő, részleteket kiemelő beavatkozás.
Monokróm effektusok
A hét ‘Egyedi kép’ effekt utolsó értéke a Monokróm, ugyanúgy tartalmazza a felsorolt élesítés, finom élesítés, kontraszt és világosítás funkciókat, de a színbeállítások helyett egy rakás színszűrőt, valamint egy +/-4 fokozatú, hideg és meleg tartományba való elszínezést tartalmaz. A szűrők közül az egyik legérdekesebb az infravörös, mely a klasszikus IR szűrőüvegek által adott hatást imitálja, elnyomva a zöld és sötétítve a kék színeket, melyek a monokróm képen fehérként és feketeként jelennek meg.
Monokróm szűrők
Digitális szűrők
A Pentax K-x rengeteg digitális szűrőt is tartalmaz, melyekkel egyedi képhatások vihetők a fotóra. Ilyen a vízfestmény, a halszem, vagy a retro hatás. Beállításaik is igen sokrétűek, így szinte kiváltható velük a számítógépes utómunka is. A gyárilag megadott digitális szűrők mellett teljesen egyedi beállítások is rendelkezésre állnak, tucatnyi opcióval. A digitális szűrők a kép mentése előtt is alkalmazhatók, de a már kész képek bármelyikére is használhatjuk őket. Nézzük a mentett képeken alkalmazható szűrők sorát!
Digitális szűrők
D-tartomány beállítása
A sokszor szűkösnek bizonyuló dinamika tartományt szabályozhatjuk ezzel a menüponttal, vagy legalábbis némi részletet csempészhetünk a menthetetlennek hitt fekete árnyékokba, vagy fehérre égett területekbe. Az árnyék kompenzáció, vagyis a sötét területek világosítása három fokozatban működik és ettől függetlenül, bármely fokozatban bekapcsolható a csúcsfények védelme is. Az árnyék világosítás meglehetősen látványos lehet, de a csúcsfényekbe csak alig láthatóan sikerült némi részletet visszahoznunk.
D-tartomány beállítása
HDR
Hasonló alapokon nyugszik az úgynevezett HDR funkció is. Ezúttal is a kép dinamikaátfogásának látszólagos javítása a cél, de sokkal erősebben. A HDR parancs beállítható a kép elkészítése előtt is, de a már kész képre is kiadhatjuk a digitális szűrők közül kiválasztva. Az utóbbinak akkor van értelme, ha a képen mozgás van, előre beállított HDR módban ugyanis a gép 3 felvételt készít egymás után és ebből állítja össze a végső, tónuskorrigált felvételt. Mozgó téma esetén tehát a felvételeken bemozdult, szellemképes hatást kapunk. Éppen ezért érdemes a HDR funkciót állványon használni, ha éles képet szeretnénk. Kétféle erősséget választhatunk, normál és high értéken.
HDR (dinamika kiterjesztés)
Lencsekorrekciók
Az objektívek néhány tipikus optikai hiányosságát hivatott csökkenteni a Lencsekorrekciók menüpont. Kétféle kompenzációt találunk itt: a Torzítás korrekció automatikusan javítja az optikák geometriai torzításait, mégpedig elég hatásosan. Az általunk próbált 18-55mm-es kitobjektív például nagylátószögnél 1,3%-os hordótorzítást produkált, ami a korrekció bekapcsolásával 0,2%-ra csökkent.
A másik funkció a longitudinális kromatikus aberráció, vagy magyarul színhiba csökkentése. Ez is látható javulást hoz, ahogy a lenti példákon megfigyelhető, bár nem tökéletes. Természetesen csak a színhiba fenti formáját képes javítani, így például a szenzornak betudható lilás színeltéréseket (erős kontrasztkülönbségű területek határán) nem csökkenti.
Lencsekorrekciók
Stabilizátor (SR)
Ahogy a cikk elején említettem, a Pentax K-x az érzékelő apró elmozdulásaival (vibrációjával) távolítja el az oda nem illő porszemeket. A stabilizátor nagyjából ugyanezen az alapelven működik, a kézben tartott gép kis elmozdulásait érzékelve, az indukált mágneses mezővel ellentétes irányba mozdítja a szenzort, ezzel kiküszöbölve a rázkódás miatti életlenséget. Az SR (Shake Reduction = Rázkódáscsökkentés) így minden csatlakoztatott objektívvel működik, nem kell azokkal együtt megvásárolnunk. A gyártó szerint kb. 2,5-4 fényértéknyi előnyt is adhat, de mivel az előző modellekben ugyanez a rendszer volt szolgálatban, az általunk akkor mértek nem indokolják ezt az optimizmust.
A K-x stabilizátora be- és kikapcsolt móddal rendelkezik, melyek a Felvételi menüben állíthatók. A rázkódáscsökkentés állóképeknél és videofelvételnél is működik.