Címlap 2015

Archívum

DxO FilmPack 5

Az okostelefonok előhívta képeffektezési mánia közepette a trendi effektus mögött néha nehéz észrevenni a fotót. Ha már azzal a reménnyel állunk neki egy fotó átszerkesztésének, hogy javítsunk rajta, érdemes minőségi szoftvert használni a feladathoz. Ehhez többnyire nem mobiltelefonra, hanem egy számítógépre lesz majd szükség, és egy olyan alkalmazásra, mint az itt következő.

Történelem: AGFA

Az AGFA cég históriája hasonló a német fotótechnikai vállalatok nagy részéhez. A háború után világhírnevet és komoly piaci pozíciót szerzett társulás a 60-as, 70-es évek japán termékáradatával képtelen volt felvenni a versenyt és mára jelentősen kiszorult a fotópiacról. Rövid történelmi összefoglalónk betekintést enged a fényes múltba, és a még mindig élő jelenbe.

Történelem: Metz

Az olyan monstrumok, mint a Sanyo és a Samsung, vagy akár a fotótechnikában óriásnak számító Canon és Nikon mellett akadnak kisebb, sőt nemzetközi összevetésben kimondottan törpe gyártók, akik maguk is hozzátettek e szegmens működéséhez. Ha azt mondom Metz, bizonyára sokak előtt egy vaku képe kezd körvonalazódni. Nem véletlenül.

Történelem: Olympus

Bár az Olympus nevet legtöbben a fotózás világából ismerjük, az idén 90 éves japán cég vetélytársaihoz hasonlóan nem fényképezőgép, hanem optikai eszközök gyártásával Takachiho Seisakusho néven kezdte sikertörténetét. A minőségi mikroszkóp és orvosi hőmérőgyártásban elért eredmények után az első fényképezőgép 1936-ban készült el.

„Nem szabad akarni az alkotást” – interjú Keleti Éva fotográfussal

Az, hogy mi a művészet, nehéz megállapítani – vallja Keleti Éva, aki még most is folyamatosan küzd azért, hogy a fotóművészet az őt megillető helyére kerüljön elismertség szempontjából. Bár ma már ritkán fényképez, ezer szállal kötődik a fotós közeghez, és úgy gondolja: a digitális kor hamarosan letisztul, és visszatér a fotózás gyökereihez.

„A fényképezés egyfajta terápia is” – interjú Marjai Judit fotóművésszel

Aktmodellként kezdődött, majd fotósként folytatódott Marjai Judit karrierje, aki a legszívesebben azt csinálja, amit ő akar. Kóka Jánostól Karafiáth Orsolyáig rengetegen megfordultak már a fényképezőgépe előtt, ő pedig vallja: képei kérdéseket tesznek fel, amikre válaszolni a közönségnek kell.

Teszt: Online fotólaborok

Ha kipróbáljuk az otthoni fotónyomtatókat, akkor nem maradhat el az online digitális fotólabor teszt sem. Bár elég sok online fotókidolgozást hirdető honlapot találtunk, valóban működő rendszer alig akad közöttük.

Kipróbáltuk: Sanyo VPC-SX550 teszt

A japán Sanyo márka nem elsősorban a digitális fényképezőiről ismert Magyarországon. Most a Guards Rt. jóvoltából lehetőségünk volt megismerkedni a cég egyik digitális fényképezőgépével is.

Photokina 2000

Valószínűleg idén is sok szakember kel útra Magyarországról is Kölnbe, hogy végigjárja a rangos Photokina pavilonjaiban a világ minden tájáról összesereglett kiállítókat. Nekik szeretnénk segítséget nyújtani, hogy könnyebben eligazodjanak a digitális fotózással kapcsolatos termékek között.

Inkompatibilitási problémák a 64 MB-os SmartMedia kártyákkal?

Úgy néz ki, hogy a SmartMedia kártya mizéria még mindig nem oldódott meg teljesen. Úgy tűnik, hogy megismétlődik a 16 illetve 32 MB-os kártyák megjelenésekor felbukkanó inkompatibilitási probléma.

NÉPSZERŰ CIKKEK

Objektívgomba ellen intim betéttel?

Újra és újra visszatérő téma az objektívek gombásodása, amelynek elkerülésére többféle javaslatot is láttunk már. De tényleg megelőzhető a gombásodás pusztán intimbetétbe csavarással? ...

Konyhanyelven a halszemobjektívekről

Csodás égfotók, dinamikus extrém sport képek, különös, torz hatás. A halszem objektív különleges helyet foglal el a fotósok kelléktárában. Milyen fajtái léteznek? Egy kis...

Így készíts valóságosnak ható tócsát a képedre!

Csak egy ingyen elérhető textúra, a Vanishing Point és pár réteg használata kell az igen látványos virtuális pocsolyák létrehozásához.

Így készíts otthon olcsó tárgyfotós studiót

Szeretnél igényes tárgyfotókat készíteni, de nincsenek méretes szoftboxszal ellátott stúdióvakuid vagy tárgysátrad? Itt a megoldás! Jon Legge 5 perces rövidfilmjében lépésről lépésre...

Negyed óra a diffrakcióról

Steve Perry videója a fényelhajlásról. Ha nem csak gombot szeretnél nyomkodni, hanem érdekel a fotózás fizikája is és a lehető legtöbbet szeretnéd kihozni a...