Címlap 2015

Archívum

Hullámvasúton a fényképezőgép

Egy kis történelmi áttekintés a fényképező eszközök elmúlt 60 évéről, és trendjeiről a statisztikák tükrében. Statisztikák? Igen összeszedtünk néhány számadatot, de igyekszünk kevésbé szárazak lenni, mint egy gimnáziumi matekóra. Honnan jött, és hová tart a fényképezőgép ipar?

Adatlap a konyhában

Mi történik, ha elénk toppan egy fényképezőgép adatlap, de kezdőként az ott leírtak nagy részét nem értjük. Semmi gond! Rövid összefoglalónkkal a Pixinfo adatlapok útvesztőjét szeretnénk megvilágítani.

Megrengetett fotóipar

A néhány napja Japán közelében történt borzalmas földrengés és szökőár komolyan érintette a világ fotóiparának fellegvárát is. A japán gyártók már mind tájékoztatták érintettségükről a sajtót és a partnereiket. Összefoglaltuk, hogy melyik cég mely tevékenységeiben várható fennakadás, illetve hogy első lépésként hol milyen formában vesznek részt a kárelhárításban, kárenyhítésben.

Történelem: Polaroid

Amerika büszkesége, az instant fotózásban és a polárszűrő technológiában élenjáró Polaroid, a közelmúltban inkább sorozatos csődjeiről volt híres. A sokadik tulajdonosváltás után a vállalat még mindig él, bár egykori sikereitől már csak az olyan összefoglalók hangosak, mint a most következő.

Történelem: Samsung

A digitális fotózás japán hegemóniája közepette jól esik néha más nemzetek élharcosaival is találkozni. A koreai Samsung – bár régi játékosa e szegmensnek – az elmúlt évekig nem tartozott az élmezőnyhöz. Az utóbbi időszakban azonban nagy felfutást produkált, és manapság már bőven az elit klub tagja olyan egyedi fejlesztésekkel, mint legutóbbi nagyágyújuk a világ első cserélhető objektíves, APS-C szenzoros hibridje az NX10.

Samsung Forum 2010

Túl vagyunk a CES-en, az MWC-n és a PMA első napjain, így eljött az idő, hogy a nagyobb szórakoztató elektronikai gyártók az idei év első felére bejelentett termékeiket egyben bemutassák az európai újságíróknak. Tegnap a Samsung rendezvényére voltunk hivatalosak Bécsbe, ahol a 3D-s tévék és robot porszívók mellett kiállították a most szombaton bejelentett legújabb digitális fényképezőgépeket is. Rövid élménybeszámolómban az ebédre elfogyasztott gigantikus bécsi szeleten túl a Samsung EX1-gyel készült tesztfotók képminőségére is kitérek.

Történelem: Casio

Kvarcóra, zsebszámológép, szintetizátor, digitális fényképezőgép... melyik gyártó jut eszünkbe a felsorolt termékekről? Akinek a Casio, az ügyesen gondolkodott, – vagy csak olvasta a címet - a cég történetét pedig a következő cikket elolvasva ismerheti meg.

Visszapillantó: 2009 fotós újdonságai

Itt az év vége, a karácsony, a megpihenés időszaka. Pihenés közben nézzünk egy kicsit a múltba! Na, ne túl messzire, csak az elmúlt évre, és koncentráljunk a 2009 hozta újdonságokra, trendekre! A következő oldalon megpróbáltuk szubjektíven összeszedni az általunk fontosabbnak vélt idei bejelentéseket, érdekességeket.

Történelem: Sony

A Konica-Minolta DSLR-ek történelme ott ért véget, ahol a Sonyké elkezdődött. Ez már valóban egy másik sztori, mely azonban nem ezzel az eseménnyel kezdődött. A gyökerekhez legalább harminc évet kell visszarepülnünk az időben, egy akkor még gyenge sajtóvisszhangot kapott, de mára fordulópontot jelentő napig. Az első kereskedelmi forgalomba szánt digitális fényképezőgépig, melynek tetején ez a logó állt: Sony.

Röviden: Casio Exilim EX-FC100 teszt

A Casio ezidáig négy olyan fényképezőgépet dobott piacra, mely a Sony ultragyors CMOS szenzorára épül. A bridge képességekkel felvértezett Exilim EX-F1 és a kompromisszumosabb ultrazoom Exilim EX-FH20 után idén januárban jelentette be ultrakompakt, zsebre vágható Exilim EX-FS10 és EX-FC100 modelljeit, melyek főként zoomátfogásban térnek el egymástól. Nézzük mit is tud az 5×-ös zoomos, 9 Mpixeles, ultragyors ultrakompakt, az Exilim EX-FC100.

NÉPSZERŰ CIKKEK

Ajándék ötletek fotósok számára

Nem, ez most nem egy újabb fényképezőgép/objektív ajánló. Ezekkel ugyanis a fotósok általában már rendelkeznek. De akkor mit lehet nekik venni? Nem kell kétségbe...

Heti Fortepan – 23.: Így építik újra a múltat

A Fortepan archívum segíti a régi hangulatú, kosztümös filmek látványtervezőinek munkáját is.

Fényírás utómunkával

Hogyan készítsünk ilyet: ilyenből: A toll eszköz lesz a segítségünkre. A vonalak egy új rétegre kerülnek, majd a réteg tulajdonságai között...

Úgy érzed tutibiztos az archiválásod? Nézd meg ezt!

Sam Hurdon washingtoni esküvőfotós blogjában mutatta be, hogyan és milyen rendszer szerint archivál. Gyanítom, kevesen vagyunk, akik ezt nála precízebben művelnénk... Lehetne paranoiának is...

Mi az a CRI és miért is jó ez nekünk?

A CRI, azaz a Color Rendering Index nem annyira új keletű, mint gondolnánk. A szín visszaadási indexként fordítható paraméter manapság főként a LED-es fényforrásoknál...