Kipróbáltuk: Pentax K-x teszt

0

Kezelőszervek

Fent

(1) Be-, és kikapcsoló gyűrű.

(2) Exponáló (zárkioldó) gomb, az állóképek elkészítéséhez, valamint a videófelvétel indításához és leállításához.
(3) Expozíció-kompenzáció gomb: bármely felvételi üzemmódban a gomb lenyomásával majd a hátsó vezérlőtárcsa elfordításával korrigálhatjuk az expozíciós értékeket (+/-3 Fé között)
M (manuális) módban a hátsó tárcsa alapból a záridőt szabályozza, e gombbal pedig a rekeszállítás szabályozására válthatunk.
(4) Zöld gomb: a magasabb szériás Pentax DSLR-ekből átkerült kezelőszerv. Különböző expozícióvezérlési módok rendelhetők hozzá, így e gombról közvetlenül elérhető például a rekesz-, vagy záridő előválasztás, manuális módban pedig a javasolt expozíciós értékek azonnali beállítása.
(5) Üzemmód választó tárcsa: az elődnél egyel több üzemmóddal. A plusz mód a videofelvétel:

Vakutiltás: a fényképezőgép automata módban sem nyitja fel a vakut, ezért különösen hasznos lehet pl. múzeumban, vagy színházban, ha a vaku használata tiltott. A fehéregyensúly ebben az esetben automatikus.
Éjszakai portré: a kép vakuval készül a megvilágításnak megfelelő (többnyire hosszú) záridővel, emiatt a villanó a kép előterét , a hosszú záridő a hátterét exponálja ki. Állvány használata ajánlott. A fehéregyensúly automatikus értékre, a fókuszmód egyszeri módúra rögzítve.
Sport mód: rövid záridőt használ a gép a gyors mozgások „megfogásához”. Az élességállítás folyamatos, a fehéregyensúly automatikus.
Makró mód: közeli felvételek készítéséhez ajánlott. A fehéregyensúly automatikus értékre, a fókuszmód egyszerire, a színmód „természetes”-re rögzítve.
Tájkép mód: a készülék szűk rekeszt használ a minél nagyobb mélységélesség eléréséhez. A képfeldolgozás erősebb kontrasztot és élesítést, valamint a kék és sárga színek kiemelését támogatja. A fehéregyensúly automatikus, a fókuszmód egyszeri, a színmód „tájkép” beállításban rögzített.
Portré mód: az expozíció függvényében minél tágabb rekesz beállítására törekszik a gép, így kis mélységélességgel kiemelhető az éles portréalany a mosott háttérből. A fehéregyensúly automatikus, a fókuszmód egyszeri, a színmód „portré” állásban.

automatikus kép mód menüje

Autopict mód: teljesen automatikus üzemmód, melynél a fényképezőgép még az imént felsorolt témamódok közül is önállóan választ a kiértékelt képtartalomnak megfelelően. A programok arcfelismerő móddal is kiegészülnek.
SCN : további 10 témamód:

  • Éjszakai tájkép (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód),
  • Szörf & hó (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód),
  • Étel (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód),
  • Naplemente (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód),
  • Színpadi fény (fix automata fehéregyensúly, fix AF.C folyamatos fókuszmód, magas automata érzékenység minimum ISO200, de törekszik 1/500 mp-es zársebességet elérni, fix 2 Mpixel méret, fix JPEG mód),
  • Gyerekek (fix automata fehéregyensúly, fix AF.C folyamatos fókuszmód),
  • Háziállat (fix automata fehéregyensúly, fix AF.C folyamatos fókuszmód),
  • Gyertyafény (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód, vaku tiltás),
  • Múzeum (fix automata fehéregyensúly, fix AF.S egyszeri fókuszmód, vaku tiltás),
  • Éjszakai felvétel (fix automata fehéregyensúly, fix AF.C folyamatos fókuszmód, magas automata érzékenység minimum ISO200, de nem annyira magas, mint a színpad módnál, normál zársebességre törekszik, fix 2 Mpixel méret, fix JPEG mód).

Video mód: automatikusan bekapcsol az élőkép funkció, az expo gomb lenyomásával pedig megkezdhetjük a videofelvételt. A kioldó gomb ismételt megnyomásakor a mozgóképrögzítés leáll.
P: programautomatika mód, melynél a rekesz- és záridő értéken kívül minden mást a fotós állíthat. Az expozíciós alapértékekre csak az expo korrekcióval (+/-3 Fé), vagy az úgynevezett program eltolással lehetünk hatással. Ennél a gép által beállított rekesz és záridő érték együttesen tolható el. Ekkor a P Shift felirat jelenik meg az infó képernyőn.
Sv: a fotós a hátsó vezérlőtárcsa segítségével az érzékenységet szabályozhatja ISO100-12800 között, a gép pedig ennek megfelelően állítja be az expozíciós értékeket. Expozíció korrekcióra is lehetőségünk van ebben az üzemmódban.
Tv: záridő előválasztás. A felhasználó a záridőt szabélyozhatja a hátsó tárcsával, mégpedig a következő értékeken: 30”, 25”, 20”,15”, 13”, 10”, 8”, 6”, 5”, 4”, 3”, 2,5”, 2”, 1,6”, 1,3”, 1”, 0,8”, 0,6”, 0,5”, 0,4”, 0,3”, 1/4, 1/5, 1/6, 1/8, 1/10, 1/13, 1/15, 1/20, 1/25, 1/30, 1/40, 1/40, 1/50, 1/60, 1/80, 1/100, 1/125, 1/160, 1/200, 1/250, 1/320, 1/400, 1/500, 1/640, 1/800, 1/1000, 1/1250, 1/1600, 1/2000, 1/2500, 1/3200, 1/4000, 1/5000, 1/6000 mp. A lépésköz ezen értékeknél 1/3 Fé, de beállíthatjuk 1/2 Fé-re is. A gép a megszabott záridőhöz viszonyítva, automatikusan állítja be a rekeszértéket. Használhatunk expozíció korrekciót is.
Av: rekesz előválasztás. Hasonló az előző üzemmódhoz, de itt a rekesz értékét állíthatjuk, melyhez a gép – a fénymérés alapján – egy záridő beállítást rendel. A választható rekeszérték a géphez csatlakoztatott objektívtől függ. Elméletileg F1,0 és F99 között állítható. Az expozíció korrekció Av módban is lehetséges.
M mód: bármely beállításhoz hozzáférhetünk, beleértve a rekesz és záridő értékét is. A hátsó vezérlőtárcsával alapesetben az utóbbit állíthatjuk. A fent sorolt értékek a Bulb móddal egészülnek ki, melynél az exponáló gomb nyomva tartásának idejéig tart az expozíció. A rekeszállításhoz a gép tetején lévő expozíció korrekció gombot kell lenyomnunk, majd a hátsó tárcsát használhatjuk. Ebben az üzemmódban értelemszerűen nem kapunk expozíció korrekciós lehetőséget.

Elöl

(1) Bajonettzár kioldója objektívcseréhez. A gombot nyomva tartva, majd az objektívet jobbra, kb 60 fokban elfordítva leoldhatjuk a vázról. Az optika felhelyezése fordított irányban történik, de nem szükséges hozzá lenyomnunk a gombot.
(2) MF/AF: Automatikus vagy kézi fókusz kapcsoló. AF állásban a gép automatikusan állít élességet, MF módban kézzel állíthatjuk a keresőre hagyatkozva az objektív fókuszgyűrűjének elfordításával.

Hátul

(1) Vakunyitó gomb: megnyomásával felpattintható a beépített vaku (csak a gép bekapcsolt állapotában), mely egyben a villanó bekapcsolt állapotát is jelenti. A szükséges vakumód a le iránygomb lenyomása után megjelenő menüből választható ki. A vaku teljesítményét is ugyanitt módosíthatjuk a hátsó vezérlőtárcsával.
Lejátszás módban az éppen megjelenített kép törlését végezhetjük ezzel a gombbal.
(2) Hátsó vezérlőtárcsa: a gép legfontosabb paraméter beállító kezelőszerve. Felvételi módokban többnyire a rekesz és/vagy záridő érték szabályozására szolgál. Bármely más funkciógomb megnyomása után (pl.WB, vagy ISO) annak paramétereit állíthatjuk.
A menüben közvetlen lapozhatunk az egyes főoldalak között.
Lejátszáskor a mappa szerinti, vagy indexképes megjelenítés illetve a mutatott kép nézetnagyítását befolyásolhatjuk vele 1,2 – 16x-os zoomig.
(3) AF/AE-L: az automatikus élességállítás és/vagy a fénymérés rögzítésére, illetve aktiválására szolgál. Pontos funkcióját az Egyedi menübeállítások között állíthatjuk be. További információk a következő oldal Egyedi beállítások pontjánál.
(4) Lejátszás gomb, mely első megnyomásakor aktiválja, a következőnél pedig kikapcsolja a képek és videók visszajátszását. Lejátszás módból az expo gomb félig lenyomásával is visszakerülhetünk felvételi állásba.
(5) LV gomb: az élőkép (LiveView) mód be- és kikapcsolására szolgál. Az élőkép videó módban automatikusan is aktiválódik.

(6) Info gomb: felvételi üzemmódban a fontosabb képkészítési információkat tartalmazó képernyő jeleníthető meg a gombbal, melynek legtöbb adata közvetlenül innen is állítható. Újra lenyomva egy további adatbeállító oldalra jutunk.
Lejátszás módban a visszanézett képen megjelenő adatok mennyiségét befolyásolhatjuk vele. Alap esetben a fájl formátuma, neve, a rekeszérték és záridő látható, de megjeleníthetünk RGB vagy világossági hisztogramot, valamint egy újabb gombnyomással részletes felvételi infókat is. A felvételi adatok között a következőket találjuk: fájlnév, üzemmód, törlés elleni védelem, fókusz mód, használt fókuszterület, fénymérés, gyújtótávolság, záridő, rekeszérték, expozíció-kompenzáció, színtelítettség, színezet, high/low key érték, élesítés, kontraszt, témamód, vakumód, sorozatmód, érzékenység, képeffektus, képminőség, felbontás, színtér, fehéregyensúly, dátum. A fel vagy le gomb megnyomásával a szerzői jogi információk is megjeleníthetők.
(7) Menü: bármely üzemmódban a menü megjelenítésére szolgál. A belső menübeállításokból ezzel a gombbal léphetünk vissza a főmenübe. A részletes opciókról a következő oldalon lesz szó.
(8) A memóriakártya működését (adatforgalmat) jelző lámpa.
(9) Négyirányú vezérlőgombok: a menükben segítségükkel navigálhatunk az egyes opciók, és főoldalak között.
Felvételi üzemmódban egy-egy fontosabb szolgáltatás elérésére is használhatók, melyek piktogramja a gombokon látható. Ezek a következők:

  • Fel: kioldás és sorozatmódok beállítása
  • Le: vakumódok (lejátszáskor képmódosító gyorsmenü)
  • Balra: fehéregyensúly
  • Jobbra: érzékenység

Lejátszásnál a fotók (videók) közti lapozásra használhatjuk. Kinagyított kép esetén az képrészlet görgetését végzi.

(10) OK gomb: a kiválasztott értékek elfogadására szolgál.