Címlap 2015

Archívum

Hullámvasúton a fényképezőgép

Egy kis történelmi áttekintés a fényképező eszközök elmúlt 60 évéről, és trendjeiről a statisztikák tükrében. Statisztikák? Igen összeszedtünk néhány számadatot, de igyekszünk kevésbé szárazak lenni, mint egy gimnáziumi matekóra. Honnan jött, és hová tart a fényképezőgép ipar?

Adatlap a konyhában

Mi történik, ha elénk toppan egy fényképezőgép adatlap, de kezdőként az ott leírtak nagy részét nem értjük. Semmi gond! Rövid összefoglalónkkal a Pixinfo adatlapok útvesztőjét szeretnénk megvilágítani.

Megrengetett fotóipar

A néhány napja Japán közelében történt borzalmas földrengés és szökőár komolyan érintette a világ fotóiparának fellegvárát is. A japán gyártók már mind tájékoztatták érintettségükről a sajtót és a partnereiket. Összefoglaltuk, hogy melyik cég mely tevékenységeiben várható fennakadás, illetve hogy első lépésként hol milyen formában vesznek részt a kárelhárításban, kárenyhítésben.

Történelem: Polaroid

Amerika büszkesége, az instant fotózásban és a polárszűrő technológiában élenjáró Polaroid, a közelmúltban inkább sorozatos csődjeiről volt híres. A sokadik tulajdonosváltás után a vállalat még mindig él, bár egykori sikereitől már csak az olyan összefoglalók hangosak, mint a most következő.

Történelem: Samsung

A digitális fotózás japán hegemóniája közepette jól esik néha más nemzetek élharcosaival is találkozni. A koreai Samsung – bár régi játékosa e szegmensnek – az elmúlt évekig nem tartozott az élmezőnyhöz. Az utóbbi időszakban azonban nagy felfutást produkált, és manapság már bőven az elit klub tagja olyan egyedi fejlesztésekkel, mint legutóbbi nagyágyújuk a világ első cserélhető objektíves, APS-C szenzoros hibridje az NX10.

Samsung Forum 2010

Túl vagyunk a CES-en, az MWC-n és a PMA első napjain, így eljött az idő, hogy a nagyobb szórakoztató elektronikai gyártók az idei év első felére bejelentett termékeiket egyben bemutassák az európai újságíróknak. Tegnap a Samsung rendezvényére voltunk hivatalosak Bécsbe, ahol a 3D-s tévék és robot porszívók mellett kiállították a most szombaton bejelentett legújabb digitális fényképezőgépeket is. Rövid élménybeszámolómban az ebédre elfogyasztott gigantikus bécsi szeleten túl a Samsung EX1-gyel készült tesztfotók képminőségére is kitérek.

Történelem: Casio

Kvarcóra, zsebszámológép, szintetizátor, digitális fényképezőgép... melyik gyártó jut eszünkbe a felsorolt termékekről? Akinek a Casio, az ügyesen gondolkodott, – vagy csak olvasta a címet - a cég történetét pedig a következő cikket elolvasva ismerheti meg.

Visszapillantó: 2009 fotós újdonságai

Itt az év vége, a karácsony, a megpihenés időszaka. Pihenés közben nézzünk egy kicsit a múltba! Na, ne túl messzire, csak az elmúlt évre, és koncentráljunk a 2009 hozta újdonságokra, trendekre! A következő oldalon megpróbáltuk szubjektíven összeszedni az általunk fontosabbnak vélt idei bejelentéseket, érdekességeket.

Történelem: Sony

A Konica-Minolta DSLR-ek történelme ott ért véget, ahol a Sonyké elkezdődött. Ez már valóban egy másik sztori, mely azonban nem ezzel az eseménnyel kezdődött. A gyökerekhez legalább harminc évet kell visszarepülnünk az időben, egy akkor még gyenge sajtóvisszhangot kapott, de mára fordulópontot jelentő napig. Az első kereskedelmi forgalomba szánt digitális fényképezőgépig, melynek tetején ez a logó állt: Sony.

Röviden: Casio Exilim EX-FC100 teszt

A Casio ezidáig négy olyan fényképezőgépet dobott piacra, mely a Sony ultragyors CMOS szenzorára épül. A bridge képességekkel felvértezett Exilim EX-F1 és a kompromisszumosabb ultrazoom Exilim EX-FH20 után idén januárban jelentette be ultrakompakt, zsebre vágható Exilim EX-FS10 és EX-FC100 modelljeit, melyek főként zoomátfogásban térnek el egymástól. Nézzük mit is tud az 5×-ös zoomos, 9 Mpixeles, ultragyors ultrakompakt, az Exilim EX-FC100.

NÉPSZERŰ CIKKEK

Magyar fotós szervezetek és intézmények

Magyarországon nem csak a fotózásnak, de a fotós szakmai szervezeteinek is van hagyománya. Ezek neveivel leggyakrabban pályázatok vagy kiállítások anyagaiban találkozhatunk, miközben a kisebb klubok mellett jelentős szerepük van a fotós közélet alakításában.

Szabad-e ingyen fotózni?

A sokszor előkerülő témát főképp profi fotósoktól hallhatjuk, s nem feltétlenül csak itthon, hanem külföldön is. De vajon szabad-e ingyen fotózni? Vagy ezzel tényleg...

Nem csak a méret a lényeg: Világítás és fényformáló 1×1.

Mark Wallace az Adorama TV-ben megmutatja nekünk, miért fontos a méreten kívül más is! Amint azt a tapasztaltabb fotósok már bizonyára...

(Ön)portré ötletek – Nikon #CreateYourLight

A Nikon újabb videókat tett közzé, amelyből ezúttal a portré, illetve önporté készítés trükkjeit, érdekességeit tudhatjuk meg. Mind az angol nyelvű Nikone Europe, mind a...

Billentyűparancsok Lightroomhoz és Photoshophoz

Webes shortcut puska Adobe Photoshophoz és Lightroomhoz.