Exkluzív: Panasonic Lumix DMC-GF1

0

Felépítés II.

Kereső és LCD

Ahogy az E-P1-en, úgy a kis méret miatt a GF1-en sincs kereső. Van azonban egy alternatív megoldásunk, mégpedig a külön megvásárolhat
DMW-LVF1. A vakupapucsba illeszthető kiegészítő nem csak egyszerű átnézeti
kereső, mint az E-P1-hez vásárolható. Legalábbis ezt sejteti a vakupapucs
alá rejtett csatlakozóhely, melyet egy műanyag lap takar a kíváncsi szemek
elől. A kereső tehát elektronikus, felbontása 202 000 képpont, nagyítása
pedig 0,52x. A külső keresőben ugyanúgy kapunk elektronikus felvételi
adatkijelzést, mintha csak egy beépített EVF-et (vagy (LVF-et)
használnánk. Oldalán egy LVF/LCD kapcsoló, valamint dioptria korrekciós
tárcsát található. Érdekessége, hogy legfeljebb 90 fokban felhajtható, így
a DSLR-ek szögkeresőjéhez hasonlóan felülről is beletekinthetünk.

A kereső tisztét alapesetben a hátsó TFT LCD kijelző látja el, amely átlósan 3” méretű, felbontása pedig 460 000 képpont. Ez kb. kétszerese az átlagnak és igen jó felbontást biztosít, az esetek többségében kézi élességállításhoz is használható részletességgel – bár voltak szituációk, amikor nagyítva is nehézkes volt az élesség ellenőrzése. A 3”-os méret kissé csalóka, hiszen oldalaránya 3:2, vagyis csak ugyanilyen oldalarányú képméreteknél látunk rajta ekkora élőképet. Egyéb méreteknél vagy a kép szélein, vagy az alsó és felső részén kapunk egy-egy fekete szegélyt. A kijelző lefedettsége egyébiránt 100%-os. A rajta megjelenő információkat a DISPLAY gombbal kapcsolhatjuk ki- és be, illetve az LCD kikapcsolására is ez a gomb szolgál. A részletes felvételi adatok mellett, háromféle kompozíciós segédrács, valamint élő hisztogram is megjeleníthető a kijelzőn. Az LCD monitor világossága és színtelítettsége +/-3 fokozatban szabályozható, de +/-5 lépésben beállíthatjuk a színezetét is. A fényessége normál, automata vagy kiterjesztett lehet. Nagy betekintési szögének köszönhetően laposabb szögből is jó képminőséget ad. Erős napsütésben is viszonylag jól látható a képe, de laposabb szögből így már szinte használhatatlan.

Lejátszás módban szintén a DISPLAY gombbal lapozhatunk a megjelenítési képernyők, a jobb és bal iránygombokkal pedig a tárolt fotók között. A normál nézőkép mellett, kis képes részletes adatokat tartalmazó, alap felvételi adatokat tartalmazó, RGB hisztogramos, illetve a kiégett területeket jelző megjelenítés is választható. A megjelenített kép a hátsó vezérlőtárcsával nagyítható vagy kicsinyíthető. A tárcsát balra tekerve 12 és 30 nézőképes ablak, és naptár szerint rendezett nézet is választható. A nagyítás 2, 4, 8 és 16x-os lehet , a kinagyított képrészlet pedig a négy iránygombbal görgethető.

Élességállítás

A Lumix DMC-GF1 kontrasztérzékelős automata élességállítást használ, mint a kompakt fényképezőgépek. Ehhez 23 fókuszmezőt vesz figyelembe. A különféle élességállítási módok között a gép hátulján lévő AF/MF gombbal válthatunk. Ezek a következők:

  • AF-S: egyszeri automatikus élességállítás, melynél a gép a kiválasztott AF-mezőre állít élességet, majd rögzíti a beállított távolságot. Ha a kioldó gombot nyomva tartjuk és a képet átkomponáljuk az élességállítás távolsága ugyanúgy rögzítve marad.
  • AF-C: folyamatos automata élességállítás. Ebben az üzemmódban szintén a választott mező alatti témára állít élességet a gép, de a téma elmozdulása, vagy a kép átkomponálása esetén folyamatosan változtatja az élességállítási távolságot.
  • MF: kézi élességállítás. Az objektív elektronikus fókuszgyűrűjének segítségével állíthatunk élességet az LCD képernyőt figyelve. A gyűrű megmozdításakor a képernyőn 5, vagy 10x-es képnagyítást kapunk, melynek helyzetét az iránygombokkal, nagyítását a hátsó vezérlőtárcsával állíthatjuk. A menüben kombinált AF+MF mód is beállítható, melynél a gép automata módban állít élességet, amit egyúttal a fókuszgyűrűvel is szabályozhatunk.

Gyengébb megvilágítási körülmények között az AF segédfény is bekapcsolható a menüben. Az LCD jobb felső sarkánál lévő AF-L/AE-L LOCK gombbal a autofókusz és/vagy a fénymérés beállításai rögzíthetők. Azt is beállíthatjuk a menüben, hogy a gomb nyomva tartása alatt, vagy újbóli lenyomásáig tartson az adatok rögzítése.

A gyorsabb automata élességállítást segíti az úgynevezett Pre-AF, vagy magyarul Elő-AF. Ebben az esetben a gép már az exponáló gomb lenyomása előtt is folyamatosan állítja az élességet, ezzel növelve az AF sebességet.

Az autofókusz mérőmezőinek helyét a bal iránygombbal előhívható menüben állíthatjuk:

  • Arcfelismerő: a készülék egyszerre 15 arcot képes felismerni és az élességállításnál figyelembe venni. A gép arcfelismertető funkcióval is rendelkezik, melynél 6 emberi arcot előre eltárolhatunk a gép memóriájában. A megfelelő személyről max. 3 felvételt kell készítenünk, és az így eltárolt arc a későbbiekben elsőbbséget élvez.
  • Követő AF: ha beállítottuk az élességet egy kívánt témára és az elmozdul a képmezőben, vagy átkomponáljuk a képet , a követő AF folyamatosan élesen tartja a témát, mintegy leköveti a teljes képmezőben.
  • 23 pontos: a fényképezőgép automatikusan választ egy vagy több mezőt a gép 23 AF pontja közül.
  • 1 pontos: a fotós választhatja ki a megfelelő AF-pontot a képmezőn szinte bárhol. A pont kétféle méretű lehet, melyet a hátsó vezérlőtárcsával állíthatunk. Nagy mérető AF-pontnál 56 x 38, mig kis méretűnél 67 x 50 mező választható.

Vaku

Az Olympus E-P1-hez képest e modell egyik nagy előnye a beépített vaku. A vázba rejtett felnyíló vaku az LCD fölötti OPEN gombbal oldható ki, és egy ügyes és rendkívül masszív fém mechanizmusnak köszönhetően meglehetősen magasra nyílik. Ennek köszönhetően a vaku az optika középtengelyétől mérve kb. 6,5 cm-re található, ami már-már megközelíti némely DSLR gép objektív-vaku távolságát, amely átlagban 7-8 cm. A minél nagyobb távolságnak a vörösszem hatás kialakulása miatt van jelentősége. A menüben külön vörösszem csökkentést is beállíthatunk.

A beépített vaku nem túl nagy teljesítményű (kulcsszáma 6), de a semminél azért több. Teljesítménye a gép menüjében +/-2 fényérték között, 1/3 Fé lépésekben szabályozható. A vaku szinkronsebessége maximálisan 1/160 mp, és első, valamint második redőnyhöz is szinkronizálható. A beállítható üzemmódok a következők lehetnek: automatikus, automatikus + vörösszem csökkentő, derítő (mindig villan), derítő + vörösszem csökkentő, lassú szinkron, lassú szinkron + vörösszem csökkentő. A vaku kb. 5 másodperc alatt töltődik fel.

A DMC-GF1-en külső vakupapucsot is találunk, melyre elsősorban a a gyártó által ajánlott rendszervakuk helyezhetők. Ilyen a kompakt méretű, DMW-FL220 is, mely közel négyszeres vakuteljesítményt nyújt a beépítetthez képest. Külső vaku használata esetén derítő és lassú szinkron módok használhatók.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Csatlakozók terén ugyanazt kapjuk, mint a G1-ben, de itt egy helyen . A gép bal oldalán található egy kis fedél, melyet felcsapva egy vezetékes távvezérlő bemenetet (DMW-RSL1), egy HDMI (mini-C) aljzatot és egy kombinált audio/video – USB Hi-Speed kimenetet találunk. A HDMI kábel és a távvezérlő nem alaptartozék, viszont az USB és A/V kábel igen. A gép támogatja a Panasonic HD tévék Viera Link szolgáltatását, melynek segítségével a TV távirányítójával vezérelhetjük a fényképezőgép fotó- és videó lejátszását.

A DMW-BLB13E típusú akkumulátor szintén ugyanaz, mint a G1 és GH1 modellekben. A lítium-ion áramforráshoz egy hálózati töltő is jár. Az akku kapacitása 1250 mAh és a gyártó hivatalos mérései szerint a 20mm F1,7 ASPH objektívvel kb. 380 felvétel, vagy 190 pernyi videó készíthető egy feltöltéssel. A stabilizátoros 14-45mm-es objektívvel kb. 350 képet és 175 perc videót rögzíthetünk. Feltöltése kb. 2 és fél órát vesz igénybe. Az akkumulátor töltöttsége az LCD képernyő jobb felső sarkában lévő, négy állapotú ikonon ellenőrizhető. Az akkumulátort a markolati rész alján nyíló foglalatba helyezhetjük. Véletlen kicsúszását egy rugós műanyag retesz gátolja.

A GF1 – a kompaktoktól eltérően – nem kapott belső memóriát. A kész álló-, és mozgóképek tárolására SD (SecureDigital), vagy SDHC (SecureDigital High Capacity) kártyák használhatók, melyeket külön kell megvásárolnunk a fényképezőgéphez. Teljes felbontásban egy 4 GB-os SDHC kártyára kb. 260 RAW és 570 JPEG kép menthető. A HD felbontású MJPEG videóból ugyanekkora tárhelyen 16 perc 20 mp, AVCHD Lite formátumban 30 perc fér.