Kipróbáltuk: Fujifilm X100S teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Fázis-alapú AF pixelek elhelyezkedése

A Fujifilm a korábbi kontrasztkülönbségen alapuló automata élességállítás helyett ebben a modellben már hibrid AF rendszert vezetett be. Az újfajta elrendezésű X-Trans szenzor bizonyos zöld színszűrős érzékelőhelyeit fázisérzékelésen alapuló élességállításhoz alakították ki, mely még gyorsabbá teszi a fókuszálást. A hagyományos kontraszt alapú rendszert a gyengébb fényben való élességállításhoz használja a gép, a két metódus között pedig a helyzetnek megfelelően automatikusan vált. A gyártó ideális esetben 0,08 mp-es beállítási időt mért, ami valóban igaz, és tényleg érezhető egyfajta gyorsulás a korábbi komótos AF-hez képest. Mindennapos szituációkban azonban még mindig van hová fejlődni. Gyenge fénynél pl. maradt az akár másodperc fölötti fókuszbeállítási idő.

Az automata élességállítás egyszeri, vagyis az exponáló (vagy AFL) gombot lenyomva aktivált, illetve folyamatosan működő lehet. Ezen módok között a gép bal oldalán lévő AF-S/AF-C kapcsolóval válthatunk. Ugyanitt választható ki a kézi élességállítás (MF) is.

Az AF beállításokban nem fogunk elveszni, lévén nincs belőlük túl sok. A felvételi menü AF pontja alatt Multi és Terület mód választható, mint korábban. Multi módban az exponáló gomb lenyomásakor a fényképezőgép önállóan dönti el, hogy a képmezőben hová állít élességet. Terület módban ezzel szemben magunk választhatjuk ki (7×7 AF mező közül), hogy a képen hol történjen az élességállítás. Ehhez az iránygombokat használhatjuk.

AF pontok beállítása

A beállítás menüben megadható az AFL/AEL gomb működése is, mellyel az expo gombhoz hasonlóan kezdeményezhetünk automata élességállítást, de a fénymérési adatokkal együtt – vagy épp attól függetlenül – rögzíthetjük is azt. A fókusztartomány normál esetben 80 és végtelen, makró állásban 10 cm és 2 méter közötti lehet. E két módot a bal iránygombbal válthatjuk.

Gyengébb fényben automatikus, fehér fényű AF segédlámpa lép működésbe a gép elején, mely néhány méteren belül biztosít kellő megvilágítást a rendszer számára.

OVF kereső nézetben előfordulhat, hogy az optikai képmezőbe vetített keret és AF pont a fókusz beállítását követően kissé elcsúszik. Főként közelre fókuszálásnál fordulhat elő. A menüben bekapcsolható Korrigált AF keret móddal az expo gombot félig lenyomva a pontos pozícióba ugrik a képkivágás kerete és a fókuszpont. Emiatt makró AF módban (a túl nagy eltérés miatt) nem is használhatunk optikai átnézeti keresőt, csak az EVF-et.

Kézi élességállításra (MF) kapcsolva az objektív elülső fókuszgyűrűjével állíthatunk a fókuszon, melynek beállítási iránya a menüben megváltoztatható. A gyűrű elektronikus működésű és nagyon finoman jár, kis lépésekben állít, így a teljes tartomány „bejárásához” nagyon sokat kell rajta fordítanunk.

A korábbi modellben a képközép nagyítását illetve az élőkép alján egy távolságskálát kaptunk a manuális beállításhoz, most azonban két új segítség is rendelkezésünkre áll. Az egyik a mostanában egyre népszerűbb, de még csak néhány fényképezőgépben használt Focus Peaking, vagyis a téma éleinek, éles területeinek vizuális kiemelése. Ezt a Fujifilm gépe esetében az élek fekete és fehér vonalakkal történő megvastagításával érik el. A másik újdonság teljesen egyedi, más digitális gépben nem használt funkció, egyfajta elektronikus törőék, legalábbis az évtizedekkel ezelőtt népszerű SLR gépek törőékes mattüvegéhez lehetne legjobban hasonlítani. Itt Digitális Osztott Kép néven fut. A fókuszgyűrű megmozdításakor az élőkép közepét fekete-fehérben kinagyítja a gép és négy vízszintesen megtört mezőre bontja. A mezők életlen kép esetén egymástól kissé elcsúsznak, tökéletesen élesre állítva a képet azonban a tört élek pontosan illeszkednek. Valóban egyedi és jó szolgáltatás, bár a képet kicsit árnyalja, hogy interpolált nagyítást használ, így a valódi élesség nem mindig ellenőrizhető hajszálpontosan. Működését az alábbi videóban mutatjuk be.

Egyszerre nem használhatjuk a háromféle élességi segédet, tehát e menüben kiválasztva el kell döntenünk, hogy hagyományos nagyítást, az élek kiemelését, vagy a digitális törőéket kérjük az élőképre. A kézi beállítás minden esetben EVF élőképet aktivál.

A FinePix X100S fénymérése az alábbi beállításokban használható:



  • Multi: a fénymérés a teljes képmezőn történik.
  • Szpot: a készülék csak a kép középső, kis részét veszi figyelembe a mérésnél
  • Átlag: a teljes képmezőn mér, viszont nagyobb súllyal esik latba a kép középső része.

Az expozíciós értékeket a gép tetején lévő tárcsával +/- 2 fényérték tartományon eblül, 1/3 Fé lépésközökkel felülbírálhatjuk.

Sorozat fényképezés

Az LCD bal oldalán lévő kezelőszervek DRIVE gombjával érhetjük el az X100S által kínált kétféle sorozatot. Ebben megegyezik a korábbi modellel, sebességben azonban némi eltérés mutatkozik. Ezúttal 3 és 5 kép/mp helyett 3 és 6 kép/mp állítható be. Apró lépés, de a rögzíthető képek tekintetében még jobb a helyzet. 10 JPEG (Fine) helyett a gyári mérések szerint 44-et készíthetünk 3 kép/mp-es sebességgel, 6 kép/mp-cel pedig 31-et. Egy jobb, UHS-I sebességosztályba tartozó SDHC kártyával mi is megmértük a készíthető képek számát. Eredményeinket az alábbi táblázat tartalmazza:

Sorozat sebességek
készíthetõ képek
száma
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(általunk mért)
L sorozat (3 kép/mp) JPEG: 44 kép
RAW: 8 kép
JPEG: 63 kép
RAW: 8 kép
H sorozat (6 kép/mp) JPEG: 31 kép
RAW: 8 kép
JPEG: 28 kép
RAW: 8 kép

Ugyanúgy a DRIVE menüben érhető el az automatikus expozíció sorozat is, mely ismét három kép hosszú lehet 1/3, 2/3 vagy 1 fényérték lépésközökkel.

Az X100S – ahogy elődje – jó adag különleges expozíciós sorozatot is kínál. Ilyen az érzékenység (ISO) sorozat, melynél szintén három kép készülhet, egy a beállított érzékenységen a másik kettő pedig ehhez képest 1/3, 2/3 vagy 1 fényértékkel eltolva.

A szintén itt elérhető Filmszimulációs „sorozattal” mindössze egy expozíció készül, de ezt három képként menti a gép, különböző filmmódokkal, melyeket előzetesen szabhatunk meg.

A Dinamika-tartomány sorozat csak ISO800 vagy afölötti érzékenységen érhető el. Ha alacsonyabban állítottunk a gép automatikusan ISO800-ra áll. A sorozat három képet készít, a Fujifilm gépektől már megszokott 100%, 200% és 400%-os dinamika kiterjesztéssel.

A fényképezőgép önkioldó módjait az felvételi főmenüben találjuk, ahol 2 vagy 10 mp-es késleltetés állítható be.

Videofelvétel

Az előd nem tartozott a legerősebb videóképességű fényképezőgépek közé, és bár az újabb modellen komolyan előrelépések is történtek ez ügyben a mozgófelvétel még mindig a „futottak még” szolgáltatások között szerepel. Nincs külön videó gombunk, és a felvételi módot a DRIVE menü végéről kell kibogarásznunk, ami bizonyos helyzetekben nem túl kényelmes, ha gyorsan akarunk váltani a fényképezés és videózás között.

1920×1080 pixel, 60 kép/mp, MOV, 22 mp, 101 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A korábbi 720 soros HD felbontás helyett itt már Full HD-t (1920 x 1080 pixel) kapunk, ami tényleg nagy előrelépés. Ezúttal is csak egy képméret választható viszont kétféle frissítési sebességgel. 24 kocka/mp helyett 30-at kapunk, mely mellett 60 kocka/mp is kiválasztható. Utóbbi szintén nagy fejlődés, hiszen ez a frissítési érték nem sok mai fényképezőgépben érhető el.

A videók Quicktime MOV formátumban készülhetnek, h.264 tömörítéssel és ezúttal is sztereó hanggal, melynek már a jelszintje is állítható négy fokozatban. Külső mikrofon csatlakoztatása nem lehetséges.

1920×1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 40 mp, 180 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A mozgókép felvételét az exponáló gomb lenyomásával indíthatjuk és elég félig lenyomnunk a leállításához. Egy videósnitt hossza legfeljebb 10 perc lehet, de persze ebből bármennyit felvehetünk, amíg a memóriakártyánk kapacitása engedi. Elvileg a belső memóriába is, de mivel a minőség és a videoformátum nem állítható mindössze 2 mp-et képes menteni ide a gép.

A videó módhoz egy kisebb menüt is kapunk, ahol frissítési sebességen kívül tetszőleges Filmszimulációs módot is beállíthatunk, mely fotó állásba kapcsolva is befolyásolja majd a képet. Az OVF és EVF beállítások mellett nagylátószögű lencsét is engedélyezhetünk ugyanitt.

1920×1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 38 mp, 174 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Felvétel közben folyamatos autófókusz állítást és fénymérést kapunk. Az élőképen kompozíciós rács, hisztogram és vízszintjelző is megjelenik, de leolvasható az expozíció kompenzáció, az akku állapot és a videó hátralévő ideje is. A rekeszérték szabadon változtatható az objektív erre szolgáló gyűrűjével, de csak a felvétel megkezdése előtt, közben már nincs hatása az elforgatásának. A záridőt videó módban nem állíthatjuk.