Értékelés
Mondhatjuk, hogy a Nikon egy kvázi kötelező házi feladatot teljesített akkor, amikor a full-frame MILC rendszerbe való belépést megvalósította. Nyilvánvalóan nehéz megtalálni az optimális képességeket egy új rendszer első modelljeinél, hogy ne legyen túl kis tudású ahhoz, hogy senkinek se kelljen, ugyanakkor ne veszélyeztesse a gazdasági szempontból még fontosabb DSLR-eket, de azért maradjon még potenciál a továbbfejlesztésre is.
Nos, a Nikon a lehető legjobban oldotta meg ezt a problémát és a két belépő gépével a haladó amatőr fotósokat és a profikat is megcélozta. Igen, korábban valóban azt írtuk, hogy az egy kártyás megoldás miatt vélhetően nem a profik lesznek a fő célközönség, de ez nem jelenti azt, hogy ne használhatná profi fotós ezt a rendszert (max. kicsit többször kell biztonsági mentést készíteni, ha tutira akar menni). A Z 7 tulajdonképpen felfogható a D850 karcsúsított, tükör nélküli változatának, hiszen képérzékelője azonos felbontású (és méretű), sorozat sebessége is hasonló (igaz, a D850-nél kell a portrémarkolat a 9 kép/mp-hez, a Z 7-nél mindenféle kiegészítő nélkül ezt tudja a gép), valamint videofelvétel és szolgáltatások terén is hasonlóak a képességek.
Mindemellett a Z 7 elképesztően jó elektronikus keresőt kapott, tehát a japán gyártó nem akart ezen spórolni, nem kötött itt kompromisszumot.
Viszont az egyértelműen érződik, hogy a Z 7 mégsem akar a D850 magasságáig eljutni, erre példa a kevésbé paraméterezhető (de azért jól használható) követő fókusz, a háttérvilágítást nem kapott kezelőszervek és persze a már sokszor hangoztatott szimpla XQD kártyafoglalat. Emellett azért azt is látni kell, hogy szolgáltatásban sem akar sokkal többet nyújtani a Z 7. Van azért előrelépés a D850-hez képest, hiszen ott a szenzorstabilizálás, és az aktív státuszkijelzés lehetősége is. De ezeken kívül nincs olyan extra lehetőség benne, amit a D850 ne kínálna, holott volna erre lehetőség. Pl. elektronikus keresőbe betekintés ideje alatt a hátsó LCD érintésével, símításával váltható fókuszpont, a fókuszsorozat képeinek egyesítése, ultra nagy felbontású fotó készítése statikus témáról a szenzor szubpixel szintű eltolásával (ha már stabilizálás van), 1/8000 mp-nél gyorsabb elektronikus zár, vagy éppen extra hosszú expozíció előre beállítható idővel (Timed mód). Ezek még jól jöhetnének, akár egy következő frissítésnél.
Az összkép azonban nagyon pozitív, így aki D850-höz közeli képességű, de annál kisebb és könnyebb gépre vágyik, nyugodt szívvel ajánlhatjuk számára a Z 7-et. Bár a fókusz sebessége sokszor lassabb lesz, mint a tükrös profi gépé, lassúnak semmiképpen nem neveznénk (max. annyi mondható el, hogy láttunk már gyorsabbat MILC-ek között).
A 47 Mpixeles felbontás elképesztő részletgazdagságot kínál, de a nagy felbontás ellenére a zaj alacsony, a dinamika tartalék pedig remek, még 4 Fé alulexponálás is elfogadható minimális többlet zajjal korrigálható. Ugyanakkor ha a felbontás helyett a gyors munka és a kis tárhely fontosabb, akkor választhatunk kisebb felbontású RAW formátumot is. A gyors sorozatfelvétel a legkülönbözőbb helyzetekben is bőven elég lesz, akár még sportfotózásra is alkalmas a 9 kép/mp sebesség.
A vloggerek is jó társat találhatnak a Z 7 személyében, hiszen a gép képes Ultra HD felbontású és Full HD videofelvételek képkivágás nélküli rögzítésére MOV és MP4 formátumban is, ráadásul HDMI kimenetén veszteségmentes jelfolyam is elérhető, akár N-Log mentéssel, így a videográfusok is jól feldolgozható, alacsony tömörítésű videófájlhoz juthatnak. Nem maradt el a mikrofon bemenet és a fejhallgató kimenet sem.
A Nikon Z 7 váz ára bruttó 1,2-1,25 millió Ft, a Nikkor Z 24-70mm f/4 S objektívet is tartalmazó kit ára bruttó 1,45 millió Ft. Az FTZ adapter külön 95 ezer Ft-ért vásárolható meg, de létezik váz+FTZ adapter, illetve váz+24-70mm objektív+FTZ adapter kit is, ezek az előbb említett árakhoz képest 50e Ft-tal magasabbak.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- EN-EL15b lítium-ion akkumulátor
- MH-25a akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB kábel
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva módosítatlanok.
A fotókat szerzői jog védi, felhasználásuk és utánközlésük engedélyhez kötött!