Kipróbáltuk: Samsung GX-10 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Magam részéről kicsit nyersnek találom a Samsung GX-10 kialakítását, de ez teljesen szubjektív, hiszen a kényelemmel és a kezelőszervek elhelyezkedésével nem sok problémám akadt, két apróságot leszámítva. Az expozíció korrekció és a státusz LCD világítását egy gombra tették. Az előbbi elég gyakori funkció ahhoz, hogy sokat kelljen használni a gombot, amitől világosban is élvezhetjük a szép zöld LCD háttérvilágítást. A világítás ugyan letiltható a menüben, de ebben az esetben viszont sötétben kell majd kotorásznunk, hogy újra engedélyezzük. A másik a bajonett balján található AF-módválasztó kapcsoló, aminek három állása nagyon lazán járt, így átkapcsolva nem igazán érezni, hogy éppen melyik állásban járunk. Mindig oda kellett pillantanom.

A váz magnéziumból készült és 72 helyen szigetelték a por és nedvesség behatásaival szemben, ami kategóriájában (és főleg ilyen áron) ritkaságnak számít. Illesztései emiatt kiválóak, a gép jól összerakott, masszív szerkezet benyomását kelti. A fontosabb beállításokat a váz kezelőszerveivel is elvégezhetjük, amelyek használata egy fél óra alatt könnyen megszokható és a fentieket leszámítva átgondolt.

LCD és kereső

A hátsó LCD kijelző egy alacsony hőmérsékletű, poliszilikon TFT, átlósan 2,5” mérettel, ami elvileg 6,3 cm-t jelent, de mi csak 6 cm-es hasznos képméretet mértünk (~2,36”). A 210 000 képpontos felbontás kellően részletgazdag képet biztosít, aminek fényerejét +/-7 fokozatban állíthatjuk. Én kissé erős kontrasztúnak találtam az alapbeállítást. Az LCD laposabb szögből nézve is megfelelő képet ad, az erős, tűző napsütéssel viszont neki is meggyűlik a baja.

Nagyítás lejátszás módban

Az LCD-n nem kapunk fotózás közben élőképet, csupán a menük használatára és a képek visszanézésére használható. A megjelenített fotó 20x-os méretig nagyítható, ami 193 pixel széles képterületet jelent. A nagyítás kiváló, a Samsung GX-10 nem interpolált részletet mutat, így az élesség jól ellenőrizhető a képkivágáson.

A gépváz tetején lévő státusz LCD kiosztása megegyezik a Pentax K10D-vel. A megjelenített információk: záridő, rekeszérték, vakumód, sorozatmód, automatikus expozíció sorozat, önkioldó státusz, többszörös (multi) expozíció, manuális fehéregyensúly kijelzés, hátralévő képek száma, akkutöltöttség, expozíció-korrekció, vakuteljesítmény-korrekció, RAW és RAW+ képformátum (ha engedélyezve van).

A hátsó INFO gomb megnyomására az LCD monitoron is megjeleníthetők a legfontosabb expozíciós információk. A különbség mindössze a Samsung GX-10 kék háttere.

A kereső látható mérete, egyéb DSLR típusokkal összehasonlítva

A Samsung GX-10 pentaprizmás keresője 95%-os lefedettségű, nagyítása 0,95x-ös. Látható képmérete tökéletesen megegyezik a Pentax K10D-vel és alig láthatóan nagyobb a Nikon D200-nál. Ez egy képzeletbeli 1x nagyítású, 100%-os lefedettségű full-frame kereső képének 60%-át jelenti, de a gyakorlatban nem létezik ilyen kereső. Célszerűbb a meglévő DSLR vázakhoz hasonlítanunk. A mellékelt képen a full-frame érzékelős Canon EOS-5D, az említett Pentax és Nikon gép, valamint a hasonló árketegóriát képviselő Canon 30D keresőképéhez hasonlítottuk (arányaiban).

A kereső tetején egy dioptria korrekciós csúszógomb található, amelyet -2,5…+1,5 értékek között állíthatunk.

A kereső információi: képstabilizáció állapota, vaku ikon, záridő, rekeszérték (a P, Tv, Av, M és B módokban aláhúzott értékeket láthatunk), fókusz helyesség, manuális fókuszmód, expozíciós skála, expozíció korrekció, vakuteljesítmény korrekció, rögzített fénymérés, ISO figyelmeztetés, hátralévő képek száma.

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élleségállatáshoz a képmező közepére 9 db keresztszenzoros AF-pontot helyeztek el. Szélein további 2 pontot találunk. Az AF pontok kiválasztásához a négyirányú vezérlőgomb körüli gyűrűt használhatjuk. Beállítható többpontos (a gép választ a 11 AF mező közül), egyéni (a fotós választ a nyílgombokkal), vagy középpontos mód. Az aktív AF pontot piros fény jelzi a keresőben, de nnek felvillanását letilthatjuk.

Az élességállítási módok az objektív bajonett bal oldalánál lévő kapcsolóval állíthatók az alábbi állásokba:

  • SAF: egyszeri autofókusz (az exponáló-, vagy AF gomb lenyomására aktiválódik a beállított fókuszpontotn)
  • CAF: folyamatos autofókusz (a kép elmozdításával átáll a fókuszpont alatti területre)
  • MF: kézi élességállítás

Fénymérési mezők

A váz hátulján AF gombot is találunk, ami a beállított funkciójától függően, aktiválja, törli, vagy a középső fókuszpontra helyezi a fókuszt. Az autofókusz sebessége nagyban függ a használt objektívtől. Az általunk tesztelt objektívek sebesség adatait a Mért értékek részben közöljük.

A Samsung GX-10 három fénymérési módot kínál: 16 szegmenses mátrix, középre súlyozott átlagoló és szpot. Ezek a bal oldali módválasztó tárcsa alatti kerékkel állíthatók. A fénymérést hozzárendelhetjük az aktuális AF-ponthoz is, ami szpot mérésnél jelent előnyt. A fénymérés és AF együttes működése engedélyezhető és letiltható a Custom1 menüben.

Vaku

A beépített vaku a Pentax P-TTL rendszerét használja a fényméréshez. Felnyitása a bal oldalán lévő gombbal történhet (még auto módban is). Nyitott állapotban 8 cm-re emelkedik az optika középtengelye fölé. Kulcsszáma ISO100 érzékenységnél 11-es, ami F3,5 (nyitott rekesznél) kb. 3,15 méterig biztosít kellő megvilágítást. A vakumódok az Fn gomb lenyomására megjelenő menüben állíthatók: auto, derítő, auto/vörösszem csökkentés, derítő/vörösszem csökkentés, szinkron 1. redőnyre, szinkron 1. redőnyre/vörösszem csökkentés, hátsó redőny szinkron. Az összes vakumód csak USER módban használható. A bármelyiket választva a hátsó tárcsával közvetlenül állítható a villanó teljesítménye (-2…+1 Fé).

A főtárcsán külön vakuszinkon-mód (X) is beállítható. Ilynekor a legrövidebb szinkronidőre, 1/180 mp-re áll a záridő és ehhez rendelhetünk nekünk tetsző rekeszértéket.

A Samsung GX-10 nem kapott szinkroncsatlakozót, de külső vakupapucsot természetesen találunk a tetején. Ehhez a Samsung a SEF-36PZF és SEF-54PZF vakut kínálja a géphez, melyek közül az előbbit ki is próbálhattuk.

SEF-36PZF

SEF-36PZF

A SEF-36PZF viszonylag kompakt (70 x 110 x 115 mm, 270 gramm) villanó, 36-os maximális kulcsszámmal (ISO100, 85mm). Az ilyen teljesítményű vakukhoz képest igen gazdag szolgáltatáskészletet kínál.

SEF-36PZF

Az zoom 20-85mm között szabályozható kézzel, de bízhatjuk az automatikára is. A 20mm-es álláshoz egy beépített, lehajtható panelt kapunk a készülékhez. Úgyszintén beépített alaptartozék egy kihúzható diffúzorlap, ami közvetett vakuzás esetén lágyabb megvilágítást ad. A közvetlen megvilágításhoz a vakufej 6 pozícióban (-10, 0, 45, 60, 75 és 90 fok) dönthető a jobb oldalán található gomb segítségével. Sajnos a fej elfordítása nem lehetséges. A vaku vörös színű AF segédfényt is kibocsát, ami 1-7 méter között hatásos. A SEF-36P ZF-et vezeték nélküli rendszer részeként is használhatjuk (közvetlenül a fényképezőgéppel vezérelve) és megoldható vele a nagy sebességű vakuszinkron, és megvilágítást tesztelő modellező fény is bekapcsolható.
Beállítható P-TTL, TTL, automata és manuális módba. Teljesítménye manuálisan 1/32-ig leosztható. Saját vakukorrekciója -3,0..+1 Fé értékek között állítható 0,5 Fé lépésekben.

SEF-36PZF

SEF-36PZF

Érdekessége, hogy nem csak kisfilmes (APS-C) vázakon, de a Pentax 645 és 67 rendszerű, középformátumú gépein is használható. Áramellátásához 4 db AA méretű (ceruza)elem vagy akkumulátor szükséges. Ni-MH akkumulátorral kb.160 kisütést bír. Lítium, vagy alkáli elemekkel ez az érték 250-300 felvillanás is lehet. A vakuhoz egy összehúzható, bőr puhatokot mallékel a gyártó.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A készülék bal oldalán lévő kihajtható ajtó szintén időjárásálló szigetelést kapott. Alatta találjuk a vezetékes távkioldó, a kombinált USB- és videó kimenet, valamint az opcionálisan beszerezhető hálózati táp aljzata. A szintén külön megvásárolható távvezérlőnél a menüben letilthatjuk az AF működését, így csak a kioldásért felel.

A Samsung GX-10 alján egy gumikupak alatt helyezték el a portrémarkolat csatlakozóját. Tőle jobbra – pontosan az optikai középtengellyel párhuzamosan találjuk a fém állványmenetet, balra pedig az akkumulátor foglalatának ajtaját. Az ajtó állványra helyezett gépnél is nyitható. A menet egyetlen hátránya, hogy nincs körülötte csúszásgátló felület az állványfej, vagy gyorstalp szilárdabb tapadásához. Sajnos ez pont a mellézsúfolt portrémarkolat csatlakozónak köszönhető.

Az akku ajtaja szintén por- és cseppmentes szigetelést kapott, nyitása ezért kissé körülményesebb, de rendkívül biztonságos. Az akku véletlen kicsúszását egy külön rugós retesz is gátolja.

A Samsung GX-10-hez SLB-1674 jelű, 1620 mAh (7,4V9 kapacitású, lítium-ion akkumulátorát mellékeli a gyártó. Az akkuhoz saját hálózati töltő is jár, amellyel 150-180 percbe telik annak feltöltése. Az akku töltöttsége a státusz kijelzőn és a keresőben megjelenő ikonnal ellenőrizhető. Sajnos a három fokozatú kijelzés nem túl következetes. Többször előfordult, hogy a merülés közeli állapot jelzése után legközelebb teljes töltöttséget mutatott az ikon. Az akkumulátor a Samsung mérései szerint , normál használat mellett 510 percet bír, 50%-os vakuzással pedig 440-et. A képek visszanézésére 300 percig használható. Tesztjeink során, normál körülmények között, a képstabilizátor használata mellett kb. 220-250 fotó készítését bírta egy feltöltéssel, ami alapvetően nem túl nagy teljesítmény, de stabilizátorral együtt talán elfogadható.

A markolat jobbján található akkufedél szintén szigetelt és hasonló módon – egy kihajtható kapcsoló elfordításával – nyithatjuk mint az akku ajtaját. Nyitott ajtónál a fényképezőgép kikapcsol, illetve nem kapcsolható be. A foglaltba SD, vagy SDHC memóriakártyák helyezhetők.