Pentax Optio WG-1 (GPS)
Bevezető
A Pentax igazán régi motorosnak számít a vízálló kompakt gépek készítésében, s ez bizony meg is látszik a kínálatán is. Évente legalább egy, de sokszor évi két új vízálló modellt jelentenek be.
A Pentax idén is két modellel frissítette fel vízálló szériáját, a WG-1-gyel és a WG-1 GPS-szel. Nem nehéz kitalálni, hogy a két változat között csupán a beépített GPS vevőben van eltérés (cikkünk ezen oldala így a WG-1-re is teljes mértékben vonatkozik). A Pentax Optio WG-1 egyébként a W90 utódjaként tekinthető, attól felbontásában, belső memóriájában, akkumulátorában, valamint az SDXC formátum támogatásában tér el. No és természetesen egy kicsit a méretében is.
A Pentax Optio WG-1 10 méterig biztosít vízállóságot, vagyis a kompaktok között e téren felső kategóriába sorolható. Ezen felül 1,5 méterről történő leejtésnek is ellenáll.
Képérzékelő
A Pentax is szépen ballag a többi gyártó után, s idén áttért a 14 Mpixeles felbontásra. A CCD méretében természetesen nincs változás, maradt az 1/2,3″ típus (így az objektív is maradhatott, és maradt is).
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles fotókat készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 1:1 és 16:9 oldalarányú is választható, ez esetben egy-egy képméret áll rendelkezésünkre.
A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, a tömörítési fok három lépésben választható.
Az Optio WG-1 automatikusan is képes a szükséges érzékenység kiválasztására, de kézzel is kiválászthatjuk a nekünk tetszőt ISO 80 és ISO6400 között. ISO3200 és ISO6400 csak max. 5 Mpixeles felbontással használható.
Optika
A Pentax Optio WG-1 ugyanazt az objektívet használja, mint amit már 2008 óta használ a gyártó vízálló gépeiben, melyet elsőként az Optio W60-ba épített be. A fizikailag 5-25 mm gyújtótávolságú optika az alkalmazott 1/2,3″ típusú szenzorral 28-140 mm-nek megfelelő látószöget biztosít. A fényerő f/3,5, tele állásban pedig f/5,5.
A frontlencsét kikapcsolt állapotban nem védi sem kupak, sem valamilyen lamellás megoldás, egyedül a felhelyezhető karima nyújt valamelyest oltalmat a külső behatásoktól.
Ergonómia
A Pentax Optio WG-1 dizájnjára mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy egysíkú és unalmas. A gyártó mindent megtett azért, hogy egyedi külsőt varázsoljon gépének, ehhez görbe és egyenes vonalakat, valamint helyes szögeket egyaránt alkalmazott. Szó se róla, tényleg különleges formájú lett. Sőt, sajnos kicsit túlzásba is estek. Ugyanis a jobb alsó sarokban lévő állványmenet mellett is ívesen folytatódik a gép alja, így hiába van komolyabb állványunk állványtalppal, a talp nem tud nekitámaszkodni a gépnek, így meglehetősen billeg majd az állványon.
A kezelőszervek javarésze hátul található, felülre csak a bekapcsoló és exponáló gombot helyezték. Hátul az LCD-től jobbra érjük el a zoom vezérlőt, a lejátszás, a menü, az arcfelismerés, a négy irányú navigáló billentyűk és Ok, valamint a zöld mód/törlés gombokat. A navigáló billentyűk e modellnél is kínálnak különböző funkciókat, a négy iránynak megfelelő feladatok a következők:
- fel:önkioldó
- le: üzemmód választó
- balra: vaku mód
- jobbra: makró mód
A zöld gomb funkciója a zöld (teljesen automata) módba lépésen kívül beállítható még a hangrögzítés, a videófelvétel és a funkció beállításra is.
LCD
A Pentax Optio WG-1 az Olympus komolyabb vízálló modelljein kívül mezőnyünk másik, különlegesebb LCD-vel rendelkező gépe. No nem méretében, s még csak nem is felbontásában kínál pluszt az átlaghoz képest, itt csupán arról van szó, hogy a kijelző oldalaránya 3:2. Más kérdés, hogy 3:2 oldalarányú képeket ennek ellenére nem készíthetünk. Furcsa így ez a párosítás.
A háttérvilágítás fényerejét 5 lépésben állíthatjuk.
Élességállítás, fénymérés
Az autofókusz több pontos, középső vagy arcfelismerő lehet, emellett témakövetés is választható. Az objektív körül 5 LED-et helyeztek el, mely felvételi/makró lámpaként funkcionál, de AF segédfényként is segíthet.
A fénymérés mátrix, középre súlyozott és szpot elvű is lehet.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
A Pentax nem követi az egy ajtó – egy kockázat elvet. Itt két felnyitható fedelet alkalmaztak, egyik mögött az akkumulátor és az SDXC memóriakártya aljzata, másik mögött a microHDMI és a kombinált USB és A/V kimenet található.
A Pentax Optio WG-1-et D-Li92 jelű lítium-ion akkumulátor látja el elektromos energiával, mely 3,7V névleges feszültségű és 952 mAh töltéstároló képességű. Az akkumulátor töltését külső töltőben végezhetjük el.
A belső memória ennél a gépnél a legnagyobb, igaz, még így sem éri el a 100 MB-ot, közelítőleg 97 MB-tal számolhatunk, amely 2 Mpixeles (10×13 cm-es papírképhez szükséges) felobntású fotókból akár 100-200 db-ot is képes eltárolni, de maximális felbontásnál kevesebb, mint 25 képnek lesz hely.
Videó
Videókat max. 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban készíthetünk, emellett VGA és QVGA felbontás áll rendelkezésünkre. A tömörítés mJPEG kodekel történik, ami miatt számítanunk kell rá, hogy gyorsan megtelik majd a memóriakártyánk.
Videózás közben sajnos az optikai zoom nem használható, hiányát digitális zoom próbálja pótolni.
Képminőség
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Mellékelt tartozékok
- csuklószíj
- karabíner
- makró előtétkarima
- D-Li92 Li-ion akkumulátor
- külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
A Pentax Optio WG-1 ára bruttó 80.000 Ft, a GPS-szel ellátott változat bruttó 100.000 Ft-ért vásárolható meg.
A fényképezőgép kipróbálását a Extreme Digital tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
Modellek: Papp Évi és Farkas Sára, a modellfotókat készítette: Csuha Pál.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!