Felépítés I.
Ergonómia
Ahogy említettem, a gyártó a jól bevált Panasonic kompakt külsőt szánta ennek a gépnek is. Nagyjából úgy néz, ki és olyan a fogása is, mint egy szteroidokon hizlalt DMC-LX3-nak. Külseje annyira kompaktos, hogy az első bekapcsolás után akaratlanul is az objektív felé pillantottam, mikor bukkan elő a teleszkópos optika. A felismerés persze gyorsan érkezett, hogy a teleszkópos beépített objektív helyét egy bajonettzáró kupak virít.
A mérete kicsit megtévesztő mivel a G1 és GH1 mellé téve szélességben és magasságban nincs sok különbség, egyedül a komolyabb markolat, a vakuház és a kereső betekintő nyílása miatt vastagabb a két korábbi modell. A GF1 tehát semmiképpen sem zsebkompakt, vagy elég nagy zseb kell hozzá. Masszív, szögletes fémvázat kapott, markolat helyett egy apró dudorral és egy díszcsíkkal.
Kezelőszervei szinte egytől egyig megtalálhatók a korábbi G-modelleken is, de a Panasonic kompaktokon nevelkedett felhasználók sem vesznek majd el a gombrengetegben. A G1 csak egy külön AF-MF mód tárcsában (amely itt gombot kapott) és a Film Mode, valamint LVF/LCD váltó gombban különbözik. És persze a külső videó gombban, ami a GH1-en és GF1-en már alapnak számít. Minden más kezelőszerv megegyezik és nagyjából ugyanazon a helyen található, mint a nagyobb elődökben. Még a főtárcsa alatti meghajtás-mód kapcsolót is átvette a GF1, bár elég kényelmetlen helyen található és nagyon kicsi, így jobbára csak körömmel piszkálható. Az értékbeállításért felelős vezérlőtárcsa a korábbi gépeknél a markolat tetején volt, itt hátra került, de ugyanúgy kétfunkciós, benyomható.
Az állványmenet a váz borításához hasonlóan fémből készült és pontosan az optikai középtengellyel párhuzamosan helyezték el. Mellette található az akku és kártyafoglalat közös fedele. Sajnos elég közel került, így nagyobb állványtalpon a csere nem lehetséges, csak a gépet állványról leszerelve.
Képérzékelő
A DMC-GF1 a közel 1 éve megjelent G1 képérzékelőjét kapta. A 4/3 rendszerű (17,3 x 13mm) Live MOS szenzorra 13,06 millió képpont került, melyből 12,1 milliót hasznosít valódi képalkotásra a gép.
A maximális felbontás 4000 x 3000 pixel (L méret), amely mellett még két képméret választható (M, S). Ez azonban így nem teljesen igaz, mert ugyan tényleg csak 3 képméret közül választhatunk egyszerre, de négyféle oldalaránnyal. Ez 4:3, 3:2, 16:9 és 1:1 lehet, vagyis összesen 4×3 képméret áll rendelkezésre.
Formátumok közül a jól bevált JPEG-et és RAW-t támogatja a gép, illetve ezek kombinációját (RAW+JPEG). JPG képek esetén kétféle tömörítés választható, csakúgy mint a hasonló Panasonic fényképezőgépekben. Kombinált formátumnál a 12 bites RAW mellé szintén kétféle tömörítésű JPG menthető.
Az érzékenység az automatikus beállítás mellett intelligens módban is használható. A kettő közötti különbség az, hogy az auto mód csak a fényviszonyokat veszi figyelembe az érzékenység beállításánál, míg az intelligens mód a témát is. Statikus témánál alacsonyabb, míg mozgónál magasabb ISO értéket választ, és az így kapott rövidebb záridővel igyekszik „megfogni” a mozgást. Ezen felül manuális beállításokat is használhatunk ISO100 és 3200 között, 1 vagy akár 1/3 Fé lépésközökkel.
Optika
A Micro4/3 szabvány ugyanazt az érzékelőméretet használja, mint a normál 4/3”, de a képtávolság sokkal kisebb az előbbi esetében. Magyarán közelebb került az objektív az érzékelőhöz, ami miatt a hagyományos 4/3”-os optikák, csak kihuzatnövelő közgyűrű-adapterrel használhatók. Az azonos szenzorméret miatt viszont az úgynevezett gyújtótávolság szorzó ugyanaz, kétszeres. A felhelyezett objektívek gyújtótávolságát kettővel szorozva kapjuk meg a kisfilmes rendszernek megfelelő gyújtótávolságot.
A rendszerhez egyelőre elég kevés saját objektív kapható. Tesztgépünk a most megjelenő Lumix G 20mm F1,7 ASPH optikával együtt érkezett, amely 40mm-nek megfelelő kisfilmes látószöget ad, igen jó fényerővel. Az objektív fémbajonettel, műanyag vázas, kiválóan összeszerelt darabnak tűnik. Kicsit szélesebb az Olympus E-P1-hez adott Zuiko 17mm F2,8-tól. Kb. 1 cm széles műanyag élességállító gyűrűje nagyon finoman jár. Tömege kb. 100 gramm. A gép tömege ezzel és az akkumulátorral együtt 442 grammra növekszik. Fókuszálás közben ugyanúgy mozdulatlan a frontlencse, mint a Zuikonál. Egyébként mindkét objektív használható a vázon.
A GF1 a Lumix G Vario 14-45mm F3,5-5,6 ASPH MEGA O.I.S objektívvel együtt is megvásárolható.
Sorozat fényképezés, videó
A Panasonic Lumix DMC-GF1 ugyanazt a sorozat teljesítményt kapta, mint elődei. Kétféle sorozat sebesség választható, 3 és 2 kép/mp. A készíthető képek száma a használt formátumtól függ. RAW-ban egy gyors kártyára legfeljebb 7 kép rögzíthető egyhuzamban, míg JPEG formátumnál csak a memória kapacitása szab határt a darabszámnak. Mivel egy sorozatgyártás előtti modellt kaptunk bemutatóra, ezért a gép sebességét még nem mértük.
A fényképezőgéppel expozíció sorozat is készíthető 3, 5, vagy 7 kép hosszan, 1/3 illetve 2/3 fényérték lépésközökkel. Az Exp.sorozat menüpont alatt beállítható a képek sorrendje is. Az egyképes, sorozat, expozíció sorozat és önkioldó mód a főtárcsa alatt elhelyezett kapcsolóval választható ki. Önkioldó módban 2, vagy 10 mp-es várakozási idő állítható be, illetve 10 mp után 3 képes sorozat is készíthető.
Mozgóképfelvételben jobb mint a G1 és az E-P1 (hisz a G1-ben nincs is ilyesmi), de elmarad a GH1 képességeitől. A legfontosabb, hogy nem csak Motion JPEG formátumot, de a kisebb tárhely igényű és jobb minőséget adó AVCHD Lite-ot is választhatjuk. A maximális felbontás mindkét esetben 1280 x 720 pixel. Motion JPEG-nél kisebb képméreteket (848 x 480, 640 x 480, 320 x 240) is választhatunk, a képfrissítési sebesség pedig 30 kocka/mp lesz. AVCHD Lite formátumban csak a maximális felbontás áll rendelkezésre, háromféle tömörítéssel és 60 kocka/mp-es képfrissítéssel. Bármely videó formátumnál hang is felvehető, mono minőségben. A géppel ezen kívül külön hangjegyzetek is készíthetők.
Videofelvétel közben állítható az élesség (akár automatán, akár manuálisan), működik a gép fénymérése, és persze zoomos objektívekkel a zoom is használható. Ezen kívül kapunk expozíció korrekciót, fehéregyensúly és fénymérési mód beállítást, fekete-fehér és színes film üzemmódokat (színeffektek), intelligens expozíció lehetőséget (árnyék kompenzáció), és élő hisztogramot is. A menüben az AF-mód, valamint szélzaj csökkentés és digitális zoom is beállítható.