Képminőség
Képzaj
Az alábbi táblázatban a gép teljes ISO érzékenység tartományában készített JPEG és RAW fotók láthatók, ugyanarról a témáról, ugyanolyan megvilágítás mellett, ugyanazokkal a beállításokkal (kivéve a záridőt).
A JPEG fotók kikapcsolt zajszűrés mellett készültek, míg a RAW képek konvertálásához a Adobe Lightroom v5.5 RC szoftver alap beállításait használtuk (világossági zajcsökkentés: 0; színzaj szűrés: 25)
A fotókat a fényképezőgéphez kapott Sony E 16-50mm F3,5-5,6 PZ objektívvel készítettük.
Érzékenység – képzaj
Az eredeti RAW fájlok letölthetők:
ISO100,
ISO200,
ISO400,
ISO800,
ISO1600,
ISO3200,
ISO6400,
ISO12800,
ISO25600.
Zajszűrés
A fenti táblázatban már láthattunk mit tud a gép JPEG-ben és RAW-ban kikapcsolt zajszűréssel. Az alábbiakban a Magas érzékenységű zajszűrés két további fokozatának eredménye látható. Elődjéhez hasonlóan itt is Alacsony és Normál beállításban használható a gép.
A táblázatunkban szereplő képek csak JPEG formátumban készültek, hiszen a szoftveres zajszűrésnek RAW-ban nincs hatása. Az érzékenység ISO800 és 25600 közötti volt.
A készülék hosszú záridős zajcsökkentéssel is rendelkezik, mely ugyanott (a Beállítás menüben) aktiválható.
Zajszűrés
10 x 15 cm-es papírkép méret
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×15 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép. A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×15 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Érzékenység – képzaj; 10×15 cm-es papírképen (szimuláció)
RAW fájlok dinamika tartaléka
A JPEG szűrhető, viszont a RAW számlájára még több pozitívum, többek között a nagyobb dinamika tartomány írható. Ennek kihasználásához egy jó konverterre is szükség lesz, mely esetünkben az Adobe Lightroom 5.5 volt.
Tesztünk során a szokásos kérdésekre voltunk kíváncsiak: meddig húzható fel egy jelentősen, akár több fényértékkel alulexponált kép, és meddig húzható vissza világosságban egy túlexponált. Ehhez ISO1600-ban készítettük el a képeket.
Az alulexponált képek világosításával nem is annyira a részletek teljes hiányával, inkább a zaj növekedésével kell számítanunk, ami persze a sötét területek lassú részletvesztését is magával hozza. Az Alpha-600-nél -2 fényérték még elfogadhatóan világosítható, és szűrhető, -3 fényértékkel alulexponált képnél már a színek eltolódását és túlságosan magas zajszintet kapunk.
A túlexponált fotók is visszahúzhatók bizonyos szintig. Itt többnyire a csúcsfényes területek kiégését kockáztatjuk, ami a kép kilyukadásával jár, vagyis a kiégett területen semmilyen részlet nem hozható vissza a fotó sötétítésekor. Tesztalanyunk nagyon jól teljesített ezen a téren, mivel csak +2 Fé túlexpozíciónál kezdtek megjelenni a visszafordíthatatlan kiégés jelei. Sorozatunkat viszont nagyon picit alulexponáltuk, így a reális érték 1 2/3 Fé körüli, ami szintén kiváló eredmény.