Mobilfotós cikksorozatunkat a mobilfotózás hátrányainak (és ezek kompromisszumos megoldásainak) említésével kezdtem – épp itt az ideje, hogy szót ejtsek a fotózás azon „területeiről”, melyeknek kimondottan „jól áll” a mobilfotózás.
1. Utcai fotó (streetfotó)
A mobil egyik legnagyobb előnye, hogy szinte mindig kéznél van, így mondhatni szó szerint kézenfekvő a használata utcai fotókhoz. Ráadásul a mobiltelefon e területen történő használatának van még egy óriási előnye: viszonylag könnyű diszkréten használni, hiszen sokkal kevésbé feltűnő látvány egy ember mobiltelefonnal a kezében, mint egy nagy(obbacska) fényképezőgéppel – amit (kihasználva a mobil nagy kijelzőjét, és betekintési szögét) nem is feltétlenül kell a szemünk elé emelni.
2. Családi fotó
Valószínűleg a fotózás e területe nem hagyja adatmentesen egyetlen mobil háttértárát sem – különösen akkor, ha gyerekek is vannak a családban. Az is nagyon valószínű, hogy a családi fotók esetén figyelünk oda legkevésbé a képek minőségére, pedig néhány egyszerű tipp figyelembevételével e téren is akár nagyságrendekkel jobbat alkothatunk.
3. Utazós (túrázós, nyaralós) fotó
Ha már szinte mindig kéznél van, naná, hogy utazáskor is magunkkal visszük – már csak azért is, hogy hazatérve megmutathassuk az ismerősöknek, hogy merre kalandoztunk. Ide kattintva megtalálhatod 7+1 „mobilra optimalizált” fotóstúrás jótanácsomat.
4. Tájkép
A mobiltelefonokba épített, általában 24-28 mm közötti (35 mm ekvivalens) gyújtótávolságú optikák ideálisak tájképek készítéséhez is.
5. Csendélet
Gyanús, hogy ebből születhet egy jó kompozíció? Mi sem egyszerűbb, mint mobillal kipróbálni. Ha jó, megtartod, ha nem az lett belőle, amit beleláttál, és csalódottá tesz az eredmény, kitörlöd.
6. Ételfotó
Persze nem a szakácskönyvekbe való csúcsminőségű ételfotóra gondolok – bár ez sem egészen lehetetlen mobillal –, inkább azért jutott eszembe a téma, mert okostelefonnal ez is félelmetesen egyszerű; legyen szó arról, hogy otthon főzőcskézel, vagy akár arról, hogy egy vendéglős szakács tudományát teszteled – ha tetszetős, fotózásra ingerlő a végeredmény, elő a mobillal!
7. Állatfotó
Házi kedvencekről pláne, de akár állatkertben is lehet jó képeket lőni. Használd ki, hogy a mobiltelefon pici lencséjét könnyen átdughatod a kerítésen, ezzel láthatatlanná téve azt…
8. Makrófotó
A mobiltelefonok kameráinak egyik erőssége a közeli fókuszpont. Használd ki, tartsd közel a témához, és mutasd meg úgy, ahogy a mobilod nélkül nem lát(tat)hatnád.
9. Szelfi
Bár én (az X generáció tagjaként talán a koromból kifolyólag is) kevéssé gyakorlom e műfajt, és értetlenkedve fogadom a hírt, mikor egy mobil előlapi kamerája nagyobb felbontású, mint a hátlapi – de a mobilfotós témák közül kétségtelenül kihagyhatatlan a szelfi.
10. Víz alatti fotó
Még mindig nem annyira tipikus, mint véleményem szerint kellene, hogy egy mobil vízálló legyen, de ha az, akkor kár lenne kihagyni, hogy benézz vele a víz színe alá…
11. Futográfia
A végére hagytam a számomra legfontosabbat, nálam ezzel kezdődött a mobilfotózás: elkezdtem futás közben fotózni, vagyis futografálni. Óriási élmény, hogy a mobilom segítségével egyszerre művelhetem a két hobbim: a futást és a fotózást!
+1. Fekete-fehér fotó
Ugyan nem téma, hiszen eleve teljesen fekete-fehér ritkán kerül a lencséink elé, de utómunkával könnyedén létrehozható – és a mobilnak már csak azért is jól áll, mert fekete-fehérben a színzaj teljesen eltünik (ennek persze leginkább kevés fénynél készült fotók esetében van jelentősége).