Röviden: Minikamerák tesztje

0

Toshiba Camileo BW10

Külső

A legnagyobb dobozban érkezett a Toshiba kamerája, mely valóban az egyik legnagyobb volt a tesztelt gépek között. A Camileo családnév sok mindent elárul a készülékről, egyrészt ugye, hogy kamera, de ezt már eddig is tudtuk. Másrészt a kaméleonszerű sokszínűségét. És valóban, ez volt a legrikítóbb kameránk a nyolc közül, bár bevallom a citromsárga előlap nem egészen az én stílusom. A strapabíró, de kicsit bumfordi külső amúgy jó összerakási minőséggel és egyáltalán nem elegáns egyszerűséggel társul. Leginkább a célszerűség lehetett a jelszó a Toshibánál. A borítás oldalt és hátul ugyanaz a meleg, gumiszerű műanyag, mely kellemes tapintású és csúszásmentes.

A kezelőszervekre pillantva aztán ismét elfogott a deja vu. Aztán rájöttem, hogy a Sonyhoz hasonlóan ez a gép is a Panasonic kiskamerájához hasonlít, ezúttal a gombok tekintetében. Hogy ki másolt kit, az lényegtelen, de, hogy nem csak belemagyaráztam azt a menü kinézete is megerősítette, hiszen tökéletesen ugyanaz a dizájn mint a P-betűs konkurensnél, csak éppen az opciók mások.

Lépjünk is ezen túl, hisz ott tartottunk, hogy jól összerakott és színes a gép, ha nem feltétlenül szép. Egyébiránt többféle színben megvásárolható. A honlapján ezüst, és halvány türkiz előlappal is látható.

Elől az objektív és egy kis LED fény viszi a prímet, a bal oldalon pedig egy szigetelt ajtó mögött USB (2.0 Hi-speed) és HDMI kimeneteket kapunk. Igen, ez a gép is vízálló, mégpedig 2 méter mélységig. A gép alján egy újabb ajtó fogad, mely mögött az akkumulátor és a memóriakártya foglalata kapott helyet. Mellé még sikerült odaszorítani egy műanyag állványmenetet is.

Az összes kezelőszerv a hátlapra került, látszólag hagyományos, de használva ésszerűbb elrendezésben mint a többi gépnél. Alul például egy kis bekapcsoló gombot láthatunk. Fölötte pedig az elmaradhatatlan, kerek navigációs tárcsát és az OK gombot, mely most tényleg csak a beállítások véglegesítésére szolgál. A fotó és videó szekció, külön gombokat kapott a két oldalán, ahogy megtaláljuk a lejátszás és a menü/törlés kezelőszervét is. A hátlap tetején egy 2” méretű LCD emelkedik ki.

Szolgáltatások

A készülék szíve és lelke egy 5 megapixeles CMOS képérzékelő, melynek automatikusan beállított érzékenysége maximálisan ISO1600 lehet. A kamera szeme pedig egy F2,8 fényerejű, fix gyújtótávolságú optika. Egyéb adatot nem közöl róla a gyártó, de a látószöge kb. a Kodak ZM1-gyel azonos, ami 40mm-nek megfelelő. Optikai zoomunk nincs ellenben digitálisból itt kapjuk a legnagyobbat, 10x-es nagyítást, mind videó, mind fotó módban. Fix fókusz helyett ezúttal valódi autofókusz is társul az optikához, mely 30 cm-ről ad éles képet. Az AF szolgáltatás arcfelismeréssel is kiegészíthető. A rendszer egyszerre 12 emberi arcot képes észlelni a képmezőben.

Állókép felbontásként az 5 megapixel JPEG-ek mellett 1920 x 1080, 1280 x 720 és 640 x 480 képpontos méretek is választhatók. Gyenge fényben LED fényt is bekapcsolhatunk a remegés ellen pedig elektronikus stabilizátor (EIS) nyújt segítséget.

Mozgókép állásban Full HD felbontás a maximum, ami 1920 x 1080 pixelt jelent. Ezen kívül 720 soros HD, és VGA felbontás választható, mindhárom esetben 30 kocka/mp-es frissítéssel. A videók MP4 formátumban készülnek, H.264 tömörítéssel. A videóknál 10 másodperces, Action Mode Timer (önkioldó) is bekapcsolható.

Memóriaként mindössze 8 MB-ot kapunk, ami még 5 megapixeles képmérethez is kevés, Full HD videózáshoz meg aztán pláne. Szerencsére kiegészíthetjük SD, SDHC, vagy SDXC memóriakártyákkal, akár 64 GB-os kapacitásúakkal is.

A képek és videók egyszerű és gyors Youtube megosztásáról is gondoskodik a készülék beépített szoftvere.

Kezelés

állókép mód (2592 x 1944 pixel)

Ahogy a gombkiosztást, a kezelést sem oldhatták volna meg ésszerűbben. Ugyebár mindkét fő funkció külön indító gombot kapott, melyek csak az exponálásért, illetve videóindításért/leállításért felelősek. A két külön mód között a jobb és bal iránygombbal válthatunk, egyben ezek böködésével váltogathatunk a felbontások között is. A fel és le gombokkal ezúttal is a digitális zoom állítható, a megszokott lágy, szaggatásmentes ráközelítéssel. A zoomállásról tájékoztató skála ennél a modellnél a képernyő alján jelenik meg. Az autofókusz miatt a fényképezés némi késedelemmel jár, és sajnos nincs félig lenyomott állása az exponáló gombnak, mint mondjuk a Panasonic kamerán.

Gyenge fénynél nagy segítség lehet a folyamatos LED világítás, de csak közelre. Mindkét üzemmódban, fotónál és videónál is használhatjuk, viszont felvételkészítés alatt nem kapcsolható be. Gyenge fényben már 15 luxnál is készülhetnek felvételek.

Az LCD egyébként azon ritka példányok egyike, melyeknél az élőkép teljesen kitölti a rendelkezésre álló helyet, és ezen láthatók a különböző felvételi ikonok, nem pedig alatta és fölötte egy fekete sávon. Ha 16:9-es oldalarányt használunk, akkor a gép egy vékony keretet rajzol a képre, így jelezve a képhatárokat. A kijelző képe megfelelő felbontású és kontrasztátfogású. A színek is átlagosak, de sajnos laposabb szögből már erősen torzulnak. Sötétben ezen az élőképen is alig venni észre szaggatást.

Minden további szolgáltatás a menüből hívható elő, mely saját gombbal büszkélkedhet. Itt találjuk a LED fény, az arcfelismerés, vagy a fotónézet kikapcsolását, de a dátum, menünyelv, TV kimenet felbontása, és a kártyaformázás is itt érhető el.

Visszajátszásnál egy hatképes előnézeti oldalt kapunk.

Tartozékok

A dobozban a mini kamerán és a leírásán kívül a következőket találjuk:

  • lítium-ion akkumulátor
  • USB kábel
  • puhatok
  • csuklószíj

Videók

A Toshiba Camileo BW10-et a Toshiba hazai képviseletétől kaptuk a teszt idejére. Köszönjük.