Röviden: Minikamerák tesztje

0

Sony Bloggie MHS-PM5

Külső

A Sony Bloggie minikamera sorozat jelenleg két tagot számlál, melyek közül a különleges MHS-PM5 modell járt a kezeink között. Különlegességét a körbeforgatható objektívjének és kiegészítőjének köszönheti. Az objektívet a külvilág felé forgatva a gép azonnal bekapcsol, bár ehhez egy külön gombot is találunk az oldalán. 270 fokban mozgathatjuk, és felfelé, illetve hátra az LCD felé mutatva meg is akad.

A kamera egyébként igényesen összerakott, többségében jó anyagminőségű alkatrészekből áll. Sok tekintetben hasonlít a Panasonic zsebkamerájára, de másolásról persze szó sincs. Mindössze arról van szó, hogy nagyon hasonló a fényes fekete műanyag elő- és hátlap, az oldalsó, elegáns krómszegély, a csatlakozónyílások fedele és az alul lévő tológomb, mellyel a beépített USB csatlakozó tolható ki a vázból.

Az USB port fölött helyezték el az A/V kimenetet, mely a Sonyhoz híven egy egyedi aljzatot kapott. Följebb találjuk a zoomállító tolókapcsolót, mely szintén egyedi tesztgépeink között. A kapcsoló mellett a hátlap felé eső részen egy külön videofelvétel indító, és exponáló gomb kapott helyet. A kamera felső szélén egy kerek bekapcsoló gomb zárja a sort. A bal oldalon lévő krómszegély az említett konkurenshez hasonlóan nyitható, de strapabíróbb kivitel. Alatta helyezték el a lítium-ion akkumulátor és a memóriakártya foglalatát.
Hátul az átlagnál nagyobb LCD kijelző található 2,4”-os átlóval és 230 400 képpontos felbontással, tehát ebben is jobb a többieknél. Alul mindössze három kezelőszerv árválkodik, egy lejátszás gomb, egy navigációs joystick (mely gombként is használható), valamint egy menügomb.

A Sony Bloggie alján műanyag állványmenet található. A készüléke fekete mellett fehér, kék és rózsaszín változatban is kapható.

Szolgáltatások

A bevezetőben említettem egy különleges kiegészítőt is, melyről idáig még nem sok szó esett. Nos, a készülékhez egy 360 fokban látó panoráma konvertert mellékelnek, mely egyszerűen felpattintható a forgó objektívházra. A 360 fok körben értendő, egészen pontosan félgömb panorámát fotózhatunk (vagy videózhatunk) vele egyetlen expozícióval. A kamera azonnal felismeri a 360 fokos konvertert, és ehhez mérten állítja be a képkivágást, pontosan kitöltve vele a felvételt. A kerek kép miatt így egy jókora rész elveszik, akár csak a cirkuláris halszem objektíveknél.

Az objektív konverter nélkül 7 mm-es gyújtótávolságú, ami fotónál legfeljebb 42 mm-nek megfelelő (4:3) kisfilmes látószöget jelent, videónál pedig maximum 47 mm-t. Fix fókusz helyett ezúttal automata élességállítást is kapunk.

Fényereje F3,6, mely a tesztelt mezőnyhöz képest elég alacsonynak számít. Valószínűleg azért, mert az itteni átlagnál nagyobb szenzorhoz valamivel nagyobb gyújtótávolság is kellett. A kamera egy 1/2,5”-os CMOS érzékelőt használ, 5 megapixeles felbontással. Maximális állókép mérete is ekkora, de 4, 3 megapixeles és VGA felbontásokat is választhatunk, 4:3 vagy 16:9 oldalaránnyal. Mint látható optikai zoom itt sincs, digitálisat viszont kapunk, max. 4x mértékig. A kézremegést szintén digitális stabilizátor (SteadyShot) küszöböli ki.

Mozgókép felvételnél 1920 x 1080 pixel a maximum, 30 kocka/mp-es képfrissítési sebességgel és mono hangrögzítéssel. Ezen felül 30 vagy 60 fps sebességű 1280 x 720 képpontos, illetve 30 fps sebességű VGA videók választhatók. Ebből a kamerából sem hiányzik a Facebook és Youtube támogatás, de Mac-es iMovie optimalizációt is kapott.

A minikamera extrái közé sorolhatjuk a magyar menünyelvet is. A kényelmi szolgáltatásokat arcérzékelés és 2 vagy 10 másodperces önkioldó egészíti ki.

Kezelés

állókép mód (2592 x 1944 pixel)

Szóval elég csak kifordítanunk az objektívet és a kamera azonnal bekapcsol. Bár az LCD nagyobb a többségnél, több mint a felét a felvételi adatok foglalják el, illetve a dátum és időkijelzés, aminek aztán nincs sok jelentősége egy ilyen eszköznél. A JVC-nél is ez volt a helyzet, de ott az érintőképernyő miatt a gombok nagy része a képernyőre került, és szükség esetén megnövelhettük az élőkép méretét. Itt sajnos semmi nem indokolja a sok kihasználatlan helyet a 6,1 cm-es LCD élőképe pedig mindössze 4,2 cm képátlójú.

Kezelés tekintetében ezt a gépet is úgy alakították ki, hogy bárki elboldoguljon vele öt perc után. Ahogy fent írtam a digizoom és a videó/fotókészítés is külön gombot kapott oldalt. Másra nem is lesz szükségünk. A navigációs joystick fel irányával a képernyő információkat kapcsolhatjuk be és ki. Ez mindössze az akku töltöttségét és a memória típusának ikonját jelenti. A le iránnyal az önkioldó aktiválható.

A kamera beállításainak módosításához külön menüt kapunk, mely a többi géptől eltérően elég részletes, és külön felvételi, valamint lejátszási menüre oszlik. A felvételiben többek között a villódzás csökkentést, hangjelzést, LCD fényerőt, a menü színét, nyelvet, memória másolást, kártyaformázást állíthatunk be. Lejátszásnál diavetítést és törlés elleni védelmet is kapunk. Utóbbi esetben egyébként kis nézőképeken is visszakereshető a kívánt kép vagy videó.

Ha teljesen feltöltöttük a géphez mellékelt lítium-ion akkut, akkor kb. 95 percnyi videofelvételre számíthatunk.

Tartozékok

A dobozban a mini kamerán és a leírásán kívül a következőket találjuk:

  • audio/video kábel
  • USB kábel
  • puhatok
  • csuklószíj
    360 fokos panoráma konverter
  • lítium-ion akkumulátor
  • 4 GB.os Memory Stick kártya

Videók

A Sony Bloggie MHS-PM5-öt a Sony hazai képviseletétől kaptuk a teszt idejére. Köszönjük.