Kipróbáltuk: Noiseware vs NeatImage teszt

0

Noiseware

Az Imagenomic Noiseware programja többféle alkalmazásként letölthető. Használhatjuk PhotoShop 7, CS , CS2, PhotoShop Elements 2, 3, 4, PaintShop Pro 9, X, Corel Draw 10, 11, 12, Microsoft Digital Image Suite 2006, Ulead PhotoImpact XL, 10, 11 plug-in-ként, vagy akár önálló alkalmazásként. A szoftver háromféle kiadásban szerezhető be.

Az ingyenes változat, mely a Community Edition nevet kapta, csak a legfontosabb funkciókat támogatja.
A Standard Edition 26 amerikai dollárba kerül, ez már képes kötegelt feldolgozásra, öntanuló módszerrel zajprofilok létrehozására, TIFF és PNG formátumban való mentésre, vágólapra másolásra és az EXIF adatok megőrzésére.
A Professional Edition 49 amerikai dollárért vásárolható meg, ebben a standard változathoz képest többletszolgáltatás az egyéni szűrőbeállítások lehetősége, a cég által előre létrehozott zajprofilok betöltése (egyelőre még nincs ilyen fájl), a 16 bit/csatorna színmélységű TIFF formátum támogatása, illetve a beépített ICC profilok kezelése.


A program letöltése majd telepítése után máris nekikezdhetünk a zajszűrésnek. A kép megnyitása után a szoftver automatikusan elkezdi analizálni a képünket, majd felépíti a zajmintát. Sajnos ebbe sok beleszólásunk nincs, hacsak nem a Professional verzióval rendelkezünk, ahol majd betölthetjük a gyári zajprofilokat.
A zajprofil létrehozása után akár egy gombnyomással el is kezdhetjük a zajszűrést, de a Standard és Pro változatban akár részletesen be is állíthatjuk a zajszűrés paramétereit, úgy mint világosságértékben bekövetkező zaj figyelembe vétele, színzaj figyelembe vétele, magas, közepes, alacsony és igen alacsony frekvenciákra való érzékenység, illetve ezek zajszűrésre vonatkozó értékei. Megadhatunk a zajszűrés után élesítést is.


Az értékek beállítását követően a mintaképen máris ellenőrizhetjük az eredményt, itt mindig akkora területen láthatjuk a zajszűrés hatását, amekkora az ablakunkban elfér. A képre kattintva visszahozhatjuk az eredeti állapotot, így könnyedén összehasonlíthatjuk az eredeti és a zajszűrt változatot.


A program egyéni beállításai között megadhatjuk például a zajcsökkentett képek utónevét (alapértelmezett: _filtered), a JPEG mentés tömörítési fokát, a TIFF színmélységét, az ICC profilok kezelését, az előnézeti kép frissítésének késleltetését, a zajprofilok helyét, az öntanulás alkalmazását, illetve a kötegelt feldolgozás prioritását.

Mint látható, a szoftvert elég jól személyre szabhatjuk, az egyetlen hiányosság, ami elsőre érezhető és talán furcsa egy 50 dolláros programtól, hogy a zajprofilok létrehozásába igazából nem sok beleszólásunk jut.

A képek zajmentesítése igen gyorsan megy végbe, még akkor is, ha lassú a PC-nk. A nagy sebesség miatt ezt a programot főleg azoknak lehet ajánlani, akik nagy felbontású képekkel dolgoznak, ráadásul sokkal, s azokat hasonló módon kell leszűrni, rövid idő alatt.